Budowa stacji uzdatniania dla gminy

Category: Dla przemysłu

Proces uzdatniania wody jest niezbędny w przypadku gminnych ujęć wody oraz spółek wodociągowych, których zadaniem jest zaopatrzenie ludności w wodę użytkową. Powinna ona spełniać wszelkie normy obowiązujące w Polsce, dotyczące wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Aby uzyskać odpowiednie parametry, niezbędne jest wdrożenie właściwych procesów uzdatniania oraz dobór najlepszych metod i urządzeń do stacji uzdatniania wody na potrzeby gminy lub wspólnoty.

Uzdatnianie wody dla gmin

Woda pitna powinna być dostarczana do mieszkańców gminy nie tylko w odpowiedniej jakości, ale również ilości. Proces uzdatniania wody surowej jest koniecznością w każdym przypadku. Różnica polega na doborze metod oraz wydajności urządzeń wchodzących w skład stacji uzdatniania wody.

Źródłem wody dla gmin są często wody gruntowe oraz powierzchniowe. Są to wody, których skład ulega zmianie zależnie od wielu czynników, w tym pory roku czy warunków pogodowych. Zanieczyszczenie może zmieniać się z dnia na dzień, a skład i właściwości wody są uzależnione od związków organicznych i nieorganicznych. Innym źródłem jest woda głębinowa. Zaletą wody podziemnej jest z pewnością stabilność składu i brak wpływu warunków zewnętrznych na parametry. Przez to uzdatnianie jest nieco łatwiejsze.

Niezależnie od źródła wody, musi ona przejść wiele procesów zapewniających bezpieczeństwo i komfort jej użytkowania. Woda nie powinna zawierać w sobie żadnych bakterii. Czystość mikrobiologiczna jest w tym przypadku priorytetem. Równie istotne jest oczyszczanie wody z substancji mechanicznych, związków organicznych, nieorganicznych. Jeśli woda zawiera w sobie wysokie stężenia żelaza i manganu, ich eliminacja również będzie niezbędnym procesem. Dodatkowo wiele gmin zgłasza się z prośbą o rozwiązanie pozwalające na obniżenie stopnia twardości wody w celu podniesienia komfortu codziennego użytkowania wody.

Budowa stacji uzdatniania wody dla gmin

Różne potrzeby oraz panujące warunki wymagają indywidualnego doboru rozwiązań w uzdatnianiu wody. Wśród niezbędnych etapów można wymienić uzdatnianie na przemysłowych filtrach mechanicznych. Eliminacja żelaza oraz manganu z wody jest możliwa dzięki zastosowaniu przemysłowych odżelaziaczy i odmanganiaczy wody. Gminy coraz chętniej decydują się na montaż przemysłowej lampy bakteriobójczej, która zapewnia dezynfekcję wody i pozwala na ograniczenie środków chemicznych dozowanych do instalacji. Redukcja stopnia twardości wody jest natomiast możliwa dzięki zastosowaniu przemysłowych zmiękczaczy wody.

Uzdatnianie wody do budynków mieszkalnych

Przy okazji tego zagadnienia, warto jeszcze poruszyć temat poprawy jakości wody do wspólnot mieszkaniowych. Coraz więcej deweloperów oraz wspólnot zgłasza się z prośbą o dobór właściwych rozwiązań w uzdatnianiu wody, które nie tylko zapewniłyby dobry stan techniczny instalacji sanitarnej, ale również podniosły komfort codziennego użytkowania wody wszystkim mieszkańcom budynku.

Budynki korzystają z różnych ujęć wody i choć najczęściej dostawcą są miejskie wodociągi, zdarzają się miejsca korzystające z własnych ujęć. Woda wodociągowa wymaga jedynie doczyszczania. Jeśli jednak głównym źródłem jest studnia, należy w pełni zatroszczyć się o bezpieczeństwo takiej wody oraz o to, by nie powodowała problemów technicznych i miała dobre właściwości organoleptyczne.

Najczęstsze problemy z jakością wody

W przypadku wody wodociągowej wystarczającym działaniem jest jedynie doszlifowanie właściwości. Wspólnota nie musi zlecać analizy wody, jednak najczęściej decyduje się na przeprowadzenie badania stopnia twardości wody. Twarda woda stanowi jeden z największych kłopotów ze względu na kamień kotłowy oraz gorsze efekty związane z rozpuszczaniem substancji.

