Trudny do usunięcia osad oraz duże napięcie powierzchniowe wody to dwie cechy, które są niewątpliwym skutkiem użytkowania wody charakteryzującej się wysokim stopniem twardości.
Konsekwencje mogą być dość poważne, ponieważ oznaczają spadki wydajności przepływu wody przez instalację, zarastanie światła rur, awarie, większe prawdopodobieństwo wystąpienia korozji. Natomiast duże napięcie powierzchniowe wody sprawia, że wszelkie środki chemiczne bardzo trudno się w niej rozpuszczają.
W walce z twardą wodą niezastąpionym rozwiązaniem okazuje się centralny zmiękczacz wody. Złoże to żywica jonowymienna, która zatrzymuje wszelkie substancje odpowiedzialne za tworzenie tego zjawiska. W tej realizacji wykorzystano dwuczęściowy zmiękczacz wody z 40 litrami złoża Klarsan ZK 1054 Cl, którego wydajność to 1,5 m3/h.
Przed zmiękczaczem wody zastosowano filtr narurowy Atlas Filtri Sanic z wkładem mechanicznym w celu ochrony złoża oraz głowicy sterującej przed cząstkami stałymi, które mogłyby mieć negatywny wpływ na cały proces.