Jak zabezpieczyć zmywarki gastronomiczne?

Category: Dla gastronomii

Zmywarka gastronomiczna stanowi podstawę w każdym gastronomicznym biznesie. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów o różnych profilach działania. Zmywarkę gastronomiczną można dobrać do: mycia naczyń, garnków, kosza, blach piekarniczych, do szkła. Dostępne są zmywarki tunelowe oraz kapturowe. Każdy właściciel chce, aby niezależnie od rodzaju działała długo i tak samo wydajnie. Wpływ na pracę ma oczywiście jakość wody. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie zmywarki gastronomicznej jest uzdatnianie wody.

Podstawowym wyposażeniem każdej kuchni w sektorze gastronomicznym jest zmywarka gastronomiczna. To sprzęt, dzięki któremu w ekspresowym tempie otrzymujemy czyste naczynia. Oszczędza czas, wodę, pieniądze w porównaniu z ręcznym zmywaniem naczyń, a ponadto jest znacznie dokładniejsze. Na jakość i wydajność pracy zmywarki gastronomicznej ma wpływ kilka czynników:

  • Temperatura wody podczas mycia oraz wyparzania
  • Ciśnienie wody (w dużej mierze uzależnione od ciśnienia w sieci)
  • Środki chemiczne przeznaczone do mycia i nabłyszczania
  • Dozowane środki chemiczne zależne od jakości wody
  • Jakość wody zasilającej zmywarkę gastronomiczną

Jakość wody a zakup zmywarki

Choć wśród właścicieli punktów gastronomicznych do tej pory nie była to zbyt popularna praktyka przy zakupie wyposażenia lokalu, należy koniecznie zwrócić uwagę na jakość wody. Istotny jest przede wszystkim stopień twardości. W Polsce, w zależności od regionu, mamy do czynienia z różnym stopniem twardości wody. Woda może być bardzo miękka, ale może też być niezwykle twarda i pozostawiać po sobie sporą warstwę kamiennego osadu. W przypadku zmywarek gastronomicznych zalecaną maksymalną wartością twardości wody jest 6 stopni niemieckich. Niestety, najczęściej mamy do czynienia ze znacznie wyższymi wartościami odnoszącymi się do wody surowej.

Im wyższy stopień twardości wody, tym większe problemy, wśród których można wymienić:

  • Gorszą jakość mycia naczyń
  • Większe zużycie środków myjących i nabłyszczających
  • Odkładanie się osadów w komorze zmywarki, na grzałkach oraz w bojlerze
  • Potrzebę okresowego odkamieniania elementów zmywarki gastronomicznej
  • Szybsze zużycie i awarie komponentów takich jak: grzałka komory, grzałka bojlera
  • Około o 15% większe zużycie energii na uzyskanie odpowiedniej temperatury
  • Możliwość wystąpienia korozji komponentów

Kamień kotłowy jest największym wrogiem zmywarek gastronomicznych. Pozostając w odpływach, powoduje niski wyrzut zanieczyszczeń i blokuje je. Dodatkowo niemożliwa staje się prawidłowa cyrkulacja wody. Problemem jest także niedostateczna wymiana ciepła, obniżenie temperatury grzałek, niedrożność całej instalacji. Podobne problemy wywołuje także obecność zbyt wysokiego stężenia żelaza i manganu.

Nie tylko problemy z urządzeniem

Stosowanie twardej wody do procesu czyszczenia naczyń niesie ze sobą nie tylko możliwość awarii w stosunku do zmywarki gastronomicznej, ale także bardzo często psuje wygląd samych naczyń, pozostawiając na nich osady. Zmiany są szczególnie widoczne w przypadku szklanej zastawy, jak szklanki czy kieliszki. Z powodu niewłaściwej jakości wody szkło staje się matowe. Często wygląda na porysowane. Niekiedy na naczyniach po zmywarce może odkładać się niewidoczny dla oka nalot, który stanowi doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów. Taka skrobia może powstawać z powodu nieprawidłowego działania maszyny lub zastosowania wątpliwej jakości preparatów myjących i nabłyszczających.

