Korekta chemiczna wody – co to jest?

Category: Kondycjonowanie wody

Woda ma wiele właściwości, które muszą być pilnowane i odpowiednio utrzymywane w procesach zachodzących w wielu sektorach przemysłowych. Nie chodzi tu wyłącznie o wodę, jako bezpośredni produkt, używany jako wodę techniczną lub technologiczną, ale również na oddziaływanie wody w stosunku do instalacji, przez które przepływa. Aby pozostawała neutralna w stosunku do sieci, przez którą przepływa, bardzo często niezbędne jest przeprowadzenie korekty chemicznej wody.

Czym jest korekta chemiczna wody?

Korektę chemiczną wody można opisać jako szereg procesów, których celem jest doprowadzenie wody do oczekiwanych parametrów. Przykładem może być tu choćby nasuwająca się od razu na myśl korekta odczynu pH wody, zmniejszenie właściwości korozyjnych wody, zminimalizowanie właściwości osado twórczych wody. Osiągniecie takich efektów jest możliwe dzięki jednorazowemu wprowadzeniu do układu odpowiednich preparatów chemicznych lub ich stałemu dozowaniu. Korekta chemiczna wody jest stosowana w systemach wodnych o zróżnicowanej wielkości i przeznaczeniu.

W wielu przypadkach stacja uzdatniania wody to nadal za mało. Układ wymaga dozowania odpowiednich środków chemicznych, które pomogłyby między innymi: zapobiegać korozjom, zapobiegać odkładaniu się kamienia kotłowego, niwelować możliwość powstawania warstwy biofilmu w instalacji. Do tych wszystkich zadań istnieją odpowiednie środki chemiczne do dozowania. Korekta chemiczna wody jest konieczna między innymi: w instalacjach przemysłowych, w systemach produkcyjnych, sieciach wody pitnej, domowych systemach wodnych. Odpowiednia jakość wody jest ważna dla: układów chłodniczych, układów grzewczych, parowych, instalacji przesyłu wody pitnej oraz użytkowej.

Dlaczego korekta chemiczna wody jest potrzebna?

Dzięki odpowiedniemu kondycjonowaniu wody jej skład nie ma negatywnego wpływu na instalacje, przez które przepływa. Biofilm, kamień kotłowy czy korozja to bardzo poważne problemy, na które są narażone instalacje wodne. Należy jak najszybciej reagować i nie dopuścić do powstawania wyżej wymienionych problemów. Przede wszystkim jest to kłopot z wydajnością oraz przepływem, przytykaniem światła rur, poważnymi zniszczeniami. W ogólnym podsumowaniu są to po prostu ogromne koszty napraw awarii oraz straty finansowe poniesione z tytułu zastoju urządzeń i układów. Z tych względów lepiej zapobiegać, czemu służy między innymi korekta chemiczna.

Dzięki korekcie chemicznej woda posiada optymalne parametry do pracy w danym układzie. Nie pozostawia zniszczeń, a wręcz przeciwnie – zwiększa efektywność procesów, pozwala zachować sprawność instalacji. To się przekłada na potrzebę rzadszego serwisowania i o wiele niższe koszty.

Kiedy zdecydować się na korektę chemiczną wody?

Korekta chemiczna wody będzie potrzebna, jeśli wystąpiły jakiekolwiek odstąpienia od norm bądź woda nie spełnia wymagań, by móc zasilać konkretne układy i nie powodować w nich awarii.

Czego używa się do korekty chemicznej wody? Specjalistyczne środki do korekty chemicznej wody mogą mieć następujące działanie:

  • Optymalizacja odczynu pH wody – z technicznego punktu widzenia to bardzo ważny aspekt ochrony instalacji przed rdzą
  • Utworzenie powłoki antykorozyjnej na materiałach, z których powstała instalacja
  • Ochrona przed powstaniem korozji biologicznej
  • Ochrona instalacji przed kamieniem kotłowym
  • Redukcja tlenu często doprowadzającego do korozji wżerowej

Wśród obszarów zastosowań środków do kondycjonowania wody wymienić można:

  • Układy chłodnicze
  • Układy kotłowe
  • Układy parowe
  • Instalacje z wodą pitną oraz użytkową

Oprócz tego w ofercie można znaleźć preparaty służące utrzymaniu przemysłowych membran osmotycznych w doskonałym stanie oraz dedykowanych czyszczeniu układów wodnych.

Wśród najbardziej popularnych środków korekty chemicznej wody można wymienić: biocydy, antyskalanty oraz inhibitory korozji. Poniżej wszystkie rodzaje zostaną pokrótce omówione.

Inhibitory korozji

W celu zapobiegania korozjom instalacji najbardziej pomocne będą inhibitory korozji. Są one w stanie zapobiegać lub hamować rozwój korozji w instalacji. Preparaty tego typu nie usuwają już obecnych skutków korozji w układzie. Działają prewencyjnie. W dużym uogólnieniu można napisać, że tworzą one warstwę ochronną na ścianach instalacji, zapobiegając tym samym rozwojowi korozji i przedostawaniu się rdzy w głąb instalacji. Inhibitory korozji wymagają stałego dozowania do układu, aby nie doszło do przerwania warstwy pod wpływem przepływającej wody. To mogłoby doprowadzić do powstania ognisk korozyjnych.

