EN
Ciepłownie i elektrociepłownie

Obsługujemy ciepłownie i elektrociepłownie w całej Polsce. Wodę uzdatniamy od 20 lat.

Utrzymanie właściwej jakości wody ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ciepłowni oraz elektrociepłowni. Dobra jakość wody przekłada się na wydłużenie żywotności istotnych komponentów wchodzących w skład sieci ciepłowniczej. Mowa tu między innymi o: przewodach rurowych, kotłach, wymiennikach ciepła. Stosowanie wody najwyższej jakości przykłada się do szybszego zwrotu inwestycji, większej pewności efektywnego i bezawaryjnego przebiegu procesów, a także na większe oszczędności.

Uzdatnianie wody z wykorzystaniem różnorodnych metod jest zazwyczaj koniecznością. Woda stosowana w ciepłowniach i elektrociepłowniach powinna być wodą zdemineralizowaną, charakteryzującą się właściwym odczynem pH, wolną od zanieczyszczeń mechanicznych, o niewielkiej zawartości tlenu. Woda odpowiedniej jakości pozwala na ochronę instalacji przed odkładającymi się osadami oraz przedwczesną korozją. Uszkodzenie rur mogłoby doprowadzić do wycieków, trudnych do wykrycia oraz kosztownych w naprawie.

W uzdatnianiu wody do zastosowań w ciepłowniach oraz elektrociepłowniach najczęściej wykorzystuje się proces odżelaziania oraz odmanganiania wody. Demineralizacja może być przeprowadzona z zastosowaniem przemysłowej odwróconej osmozy ze wstępnym zmiękczaniem wody. Stacje uzdatniania wody zawsze są dostosowywane w taki sposób, aby woda miała niezbędne parametry, ale przy tym samo działanie było ekonomiczne i niezmiennie wydajne, natomiast całość jak najbardziej wygodna w obsłudze.

Kwestia właściwego dostosowania wody do potrzeb jest szczególnie istotna w przypadku kotłów i turbin przeznaczonych do produkcji ciepła. Są to urządzenia cechujące się bardzo dużą wrażliwością na rozpuszczone w wodzie sole, a także inne cząsteczki. Redukcja tego typu zanieczyszczeń z wody ma bardzo duże znaczenie w odniesieniu do żywotności, wydajności, eksploatacji oraz bezpieczeństwa całego systemu. Projekty stacji uzdatniania wody, wykonywane przez nas do ciepłowni i elektrociepłowni, konsultujemy na każdym etapie.