Uzdatnianie wody dla szklarni

Category: Dla przemysłu

Woda odgrywa w szklarniach ogromną rolę. Istotna jest nie tylko ilość dostarczanej do upraw wody, ale również jej jakość. Niezależnie od źródła pochodzenia wody, najczęściej potrzebne jest doszlifowanie jej parametrów. Zanieczyszczenia obecne w wodzie surowej mogą mieć wpływ nie tylko na rośliny, ale również system nawadniania. Prawidłowe prosperowanie szklarni wspomoże właściwie dobrana i zaprojektowana do potrzeb stacja uzdatniania wody.

Na co woda w szklarni ma wpływ?

Woda w szklarniach przemysłowych przede wszystkim służy nawadnianiu roślin. Jej jakość w bardzo dużym stopniu przekłada się na system dystrybucji. Dzięki użytkowaniu wody wysokiej jakości nie dojdzie do awarii, zapchania, nieprawidłowej pracy systemów nawadniania, które mogłyby nastąpić z powodu cząstek zanieczyszczeń mechanicznych lub odkładania się osadów. Woda wysokiej jakości ma zapewnić wysoką żywotność układu oraz ochronić właścicieli przed wysokimi kosztami związanymi z naprawami, konserwacją, wymianą komponentów systemu nawadniania na skutek awarii.

Jakość wody ma też ogromne znaczenie dla wielu gatunków roślin. Tu ważne są dwie kwestie. Z jednej strony jest to prawidłowy wzrost roślin, dostarczanie im z wodą właściwych substancji odżywczych, ochrona przed zanieczyszczeniami, które mogłyby doprowadzić do niewłaściwego rozwoju, a nawet chorób. Z drugiej strony woda zawiera w sobie zanieczyszczenia, które mogą mieć ogromny wpływ na estetykę roślin. Na przykład żelazo pod wpływem tlenu wytrąca się z wody w postaci drobnych, rdzawych opiłków. To ma ogromny wpływ na wygląd warzyw, owoców, kwiatów ozdobnych, liści. Kwestia ta może zaważyć na sprzedaży i znacząco zmniejszyć przychody przedsiębiorstwa.

W dużych szklarniach przemysłowych woda odpowiada także za regulację temperatury. Rośliny potrzebują stałej temperatury niezależnie od pory roku. Z tego powodu w niektórych szklarniach zimą oraz jesienią potrzebne jest dogrzewanie. Woda jest wykorzystywana między innymi do zasilania kotłów grzewczych oraz wytwarzania pary wodnej.

Zanieczyszczenia w wodzie dla szklarni

Kłopoty związane z jakością wody zależą od źródła jej pochodzenia. Nieco inne będą w przypadku czerpania wody z sieci, inne jeśli woda jest pobierana z własnego ujęcia. Woda z wodociągów w przypadku dużych szklarni przemysłowych często okazuje się nieopłacalna. Z tego względu wśród najczęściej wykorzystywanych ujęć można wymienić: rzeki, wodę deszczową, strumienie, zapory, własną studnię.

Wybór praktycznie każdego z ujęć do nawadniania roślin w szklarniach niesie ze sobą pewne plusy i minusy. Wody gruntowe są stale narażane na oddziaływanie gleby oraz powietrza, co ma wpływ na ich skład. Jest to szczególnie niepożądane w przypadku upraw bezglebowych. To rodzaj wody, który jest narażony na stałe przedostawanie się większych ilości patogenów, minerałów, materii organicznej. Do tego jakość wody pochodzącej z rzek oraz strumieni ulega stałym zmianom powodowanym przez prace przeprowadzane przy nich. Mogą też znaleźć się w niej niepożądane dla roślin szklarniowych substancje, jak choćby nawozy sztuczne spływające z pól uprawnych.

