Jak działa stacja wielofunkcyjna?

Category: Dla domu

Stacja wielofunkcyjna to niezwykłe urządzenie, które dobrze sprawdza się w przypadku własnych studni. Jak dokładnie działają? Na czym polega uzdatnianie wody z zastosowaniem stacji wielofunkcyjnych? Czy mogą współpracować z każdym rodzajem hydroforu? Jakie zanieczyszczenia usuwają z wody stacje wielofunkcyjne?

Czym jest stacja wielofunkcyjna?

Stacja wielofunkcyjna to centralne urządzenie służące uzdatnianiu wody w gospodarstwach domowych. Istnieją także modele dedykowane specjalnie sektorowi przemysłowemu. Jak sama nazwa wskazuje, te urządzenia są w stanie oczyścić wodę z kilku przekroczeń jednocześnie. Większość modeli dostępnych na rynku doskonale radzi sobie z pięcioma najczęściej występującymi zanieczyszczeniami jednocześnie. Stacje wielofunkcyjne są regenerowane z udziałem roztworu solanki.

Stacje wielofunkcyjne są dedykowane gospodarstwom domowym korzystającym z wody z własnego ujęcia. Działają tak samo efektywnie, niezależnie od rodzaju zastosowanego hydroforu. Stacje wielofunkcyjne są doskonałą alternatywą kilku urządzeń do uzdatniania wody i można je zastosować o ile parametry wody będą odpowiadały zaleceniom producenta złoża filtracyjnego. Stacje wielofunkcyjne nie sprawdzą się w każdych warunkach, jednak mogą okazać się idealnym rozwiązaniem w wielu gospodarstwach domowych. Dużo zależy od stężeń substancji obecnych w wodzie. Przed wyborem tego rodzaju urządzenia najlepiej zlecić fizykochemiczną analizę wody.

Kiedy warto wybrać stację wielofunkcyjną?

Nad wyborem stacji wielofunkcyjnej należy zastanowić się kiedy w wodzie wystąpiło kilka przekroczeń jednocześnie. Warto wybrać taką propozycję zwłaszcza, jeśli problem dotyczy: wysokiego stopnia twardości wody, przekroczeń żelaza w wodzie, przekroczeń manganu w wodzie, związków organicznych, amoniaku.

W niektórych przypadkach stacje wielofunkcyjne są wykorzystywane jako dopełnienie odżelaziaczy i odmanganiaczy wody. W takich układach najczęściej występują jako drugi etap doczyszczania wody z wysokich stężeń żelaza oraz manganu, a dodatkowo redukują także inne zanieczyszczenia.

Stacja wielofunkcyjna jest też proponowana, jeśli w gospodarstwie domowym nie ma wystarczająco silnej pompy, aby móc zainstalować odżelaziacz i odmanganiacz wody z większą ilością złoża filtracyjnego. W takich sytuacjach stosuje się odpowiednio dobrane urządzenie o nieco mniejszej wydajności oraz stację wielofunkcyjną do doczyszczenia wody. Dobór urządzeń najlepiej pozostawić specjalistom.

Na jakie zanieczyszczenia pomoże stacja wielofunkcyjna?

Stacje wielofunkcyjne usuwają z wody najczęściej 5 najpopularniejszych zanieczyszczeń: wysokie stężenie żelaza w wodzie, wysokie stężenie manganu, jon amonowy, związki organiczne, wysoki stopień twardości wody. Dzięki stacji wielofunkcyjnej można wydajnie usunąć nie tylko wymienione substancje, ale i negatywne skutki, jakie przynosi użytkowanie wody o niekorzystnych parametrach.

