Przemysłowe systemy odwróconej osmozy

Category: Dla przemysłu

Przemysłowe systemy odwróconej osmozy cechują się naprawdę dużą wydajnością. Tym, co je wyróżnia jest niezwykła dokładność, pozwalająca usunąć z wody substancje o wielkości nawet pojedynczych jonów. Dokładność sięga 98%, przez co przemysłowa odwrócona osmoza znajduje swoje zastosowanie w wielu zakładach o zapotrzebowaniu na ultra czystą wodę. Jak dokładnie działa przemysłowy system odwróconej osmozy? Gdzie jest wykorzystywana przemysłowa odwrócona osmoza?

Cel zastosowania przemysłowych systemów odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza jest to proces membranowy, a same pory membrany osmotycznej są na tyle małe, że nie są w stanie przecisnąć się przez nie jony rozpuszczonych cząsteczek soli, nie mówiąc już nic o innych, większych cząsteczkach. Woda uzdatniona w taki sposób to woda charakteryzująca się wysoką czystością, o niewielkiej konduktywności. Urządzenia tego typu znajdą więc swoje miejsce w każdym zakładzie, w którym w procesach produkcyjnych jest potrzebna właśnie taka woda. Oprócz tego przemysłowe systemy odwróconej osmozy świetnie sprawdzają się do odsalania wody morskiej oraz kiedy potrzebna jest woda demineralizowana.

Na instalację przemysłowego systemu odwróconej osmozy najczęściej decydują się placówki takie jak: szpitale, laboratoria, zakłady medyczne, kosmetyczne, farmaceutyczne, przedsiębiorstwa tekstylne i elektroniczne. Ponadto woda po procesie odwróconej osmozy jako woda procesowa znajduje swoje zastosowanie w: przemyśle spożywczym, browarnictwie, lakiernictwie, garbarniach przemyśle chemicznym. Przemysłowy system odwróconej osmozy może też być zastosowany do oczyszczania ścieków, odzyskiwania metali ze ścieków, odsalania wody. Więcej uwagi warto poświęcić obecności tego rodzaju urządzeń w procesach demineralizacji.

Demineralizacja wody dzięki przemysłowej odwróconej osmozie

Bardzo często w procesie demineralizacji wody, który pełni kluczową rolę w wielu sektorach przemysłowych, jest stosowana przemysłowa odwrócona osmoza. Woda niezbędna do niektórych działań przemysłowych musi być pozbawiana składników mineralnych ze względu na fakt, że niekiedy przyspieszają one proces korozji, niekorzystnie wpływają na produkt końcowy i zachodzące procesy, odkładają się w formie osadu, prowadząc niejednokrotnie do awarii, spadków wydajności.

Za wyborem odwróconej osmozy w celu demineralizacji wody przemawia wiele korzyści. Z punktu widzenia codziennego użytkowania są stosunkowo proste w obsłudze, nie wymagają stałej obserwacji i skomplikowanej kontroli. Ponadto nie ma potrzeby stosowania preparatów chemicznych. Nie ma też problemu dotyczącego neutralizacji ścieków, co niestety stanowi dość spory minus demineralizacji przeprowadzanej z zastosowaniem wymiany jonowej.

Skuteczność przemysłowej odwróconej osmozy

Jak już zostało wspomniane wyżej, przemysłowa odwrócona osmoza jest w stanie usunąć z wody do 98% wszystkich znajdujących się w niej substancji. Membrana osmotyczna usuwa między innymi metale ciężkie, w tym: rtęć, kadm, arsen, ołów. Ponadto miedź, chrom, rozpuszczone w wodzie sole chloru, trucizny, produkty odpadowe pochodzące między innymi z przemysłu chemicznego. Oprócz tego z wody usuwane są także bakterie, wirusy. Odwrócona osmoza jest powszechnie uznawana za jedną z najdokładniejszych metod uzdatniania wody, którą trudno jest porównać z czymkolwiek innym.

Jakie zalety ma przemysłowy system odwróconej osmozy?

Urządzenie można całkowicie zautomatyzować. Panele kontrolne w przemysłowej odwróconej osmozie pozwalają na łatwe dokonanie odczytów i bezproblemową, prostą obsługę. Możliwość łączenia modułów sprawia, że skalę uzdatniania wody jest bardzo łatwo powiększyć. Kolejną zaletą jest to, że proces oczyszczania wody może być przeprowadzany w trybie ciągłym.