W niektórych studniach również mogą wystąpić problemy z jakością wody. Tu zagrożeniem mogą być przenikające mikroorganizmy, pestycydy, nawozy sztuczne, a wraz z nimi na przykład azotany. Uprawy hydroponiczne wymagają także wody o właściwym stężeniu minerałów. Zbyt duże ilości, a zwłaszcza sodu, mogą doprowadzić do problemów w uprawach.

Choć deszczówka wydaje się być jednym z najlepszych rozwiązań, to ten rodzaj wody również wymaga uzdatniania. Woda deszczowa nie zawiera w sobie dużej ilości minerałów, jest miękka, to jednak po drodze mogą gromadzić się w niej zanieczyszczenia groźne dla upraw. Spływając po dachach, rynnach, szybach jest wzbogacana w kurz, materiał organiczny, zanieczyszczenia stałe. Problemem mogą być też kwaśne deszcze powodowane przez działalność przemysłową. Często za tym idzie niskie pH takiej wody, które jest szkodliwe dla roślin. Szczególne niebezpieczeństwo stanowi zawartość cynku i ołowiu w wodzie.

Woda wodociągowa, spełnia normy wody spożywczej, jednak również może mieć pewne substancje w stężeniach niekorzystnych dla roślin. Przykładem tu jest chlor oraz chloraminy. Dla niektórych gatunków przeszkodą może okazać się zbyt wysoki stopień twardości wody.

Zanieczyszczenia mechaniczne

Niezależnie od źródła pochodzenia wody, zanieczyszczeniem, które zawsze powinno być usuwane, są cząstki mechaniczne. Woda do szklarni powinna być pozbawiona jakiejkolwiek mętności. Musi odznaczać się dużą klarownością. Cząstki mechaniczne mają tendencję do zatykania drobnych otworów i kanalików, przez co mogłyby doprowadzić do niedrożności podajników i poważnej awarii. Woda pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych stanowi dobrą bazę do rozrabiania nawozów oraz odżywek dla roślin.

Żelazo i mangan

Niewskazane w przypadku systemów nawadniających jest również używanie wody bogatej w duże stężenia żelaza oraz manganu. Osady pochodzące z tych zanieczyszczeń również prowadzą do niedrożności i spadku wydajności systemów nawadniających. Ponadto mają wpływ na wygląd roślin poprzez pozostawianie na nich osadów.

Twardość wody

Kolejną kwestią powodującą osady jest wysoki stopień twardości wody. Podczas przepływu z wody wytrąca się osad, który może prowadzić do spadku wydajności, zaniku światła w instalacjach, przytkania podajników, awarii kotłów grzewczych oraz innych systemów, które wymagają wody do prawidłowego działania. Im wyższa twardość wody, tym większy odczyn pH, a nie wszystkie gatunki roślin mogą rozwijać się prawidłowo przy mocno zasadowej wodzie. Bardzo twarda woda doprowadza też niekiedy do braku równowagi roztworu odżywczego oraz problemu z prawidłowym przyswajaniem substancji przez rośliny.

Mikroorganizmy

Każdy hodowca wie, że najgorszym, co może się pojawić są choroby grzybicze oraz choroby bakteryjne u roślin. Na ich występowanie również wpływ ma jakość wody. Patogeny bytują w wodzie, jednak prawdziwy problem występuje wtedy, kiedy ich ilość jest naprawdę duża. Przez dużą ilość grzybów i bakterii zachodzą niekorzystne zmiany w podłożu, a do tego wzrasta prawdopodobieństwo infekcji roślin. Ta szybko się rozprzestrzenia i niszczy uprawy.

Z wymienionych powodów kontrola jakości wody pod kątem występowania mikroorganizmów jest bardzo ważna i należy ją przeprowadzać regularnie. Stan wody pochodzącej z niektórych rodzajów ujęć, może ulec nagłej zmianie w każdej chwili. Tak się dzieje zwłaszcza w trakcie lokalnych podtopień czy powodzi.

