Uzdatnianie wody dla waterjet

Category: Dla przemysłu

Technologia waterjet, czyli cięcie strumieniem wody uchodzi obecnie za jedną z najlepszych metod cięcia precyzyjnego. Dotyczy to zwłaszcza materiałów wrażliwych na wysokie temperatury. Pierwotnie technologia cięcia wodą była wykorzystywana do obróbki miękkich materiałów. Obecnie jednak rozwój oraz możliwość dodawania konkretnych środków do wody sprawiły, że waterjet jest wykorzystywana do cięcia praktycznie każdego materiału, w tym: metali, szkła, kamienia. Przy tym jest to metoda w pełni precyzyjna i szybka. Urządzenia wykorzystujące ją nie mogłyby jednak działać prawidłowo, gdyby nie woda odpowiedniej jakości. Można ją uzyskać poprzez dobór dopasowanej stacji uzdatniania wody.

Dlaczego technologia waterjet potrzebuje wody najwyższej jakości?

Urządzenia przystosowane do cięcia wodą działają przy ciśnieniu, które jest często wyższe niż 6000 barów, a zużycie wody sięga nawet do 19 litrów na minutę. Woda powinna być dostarczana praktycznie przez cały czas, jednak nie chodzi tu o wodę byle jakiej jakości. Jej parametry powinny zostać odpowiednio przygotowane. Jeśli w wodzie pozostaną obecne zanieczyszczenia, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na stan urządzenia do cięcia wodą. Cząstki mechaniczne, ale również substancje wytrącające się z wody w formie osadów są zdolne do spowodowania poważnych uszkodzeń, awarii, szybszego zużycia dysz oraz innych komponentów. To może spowodować zastój w pracy, potrzebę przeprowadzenia kosztownych prac naprawczych, a wszystko sprowadza się do strat finansowych.

Jaka jakość wody będzie najlepsza do technologii waterjet?

Wymogi związane z jakością wody do technologii waterjet są dobrze sprecyzowane i muszą być przestrzegane w każdym przypadku. Jakość wody będzie w końcu bezpośrednio przekładała się na stan urządzenia oraz wydajność jego działania. Obostrzenia dotyczące jakości wody do zastosowania w technologii waterjet są znacznie wyższe niż ma to miejsce w przypadku wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę przy waterjet i go kontrolować, jest stopień twardości wody. Woda nie może być zbyt twarda, jednak nie powinna też być całkowicie miękka. Twardość wody powinna być dostosowana do wymagań producenta maszyny oraz przedsiębiorstwa. Ta wartość musi podlegać stałej kontroli oraz bieżącej regulacji.

W przypadku technologii waterjet znaczenie ma również odpowiednia zawartość substancji takich jak: żelazo, mangan, mętność, miedź, krzemionka, odczyn pH wody. Szczególne niebezpieczeństwo dla waterjet stanowią trzy pierwsze z wymienionych zanieczyszczeń. Mangan i żelazo wytrącają się z wody w formie osadów. W połączeniu z dużą mętnością wody mogą doprowadzić do naprawdę trudnych w naprawie awarii. Woda do waterjet nie powinna być mętna. To cecha wynikająca z zawartości w wodzie drobnych cząsteczek stałych, jak: piasek, rdza, pyłki. Takie zanieczyszczenia muszą być całkowicie eliminowane, ponieważ mogą przyczyniać się od powstawania niedrożności w maszynach.

Jeśli chodzi o rekomendowany odczyn pH wody, na której ma bazować waterjet, najlepszy będzie neutralny bądź jak najbardziej zbliżony do tej wartości. Ponadto woda nie powinna mieć właściwości korozyjnych. Przez zbyt wysoki odczyn pH, zasadowość oraz wysoki stopień twardości wody może dochodzić do szybszej korozji elementów metalowych w maszynach i ich przedwczesnego zużycia.

Należy zwrócić też uwagę na stężenie krzemionki obecnej w wodzie do waterjet. Nie jest częstym problemem występującym w wodzie, jednak może stanowić dotkliwy kłopot w przypadku technologii waterjet. Jej nadmiar powoduje poważne uszkodzenia maszyn, komponentów takich jak: zawory zwrotne, uszczelki, kryzy. Normy i maksymalne stężenia krzemionki są wytyczane indywidualnie w każdym przedsiębiorstwie.

Czy uzdatnianie wody do waterjet to konieczność?

