Woda procesowa i technologiczna

Category: Dla przemysłu

Woda procesowa, zwana niekiedy także wodą technologiczną, pełni niezwykle ważną rolę w wielu zakładach przemysłowych z różnych gałęzi. Bez niej liczne obiekty praktycznie nie mogłyby funkcjonować. Napędza urządzenia, jest wykorzystywana w wyrobie produktów, chłodzi, podgrzewa. Bardzo często wykorzystanie wody procesowej wymaga jej wcześniejszego przystosowania do konkretnego zastosowania. W związku z tym nie może się obyć bez dobranej do potrzeb stacji uzdatniania wody.

Woda procesowa niezbędna w przemyśle

Mianem wody procesowej można nazwać wodę wykorzystywaną w układzie przemysłowym, niezależnie od tego, o jakiej branży konkretnie mówimy. Samo pojęcie wody procesowej można stosować naprzemiennie z wodą technologiczną. Dokładniej rzecz ujmując, woda procesowa służy w:

  • Procesach technologicznych
  • Procesach produkcyjnych
  • Procesach przeprowadzanych w elektrowniach
  • Procesach przeprowadzanych w elektrociepłowniach
  • Procesach przeprowadzanych w różnego rodzaju instytucjach

Jakiej jakości powinna być woda technologiczna?

Nie można mówić o stałych, konkretnie wyznaczonych parametrach, jakim powinna podlegać tego rodzaju woda. Właściwości powinny być dokładnie dostosowane do procesu, w którym woda będzie wykorzystywana. Woda procesowa nie podlega jednak wymaganiom wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, ponieważ nie jest klasyfikowana jako woda spożywcza. W większości przypadków musi zostać poddana procesom uzdatniania znacznie bardziej rozbudowanym niż woda przeznaczona do picia. W wielu gałęziach przemysłu potrzebna jest przecież woda ultra czysta.

Woda techniczna

Przy okazji pisania o wodzie procesowej, zwanej także technologiczną, warto jeszcze wspomnieć o wodzie technicznej, bez której nie obyłoby się w sektorze przemysłowym. W niektórych przypadkach, ze względu na takie samo zapotrzebowanie na jakość, woda procesowa oznacza dokładnie to samo, co woda techniczna.

Są też przypadki, w których to zupełnie co innego. Woda procesowa różni się jakością od wody technicznej, a obie są wykorzystywane na terenie obiektu. W tym rozumieniu woda techniczna najczęściej musi spełniać wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda techniczna jest stosowana w procesach pośrednich. Może służyć między innymi do sprzątania lub przemywania rąk.

Woda wtórna

Innym rodzajem wody wykorzystywanej w przemyśle jest woda wtórna. To typ, który pojawił się na drodze podejmowania dobrych praktyk związanych ze środowiskiem oraz zmniejszaniem zużycia wody przez przedsiębiorstwo. Woda wtórna to nic innego jak woda odzyskana z poprzedniego procesu technologicznego. Jej parametry są przygotowywane w taki sposób, by nadawała się do ponownego wykorzystania.

Odzyskiwanie wody jest praktyką, na którą decyduje się coraz większa rzesza przedsiębiorców. Dzięki temu spadają koszty produkcji. Woda wtórna po wcześniejszych procesach może posiadać w sobie wiele zanieczyszczeń. Stąd jej wykorzystanie jest możliwe w mało wymagających procesach. Bardzo często jest też poddawana uzdatnianiu. W wielu przedsiębiorstwach powstają dedykowane jej stacje uzdatniania wody.

Jak uzdatniać wodę procesową?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do tego, w jaki sposób można uzdatniać wodę procesową. Wszystko ze względu na to, o czym już zostało wspomniane wyżej. Każda gałąź przemysłu charakteryzuje się nieco innymi procesami oraz potrzebami co do jakości wody. Inne parametry wody będą niezbędne w przypadku zasilania urządzeń w technologii cięcia wodą, a zupełnie inne do obsługi elektrociepłowni. Niektóre branże potrzebują wody pozbawionej jakichkolwiek dodatkowych substancji. Zanieczyszczeniami, które najczęściej wymagają redukcji są: zanieczyszczenia mechaniczne, mangan, żelazo, wysoki stopień twardości wody. Uzdatnianie wody pod tym kątem najczęściej pomaga zapobiegać awariom.

Dobór metod uzdatniania wody jest w dużej mierze zależny także od źródeł jej wykorzystania, a te w przypadku zakładów przemysłowych mogą być naprawdę zróżnicowane. Woda wodociągowa to nie jest jedyny rodzaj ujęcia. Równie dużą popularnością cieszą się studnie, woda powierzchniowa, a także woda deszczowa, która obecnie przeżywa swój renesans w zastosowaniach.

W przypadkach niektórych przedsiębiorstw praktycznie wcale nie trzeba podejmować działań związanych z uzdatnianiem wody – często wystarczy jedynie doszlifowanie. Jest to możliwe w przypadkach, kiedy woda ma dobre właściwości, spełniające wymagania danego procesu. Innym razem potrzebne są wieloetapowe stacje uzdatniania wody. Takie zakłada się na przykład w celu uzyskania wody demineralizowanej. Uzdatnianie wody procesowej i technologicznej jest więc kwestią, która powinna być rozpatrywana indywidualnie w każdym przypadku.

Dobór urządzeń do wody technologicznej

Jakość wody niezbędnej do wykorzystania w danym procesie dobiera się na podstawie kilku czynników. Stałymi są:

  • Zużycie wody w zakładzie na dany proces
  • Jakość wody surowej
  • Czas, w którym woda jest zużywana
  • Wytyczne producenta urządzeń, którymi ma być zasilana woda

Każdy przypadek powinien być rozpatrywany bardzo indywidualnie. Niekiedy pojawiają się prośby o wykonanie konkretnego zlecenia z już wybranymi urządzeniami, ponieważ przedsiębiorcy dokładnie wiedzą, czego potrzebują. W przypadku innych zakładów niezbędne jest rozpoczęcie od podstaw, czyli profesjonalnej analizy wody. Wynika to z faktu, że firmy zdają sobie sprawę z zapotrzebowania na wodę konkretnej jakości, jednak nie wiedzą jak to osiągnąć.

Ważnym etapem jest wizja lokalna, która pozwala ocenić stan oraz ilość miejsca na montaż stacji uzdatniania wody oraz zaprojektować konkretne rozwiązania pod daną przestrzeń. Klarsan przeprowadza także testy obciążeniowe na konkretnych złożach filtracyjnych w celu oceny realnej wydajności i skuteczności w stosunku do wody. Następnie projekt technologiczny jest przedstawiany wraz z całą dokumentacją zleceniodawcy. W kolejnych etapach przeprowadzany jest montaż, a z czasem serwis oraz konserwacja stacji uzdatniania wody.