Twarda woda w budynkach wielorodzinnych jest niepożądana ze względu na znaczne pogarszanie stanu technicznego instalacji. Powoduje spadki wydajności przepływu, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia korozji, zmniejsza efektywność urządzeń mających z nią styczność. Taka woda jest również mniej komfortowa w codziennym użytkowaniu. Zmniejsza efekty prania, prowadzi do minimalizacji wydajności detergentów, środków chemicznych, kosmetyków, powoduje zacieki na armaturze, ma wpływ na jakość przygotowywanych dań oraz napojów. Wspólnoty zgłaszają się również z prośbą o niwelację specyficznego zapachu i smaku wody, który niekiedy pozostawia po sobie chlor oraz jego pochodne.

Woda do budynków wielorodzinnych powinna być oczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych, które mogą trafić do wody podczas prac konserwacyjnych, awarii oraz w trakcie przepływu wody przez magistralę w budynku.

Jeśli wspólnota korzysta z własnego ujęcia wody, niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowej analizy wody pod kątem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym. Tutaj przekroczenia mogą być naprawdę różne. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na obecność bakterii w wodzie. Częstym mankamentem są zbyt wysokie stężenia żelaza i manganu, które podobnie jak kamień kotłowy, prowadzą do spadków wydajności instalacji. Żółta i zardzewiała woda to także konsekwencja występowania tych substancji. Jeśli żelazo pojawia się w parze z twardą wodą, osady gromadzą się w bardzo szybkim tempie. Stanowią one doskonałą pożywkę dla różnego rodzaju bakterii, w tym bakterii z rodzaju Legionella.

Rozwiązania w uzdatnianiu wody do budynków mieszkalnych

Rozwiązania w uzdatnianiu wody dla wspólnot są dobierane indywidualnie do każdego przypadku na podstawie potrzeb, warunków panujących w budynku, źródła pochodzenia wody i parametrów jakimi się charakteryzuje. Wspólnoty mieszkaniowe najczęściej decydują się na montaż przemysłowych zmiękczaczy wody. Ten etap musi poprzedzać filtracja na przemysłowych filtrach mechanicznych.

Do stacji uzdatniania wody dla wspólnoty coraz częściej dobierane są przemysłowe kolumny węglowe. Węgiel aktywny, który je wypełnia, adsorbuje wiele zanieczyszczeń mających wpływ na właściwości organoleptyczne wody. Dzięki takim urządzeniom odzyska odpowiedni smak, zapach, barwę, będzie przyjazna dla skóry podczas kąpieli.

Własne ujęcia mogą wymagać zastosowania przemysłowych odżelaziaczy i odmanganiaczy wody. W stacjach uzdatniania wody dla wspólnot bardzo często bierze się pod uwagę przemysłowe lampy bakteriobójcze, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przed możliwością skażenia wody. Lampy UV są koniecznością w przypadku wody ze studni, jednak niektórzy dobierają je także do stacji korzystających z wody wodociągowej. W drugiej opcji najwięcej zależy od budżetu przeznaczonego na uzdatnianie wody.

Koszt inwestycji w stację uzdatniania wody

Dobór urządzeń, jak i koszt samej stacji uzdatniania wody są zależne od wielu czynników. Inwestor powinien postawić przed sobą kilka znaczących pytań, jak między innymi to, dotyczące wielkości spółdzielni, tego, co wchodzi w jej skład? Czy jest więcej domów jednorodzinnych, czy wielorodzinnych, czy są punkty usługowe, które będą potrzebowały większych ilości wody do prosperowania? Jaka jest infrastruktura? Jakie jest szacowane zużycie wody na terenie spółdzielni? Czy instalacja została przystosowana do montażu stacji uzdatniania wody? Czy może będą potrzebne prace modernizacyjne? Czy zostało wyznaczone miejsce na montaż stacji uzdatniania wody?

Dobór urządzeń do uzdatniania wody dla gmin i wspólnot

W celu doboru urządzeń wchodzących w skład odpowiednio wydajnej i dopasowanej do warunków stacji uzdatniania wody, najlepiej zgłosić się do profesjonalistów. Na bazie szczegółowego wywiadu oraz wyników analizy wody powstaje projekt technologiczny stacji uzdatniania wody. Wszelkie komponenty dobierane są do warunków oraz potrzeb gminy lub wspólnoty.

Nasza firma bazuje na urządzeniach oraz komponentach od najlepszych na rynku producentów o dużej renomie. Wszystkie urządzenia obecne w ofercie posiadają odpowiednie atesty i charakteryzują się dużą trwałością oraz wysoką jakością materiałów, z których zostały wykonane. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, można przejść do fazy realizacji.