Mikroorganizmy występują nie tylko w samej wodzie lecz mogą zbierać się także w rurach. Obecność osadów, na przykład powodowanych przez twardą wodę lub żelazo, stanowi doskonałe środowisko do rozwoju i bytowania wielu rodzajów mikroorganizmów, tworzących warstwę biofilmu. Zarastanie rur może prowadzić do wtórnego skażenia wody.

Stacje uzdatniania wody dla szklarni

Stacje uzdatniania wody do szklarni najczęściej dobiera się nie ze względu na stan roślin lecz instalacji związanych z nawadnianiem, utrzymaniem temperatury, nawilżaniem powietrza. Dobór właściwych rozwiązań zależy od oczekiwań szklarni. Są takie, w których właściciele zgłaszają się jedynie z potrzebą odfiltrowania zanieczyszczeń mechanicznych, ale także obiekty wymagające bardzo dokładnego uzdatniania wody. Na przykład niektóre szklarnie stawiające na uprawę bezglebową, decydują się na realizacje, w których woda jest oczyszczana przez przemysłowy system odwróconej osmozy. Woda jest pozbawiana wszelkich szkodliwych substancji. Systemy odwróconej osmozy okazują się również najlepszym wyjściem w przypadku potrzeby uzdatniania wody na zasilanie kotłów grzewczych wytwarzających parę wodną.

W dużych szklarniach przemysłowych najczęściej występuje potrzeba usuwania zanieczyszczeń mechanicznych za pomocą przemysłowych filtrów mechanicznych. Dość ważna w przypadku własnych ujęć jest także redukcja żelaza oraz manganu na przemysłowych odżelaziaczach i odmanganiaczach wody.

Niektóre zakłady decydują się na redukcję stopnia twardości wody z pomocą przemysłowych zmiękczaczy wody, jednak należy brać pod uwagę preferencje roślin. Do ochrony przed mikroorganizmami polecane są fizyczne metody dezynfekcji wody, jak przemysłowa lampa bakteriobójcza. Promieniowanie ultrafioletowe nie ma wpływu na właściwości fizykochemiczne wody.

Dodatkowo w szklarniach bardzo pomocna może okazać się korekta chemiczna wody. Dzięki niemu można utrzymać właściwe pH wody, co ma wpływ na zapobieganie korozjom instalacji. Odpowiednio dobrane środki chemiczne są w stanie usunąć z wody tlen będący przyczyną korozji wżerowej oraz wiążą twardość resztkową wody i w ten sposób zabezpieczają przed powstawaniem kamienia kotłowego, który odpowiada za tworzenie strat ciepła.

Dobór metod uzdatniania wody do szklarni

W doborze właściwych metod uzdatniania wody najważniejszą rolę odgrywa przeprowadzenie analizy wody. Należy zlecić badania fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Równie istotne są potrzeby szklarni. Do czego będzie dokładnie wykorzystywana woda? Do jakich układów jest potrzebna? W jakich ilościach? Na podstawie tych wszystkich informacji oraz wizji lokalnej dobierane są metody uzdatniania wody.

W naszym laboratorium przeprowadzane są między innymi testy obciążeniowe na próbkach wody, dzięki którym można optymalnie dobrać rodzaje złóż filtracyjnych oraz wydajność urządzeń. Kolejnym etapem jest projekt technologiczny wraz z całą niezbędną dokumentacją. Stacje uzdatniania wody są dopasowywane także do przestrzeni, w jakiej mają się znajdować, a rozwiązania projektowane tak, by eksploatacja była jak najbardziej wygodna i ekonomiczna. Zatwierdzony przez zleceniodawcę projekt jest realizowany. Ważnym etapem jest także regularny serwis stacji uzdatniania wody.

W naszej ofercie znajdują się zarówno gotowe systemy uzdatniania wody, jak i projekty wykonywane wprost do indywidualnych potrzeb szklarni. W projektach zawierane są najwyższej klasy komponenty, pochodzące od sprawdzonych, renomowanych producentów. W stacjach uzdatniania wody wykorzystywane są najnowsze dostępne technologie. Oprócz tego instalujemy także systemy dozowania środków chemicznych.