W przypadku maszyn, które zużywają ponad 5 lirów wody na minutę, zagwarantowanie odpowiednich parametrów wody jest koniecznością. Ma ogromne znaczenie ze względu na kondycję dysz oraz innych komponentów w maszynach przystosowanych do cięcia wodą. Jakość wody jest uzależniona od wielu czynników. Znacznie ma między innymi źródło jej pochodzenia. W wielu przypadkach montaż stacji uzdatniania wody okazuje się koniecznością. Dobór konkretnego rozwiązania jest zależny od parametrów wody surowej.

Warto zacząć od kompleksowej analizy wody, na podstawie której możliwy będzie dobór urządzeń oraz wykonanie profesjonalnego projektu technicznego. Kolejnymi etapami są montaż i serwis. W przypadku zakładów bazujących na technologii waterjet, warto przeprowadzać regularne analizy wody mimo funkcjonowania stacji uzdatniania wody. To pomoże w zachowaniu najwyższej jakości usług oraz pełnej kontroli właściwości wody i reagowania w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Jak uzdatniać wodę dla technologii cięcia wodą waterjet?

W przedsiębiorstwach, które na co dzień korzystają z technologii cięcia wodą waterjet istnieją dwie drogi pozyskania wody wysokiej jakości. Pierwszą opcją jest założenie specjalnych modułów. Jest to rozwiązanie, które w rzeczywistości stosuje się sporadycznie ze względu na wysoki koszt i niską opłacalność takiej inwestycji. Zdecydowanie częściej wykorzystywane są dostosowane do potrzeb stacje uzdatniania wody.

Konkretne urządzenia wchodzące w skład stacji uzdatniania wody są dobierane na podstawie warunków panujących w danym zakładzie, oczekiwań, zastosowanego urządzenia do cięcia wodą oraz wymagań jego producentów.

Jeśli parametry wody są całkiem dobre, ponieważ na przykład głównym źródłem jest woda wodociągowa, eksperci najczęściej proponują połączenie przemysłowego zmiękczacza wody, służącego redukcji stopnia twardości, wraz z filtracją mechaniczną. Jeśli woda do zasilania waterjet pochodzi ze studni, prawdopodobnie niezbędne będzie usuwanie żelaza oraz manganu z wody. Jest to możliwe z pomocą specjalistycznych, przemysłowych odżelaziaczy i odmanganiaczy wody. Odczyn pH wody zazwyczaj podlega regulacji przy okazji usuwania innych rodzajów zanieczyszczeń z wody. Istnieją również sposoby na utrzymanie właściwego poziomu pH, a nawet jego podniesienie.

Za najtrudniejszą substancję do usuwania z wody uznaje się krzemionkę. Jak już zostało wspomniane wyżej, nie jest to często występujące przekroczenie, jednak jeśli się pojawi, wymaga zastosowania bardzo dokładnego uzdatniania wody. W celu redukcji krzemionki stosuje się najczęściej przemysłowy system odwróconej osmozy lub demineralizację na specjalistycznych złożach jonowymiennych.

Niektóre firmy specjalizujące się w technologii cięcia wodą waterjet wymagają zastosowania złożonych stacji uzdatniania wody, w skład których wchodzi wiele różnych etapów. Możliwe do zastosowania i realizacji są projekty składające się z: urządzeń do zmiękczania wody, demineralizacji, a w ostatniej fazie kondycjonowania wody. Każde z wymienionych posiada dostosowane do warunków panujących w przedsiębiorstwie parametry pracy. Niekiedy tylko w taki sposób można uzyskać wodę, która nie będzie szkodziła komponentom.

Jak dobrać stację uzdatniania wody do waterjet?

Koniecznością jest zlecenie profesjonalnej analizy wody. Najlepiej przeprowadzić badania pod względem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym. Z wynikami można zgłosić się do ekspertów z branży uzdatniania wody. Dodatkowy wywiad oraz wizja lokalna pozwolą na dobór właściwych metod uzdatniania wody oraz stworzenie szczegółowego projektu technologicznego. Kolejnym krokiem jest już realizacja oraz regularny serwis stacji uzdatniania wody.

Nasi eksperci dobierają stacje uzdatniania wody, by służyły wydajnie, ale i ekonomicznie. Projekty są tworzone z uwzględnieniem najwyższej jakości dostępnych na rynku komponentów od znanych i cenionych producentów.