Właściwa obsługa zmywarki to klucz do sukcesu

Zabezpieczenie zmywarki oraz jej długoletnie, tak samo wydajne działanie przez długie lata, jest możliwe dzięki jej właściwemu użytkowaniu. Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją obsługi jeszcze przed pierwszym uruchomieniem. Być może producent zawarł istotne wskazówki, które mogłyby usprawnić użytkowanie i pomóc w odpowiedniej konserwacji zmywarki gastronomicznej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe napełnienie zmywarki. Talerze, sztućce, szklane naczynia należy umieszczać w taki sposób, aby nie uszkodziły ramion myjących lub innych ruchomych części zmywarki. Urządzenie nie powinno być też przepełniane – ma to wpływ na spadek wydajności zmywana. Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego programu. Ten powinien być dopasowany do stopnia zabrudzenia naczyń. Właściciel powinien też skupić się na regularnym czyszczeniu oraz odpowiednim dozowaniu wysokiej jakości środków chemicznych.

Regularny serwis zmywarki gastronomicznej

Bardzo ważne jest, aby co kilka lat użytkowania zmywarki gastronomicznej zaprosić profesjonalny serwis w celu skontrolowania urządzenia. Wśród sprawdzanych elementów są termostaty oraz faktyczna temperatura panująca wewnątrz urządzenia. Jeśli nie ma założonych odpowiednich filtrów do wody, bardzo istotne jest również oczyszczenie zmywarki z narastającego kamiennego osadu po twardej wodzie. Odkamienianie jest procesem, który może potrwać nawet kilka godzin ze względu na potrzebę dokładnego przeczyszczenia komory zmywarki oraz bojlera, który należy wcześniej zdemontować.

W miejscach spawanych oraz zarośniętych osadem może pojawiać się rdza. Jej obecność również musi zostać skontrolowana. W niektórych przypadkach może zdarzyć się nawet tak, że korozji zacznie ulegać stal nierdzewna. Tak się dzieje przy nieodpowiednim stosowaniu preparatów.

Właściwe uzdatnianie wody do zmywarek gastronomicznych

W przypadku zmywarek bardzo ważne jest zapobieganie tworzeniu się jakichkolwiek osadów na powierzchniach, o czym pisaliśmy już wcześniej. Jeśli woda pochodzi z własnego ujęcia, należy przeprowadzić szczegółową i kompleksową analizę wody. Z pewnością redukcji powinny podlegać przekroczenia żelaza i manganu. Ich osadzanie się we wnętrzu zmywarki może bardzo niekorzystnie wpływać na pracę urządzenia i powodować szybkie zniszczenia oraz awarie. W tym przypadku prawdopodobnie niezbędne będzie zastosowanie profesjonalnych odżelaziaczy i odmanganiaczy wody. Z wynikami badania wody najlepiej zgłosić się do specjalistów w celu doboru odpowiednich urządzeń, które umożliwią doprowadzenie wody do pożądanych parametrów.

W przypadku ochrony zmywarek gastronomicznych bardzo często polecaną i dobrze sprawdzającą się opcją jest centralny zmiękczacz wody. To naprawdę skuteczne urządzenia pozwalające na dostosowanie stopnia twardości wody nie tylko do potrzeb zmywarki, ale również innych użytkowanych w lokalu sprzętów gastronomicznych. Oczywiście, możliwe jest także odkamienianie z zastosowaniem środków chemicznych, jednak na dłuższą metę wielu właścicieli restauracji, kawiarni, etc, zauważa potencjał stacji uzdatniania wody. Wymagają mniej uwagi, oszczędzają dodatkowych obowiązków, a przede wszystkim zapewniają kompleksową ochronę urządzeń mających styczność z wodą oraz wodę użytkową, która jest bezpieczna, komfortowa w różnych zastosowaniach i czysta.