Proces pracy przemysłowej odwróconej osmozy

W procesie działania rozpuszczalnik (najczęściej woda) przenika pod wysokim ciśnieniem przez półprzepuszczalną membranę osmotyczną. Ciśnienie sprawia, że cząsteczki „przeciskają się” przez membranę, tworząc permeat. To dokładnie oczyszczony produkt. Po drugiej stronie pozostaje natomiast koncentrat bogaty w zanieczyszczenia (cząstki soli, koloidy, bakterie). Ten roztwór jest odprowadzany do kanalizacji bądź poddawany ponownemu oczyszczaniu.

Przewodność pozyskanego w ten sposób permeatu wynosi około 10-20 μS/cm. Jeśli w danym zakładzie potrzebny jest roztwór o jeszcze niższej przewodności, jednym z rozwiązań może być zastosowanie za odwróconą osmozą urządzenia demineralizującego wodę, działającego na zasadzie wymiany jonowej.

Co jest ważne przy instalacji przemysłowej odwróconej osmozy?

Choć przemysłowa odwrócona osmoza pozwala na uzyskanie wody o bardzo niskim zasoleniu, to należy zwrócić szczególną uwagę na membranę oraz jej ochronę przed przedwczesną utratą swojej wydajności. Niemal zawsze przed przemysłową odwróconą osmozą niezbędna jest instalacja filtracji wstępnej oraz urządzeń zmiękczających wodę. Dodatkowo przed przemysłowym systemem odwróconej osmozy bardzo często wykorzystuje się kondycjonowanie wody, a dokładniej antyskalanty.

Na przemysłową odwróconą osmozę powinna trafić woda wolna od chloru, żelaza, manganu, pozbawiona wysokiego stopnia twardości wody. SDI podawanej wody powinno wynosić mniej niż 5.

W przemysłowej odwróconej osmozie najczęściej stosowane są membrany o wielkości 8 cali o typie zwinięcia spiralnego. Membrany osmotyczne w dobrej kondycji utrzyma antyskalant bazujący na fosforanach oraz polimerach. Antyskalant wydłuża żywotność membrany osmotycznej, a poza tym sprawia, że związki soli nie wytrącają się, ani też nie dochodzi do ich krystalizacji na powierzchniach błon.

W jaki sposób dobiera się przemysłową odwróconą osmozę?

Wielkość, wydajność oraz parametry przemysłowych systemów odwróconej osmozy są w dużej mierze dobierane na podstawie godzinowego zapotrzebowania na wodę. Określenie wydajności technologicznej jest oparte o stosunek wynoszący 75% permeatu do 25% odrzutu. W procesie doboru urządzeń dużą rolę odgrywa także wybór właściwego typu membrany osmotycznej. Tu istotna okazuje się wiedza z zakresu wielkości cząsteczek, które powinny zostać usunięte z wody podczas jej uzdatniania. Inżynierowie przykładają również sporą uwagę do doboru właściwego sterownika.

Najważniejsze dla określenia potrzeb danego przedsiębiorstwa są szczegółowe wyniki analizy wody. Na tej podstawie ocenia się nie tylko parametry związane z odwróconą osmozą, ale dobierane są także odpowiednio metody poprzedzające proces odwróconej osmozy. Równie duże znaczenie ma dokładny wywiad i wizja lokalna w zakładzie.

Na podstawie zebranych informacji eksperci tworzą projekt stacji uzdatniania wody. Oferta jest tworzona i w pełni dostosowywana do potrzeb danego przedsiębiorstwa. W kolejnych krokach jest poddawana konsultacjom z Klientami, a kiedy zostanie zaakceptowana, można przejść do procesu realizacji. Przemysłowe systemy odwróconej osmozy wymagają regularnej konserwacji oraz serwisu, aby mogły działać prawidłowo i wydajnie służyć.

Oferta przemysłowych systemów odwróconej osmozy

Nasza oferta obejmuje gotowe przemysłowe systemy odwróconej osmozy, jak też realizacje „szyte na miarę”, w pełni dostosowane do wymagań i potrzeb przedsiębiorstwa. W drugim przypadku każdy komponent jest dobierany, by spełnić potrzeby danej placówki, ale też w pełni dopasować się do instalacji. Istnieje możliwość pełnego zautomatyzowania każdego systemu odwróconej osmozy.

Wybór przemysłowej odwróconej osmozy projektowanej od podstaw jest szczególnie dobrym pomysłem, jeżeli niezbędne jest zastosowanie bardzo dużych wydajności, przy niestandardowej konfiguracji komponentów bądź przy potrzebie pozyskania wody o specyficznych parametrach. Projekt można w pełni dostosować do miejsca, w którym ma zostać zainstalowana stacja uzdatniania wody, a to stanowi kolejną zaletę.

Tag: odwrócona osmoza