Żelazo w wodzie

Wody z własnego ujęcia dość często posiadają przekroczenia żelaza. Ta substancja ma ogromny wpływ na właściwości organoleptyczne wody. Powoduje mętność oraz zmianę barwy, ale poza tym może też prowadzić do niekorzystnych odczuć smakowych i zapachowych, zmieniając je na metaliczne. Ponadto żelazo wytrąca się z wody w postaci drobinek o rdzawym zabarwieniu. Są trudne do usunięcia, odkładają się między innymi we wnętrzu rur, zmniejszając przepływ, prowadzą do spadków wydajności pomp tłoczących wodę oraz innych sprzętów w instalacji sanitarnej. Do tego są przyczyną przebarwień armatury, potrzeby użycia dużych ilości środków czyszczących. Osad po żelazie jest także idealnym środowiskiem do bytowania bakterii żelazistych oraz innych mikroorganizmów.

Mangan w wodzie

Mangan najczęściej występuje w przekroczonych stężeniach wraz z żelazem. Podobnie jak ono, powoduje wzrost barwy i mętności wody. Mangan jest odczuwalny także w smaku i zapachu wody oraz ma sporą tendencję do przebarwiania tkanin. Ta substancja również wytrąca się z wody przy kontakcie z tlenem w formie smolistego osadu, który ma wpływ na stan i efektywność instalacji sanitarnych oraz wszelkich urządzeń mających styczność z wodą.

Jon amonowy w wodzie

Jon amonowy w wodzie powinien być neutralizowany ze względu na możliwość zachodzenia procesu nitryfikacji, czyli utleniania amoniaku oraz soli amonowych do postaci azotanów oraz azotynów, stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Do tego jon amonowy jest w stanie zakłócić proces dezynfekcji wody i zmniejszyć jego skuteczność. Jon amonowy wchodzi w reakcję z chlorem, tworząc chloraminy odpowiedzialne za nieprzyjemny smak i zapach wody.

Obecność jonu amonowego w wodzie jest też niekiedy informacją, że do wody mogły przeniknąć ścieki zawierające ludzkie odchody. To stanowi bezpośrednie zagrożenie skażenia wody. Do tego obecność jonu amonowego w wodzie jest ściśle związana ze zmniejszoną ilością tlenu w instalacji. To może powodować obawy, ponieważ środowisko beztlenowe jest doskonałe do rozwoju mikroorganizmów, a więc tym samym wzrasta prawdopodobieństwo skażenia wody.

Związki organiczne w wodzie

Związki organiczne występujące w wodzie są skutkiem rozkładu roślin, działalności rolniczej oraz przemysłowej. Mogą występować w formie rozpuszczalnej, a także nierozpuszczalnej. Mają znaczny wpływ na pogorszenie właściwości organoleptycznych wody takich jak: smak, zapach oraz barwa.

Wysoki stopień twardości wody

Twarda woda jest naturalną cechą, wynikającą głównie z obecności jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej w wodzie, tym stopień twardości jest wyższy. Skutkiem długotrwałego użytkowania twardej wody jest przede wszystkim osad zwany kamieniem kotłowym, który szczególnie szybko gromadzi się na komponentach podgrzewających wodę. Jego obecność powoduje spadki wydajności działania, ale może doprowadzić również do awarii sprzętów AGD, kotła grzewczego oraz innych urządzeń, które wymagają wody do zasilania. Ponadto kamienny osad bardzo utrudnia sprzątanie. Kolejnym skutkiem jest wysokie napięcie powierzchniowe wody, przez które wszelkiego rodzaju powierzchnie nie mogą być dokładnie spłukane wodą, a na osiągnięcie dobrych efektów sprzątania będzie potrzebna większa ilość środków czyszczących.

Jak działa stacja wielofunkcyjna?

Stacja wielofunkcyjna zawdzięcza swoją skuteczność specjalnie wyselekcjonowanej mieszance złóż filtracyjnych, która jest w stanie usuwać z wody kilka zanieczyszczeń jednocześnie. Jej dokładny skład i proporcje konkretnych rodzajów złóż są uzależnione od producenta i mogą się od siebie różnić. W składzie można znaleźć między innymi: żywicę jonowymienną, absorbenty żelaza i manganu, absorbenty związków organicznych, materiały umożliwiające doczyszczanie wody, materiały zwiększające efektywność przepływu wody i regeneracji.