Antyskalanty

Antyskalanty są preparatami dedykowanymi kondycjonowaniu wody w zakładach przemysłowych oraz w instytucjach. Głównym zadaniem ich zastosowania jest zapobieganie procesowi krystalizacji soli oraz zabezpieczenie układu przed odkładaniem się kamienia kotłowego. Kamień kotłowy szybko wytrąca się z wody zwłaszcza na wymiennikach ciepła. Skutecznie doprowadza do spadków wydajności, niewłaściwego przekazu energii. Problemem jest też mniejszy przepływ, a w ostateczności awarie.

Do redukcji twardości wody stosuje się najczęściej przemysłowe zmiękczacze wody. Pozostaje jednak problem twardości resztkowej, z której zwalczeniem poradzą sobie odpowiednie preparaty do korekty chemicznej wody. Dozowanie antyskalantów jest szczególnie wskazane w układach, w których występuje system odwróconej osmozy. Dzięki takim preparatom łatwiej jest utrzymać membrany osmotyczne w dobrym stanie – nie dochodzi do ich zapchania, a żywotność jest znacznie dłuższa.

Biocydy

Biocydy są bakteriobójczymi środkami chemicznymi. Dawkuje się je do wody obiegowej. Dzięki nim w instalacjach nie pojawia się warstwa biofilmu. W wodzie i instalacji nie dochodzi do skażenia mikrobiologicznego, ani rozwoju bakterii. Biocydy skutecznie zapobiegają powstawaniu warstwy biologicznej, glonów, nalotów. Stosowanie tego rodzaju środków do korekty chemicznej wody jest w pełni bezpieczne dla instalacji wodnych. Nie są to środki przyczyniające się do powstawania korozji.

Na pojawienie się osadów biologicznych szczególnie narażone są układy otwarte, jak na przykład wieże chłodnicze, ale też instalacje wody pitnej oraz użytkowej. W przypadku wody pitnej polecane jest stosowanie specjalnie dedykowanych preparatów, na przykład opartych o dwutlenek chloru. W miejscach, w których nie chodzi o wodę na cele spożywcze, polecane jest zastosowanie silnych biocydów. Ich użycie jest ważne nie tylko ze względu na niwelację zagrożenia mikrobiologicznego, zachowanie drożności instalacji, ale poza tym pomaga również zapobiegać korozjom układów (w kontekście korozji mikrobiologicznej).

W jaki sposób przeprowadza się korektę chemiczną wody?

Sposób przeprowadzania korekty chemicznej wody jest zależny od warunków w układzie oraz wybranego preparatu. Niektóre ze środków chemicznych wystarczy wlać tylko raz, inne wymagają stałego dozowania. Preparaty do kondycjonowania wody można dozować za pomocą specjalnie stworzonych do tego maszyn, poprzez otwarte zbiorniki w układzie, bezpośrednio do instalacji lub poprzez inżektory.

Dobór właściwych preparatów chemicznych do kondycjonowania wody

Środki do kondycjonowania wody są dobierane na podstawie kilku warunków. Wśród nich wymienić można: konkretne zapotrzebowanie, rodzaj materiału, z którego została wykonana instalacja, właściwości wody, warunki panujące w danym przedsiębiorstwie, przeznaczenie wody (gdzie ma się sprawdzać, do czego konkretnie jest potrzebna). Pomocne może okazać się wcześniejsze przeprowadzenie analizy wody w celu doboru jak najbardziej optymalnych rozwiązań w zakresie korekty chemicznej wody.

Ważne, aby nie tylko wybrać odpowiedni typ środka do korekty chemicznej wody, ale również postawić na najwyższą jakość. Warto stawiać na profesjonalne produkty, o dużej renomie i zaufaniu na rynku. Bardzo istotnym aspektem jest również właściwe dawkowanie preparatu. Będzie ono inne w zależności od układu i przeznaczenia wody. Wszystkie te kwestie najlepiej jest ustalić z doświadczonym w dziedzinie kondycjonowania wody ekspertem. Zapraszamy do kontaktu oraz zadawania pytań w tej kwestii. Służymy radą oraz pomocą.

Kompleksowe podejście do wody w przemyśle

W zdecydowanej większości placówek, korzystających z rozwiązań do przemysłowego uzdatniania wody, konieczne jest zastosowanie połączenia tradycyjnych metod uzdatniania wody wraz z korektą chemiczną wody. Tylko takie zestawienie będzie w stanie zapewnić wodę optymalnej jakości, w pełni dostosowaną do potrzeb układów. Należy brać to pod uwagę już przy konsultacjach związanych z dostosowaniem parametrów wody do potrzeb przedsiębiorstwa.