Podczas procesu pracy woda wpływa na mieszankę filtracyjną i przepływa przez kolejne warstwy. Na każdej z nich zanieczyszczenia są kolejno redukowane. Następnie już oczyszczona trafia do użytkownika. Substancje usunięte z wody pozostają na złożu filtracyjnym – co pewien okres niezbędny jest proces regeneracji. Częstotliwość jest uzależniona od zanieczyszczenia wody oraz jej zużycia. Warto wiedzieć, że stacje wielofunkcyjne całkowicie redukują stopień twardości wody.

Jak wygląda proces regeneracji stacji wielofunkcyjnej?

Proces regeneracji złoża filtracyjnego przebiega identycznie, jak w zmiękczaczach wody. Po wyczerpaniu zdolności mieszanki wielofunkcyjnej rozpoczyna się proces regeneracji. W jego przebiegu wykorzystywany jest roztwór solanki wytwarzany z wody oraz soli regeneracyjnej. Po zakończeniu regeneracji urządzenie powraca do trybu pracy.

Aby stacja wielofunkcyjna mogła działać prawidłowo i w pełni efektywnie, niezbędne jest regularne dosypywanie soli do zbiornika solanki. Należy pilnować jej poziomu i w razie konieczności uzupełniać braki.

Rodzaje stacji wielofunkcyjnych

Na rynku dostępne są dwa typy stacji wielofunkcyjnych. Przyszli użytkownicy mają do wyboru stacje kompaktowe oraz dwuczęściowe. Różnią się od siebie gabarytami oraz budową. Główne elementy pozostają takie same. Każda stacja wielofunkcyjna posiada zbiornik na sól regeneracyjną oraz butlę ciśnieniową, wypełnioną złożem filtracyjnym. Procesem pracy oraz regeneracji kieruje głowica sterująca. Niekiedy urządzenia są wyposażone w dodatkowe funkcje.

Kompaktowe stacje wielofunkcyjne

Kompaktowe stacje wielofunkcyjne swoim wyglądem przypominają nieco kompaktowe zmiękczacze wody. Nie różnią się też od nich pod względem budowy. Wszystkie komponenty zostały umieszczone w kompaktowej obudowie. Wewnątrz znajduje się zbiornik na sól regeneracyjną oraz butla ciśnieniowa ze złożem filtracyjnym. Wszystko jest podłączone pod głowicę sterującą, do której panel znajduje się na zewnątrz kabinetu. To stosunkowo nowe urządzenia, które zajmują minimum miejsca, dlatego nie trzeba przygotowywać sporej przestrzeni w pomieszczeniu gospodarczym. Ponadto takie urządzenie jest znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Przykładem kompaktowej stacji wielofunkcyjnej jest Ecoperla Multicab. W tym wypadku butla ciśnieniowa mieści 30 litrów złoża wielofunkcyjnego.

Dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne

Dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne charakteryzują się nieco większą wydajnością niż modele kompaktowe. Składają się z oddzielnego zbiornika na sól regeneracyjną oraz oddzielnej butli ciśnieniowej, wypełnionej mieszanką złóż filtracyjnych z głowicą sterującą. Zajmują nieco więcej miejsca, jednak ich cechą charakterystyczną jest duża wydajność i dostępność w różnych rozmiarach do wyboru. Dzięki temu idealnie sprawdzają się przy większych przekroczeniach bądź zużyciu wody oraz doskonale nadają się jako uzupełnienie większych, kilkuetapowych stacji uzdatniania wody. Przykładem tego rodzaju stacji wielofunkcyjnej jest Ecoperla Multitower, dostępny w trzech rozmiarach do wyboru.