Woda dla zmywarek do naczyń

Category: Dla gastronomii

Zmywarka gastronomiczna stanowi ogromne ułatwienie w pracy każdej kuchni, każdego lokalu. To podstawowy element wyposażenia, niezależnie czy mówimy o restauracji, kawiarni, czy pubie. Obecność tego urządzenia to konieczność, biorąc pod uwagę ilość serwowanych dań i napojów.

Zmywarki gastronomiczne działają błyskawicznie. Na dokładne oczyszczenie, a często i wyparzenie naczyń mają sekundy, a nie jak w przypadku urządzeń domowych, godziny. Ich obecność w kuchni sprawia, że wszelkie procesy związane z wydawaniem i przygotowaniem wydawki stają się prostsze, szybsze, zajmujące znacznie mniej uwagi. Zmywarka gastronomiczna jest najlepszym sposobem na odciążenie pracowników od żmudnej i uciążliwej pracy, jaką jest zmywanie naczyń. Dodatkową zaletę stanowi rzecz jasna skuteczność. Zmywarka gastronomiczna dokładnie usuwa nawet naprawdę trudne zabrudzenia. W dodatku idealnie wyparza, co ma ogromny wpływ na zachowanie najwyższego poziomu higieny w lokalu gastronomicznym. Stan naczyń i zachowanie wysokiego poziomu czystości stanowi niewątpliwie jeden z głównych aspektów, na które zwracają uwagę goście, zwłaszcza w obecnych czasach.

Najważniejszym zadaniem zmywarki gastronomicznej jest wydajne i efektywne mycie wszystkich naczyń służących przygotowaniu i serwowaniu pozycji z menu oraz ich dokładne wyparzanie. Profesjonalne zmywarki gastronomiczne powinny spełniać wszelkie standardy BHP. Wyparzanie powinno być przeprowadzane w temperaturze między 80 a 90 stopni Celsjusza.

Rodzaje zmywarek gastronomicznych

W zależności od specjalizacji lokalu, można dobrać odpowiedni rodzaj zmywarki gastronomicznej. Na rynku znajdziemy na przykład zmywarki przystosowane do mycia szklanych naczyń. Są zaprojektowane i działają w taki sposób, aby nie naruszać delikatnych powierzchni, nie doprowadzać do matowienia czy zarysowań. Zmywarki do szkła charakteryzuje nieco mniejsza moc, niższa temperatura pracy i słabszy strumień myjący. Do wyboru są także zmywarki kapturowe. Jest to rodzaj przystosowany do mycia większych naczyń, jak choćby garnki. Takie zmywarki są otwierane od góry, by bez trudu można było je załadować. Do zmywarki można bez problemów włożyć szersze i dłuższe naczynia. Oprócz tego w ofertach można spotkać się ze zmywarkami kapturowymi oraz dużymi, przemysłowymi zmywarkami tunelowymi. Dostępne są również zmywarki dedykowane konkretnym naczyniom, na przykład: GN, garnkom, tacom, pojemnikom cateringowym, skrzynkom i blachom piekarniczym. Takie rozwiązania są najchętniej wykorzystywane w dużych punktach gastronomicznych o
raz w zakładach produkcyjnych.

Wybór najlepszej opcji powinien być dobrze przemyślny przez właściciela i w pełni dostosowany do potrzeb, oczekiwań, profilu działalności oraz możliwości samego urządzenia w stosunku do codziennej ilości zmywania.

Sposób działania zmywarek gastronomicznych

Niektóre zmywarki gastronomiczne są w stanie dokładnie umyć naczynia nawet w 90-120 sekund. W dużym skrócie można napisać, że cykle działania będą podobne w zmywarkach domowych i gastronomicznych. Różnica polega właśnie na długości i mocy. Przytaczając kolejno, najpierw pobierana jest woda za pomocą węża dopływowego, następnie jest podgrzewana. W kolejnym etapie zmywarka z pomocą dozowanych środków chemicznych spryskuje naczynia. Kolejna faza to wypłukanie naczyń, odprowadzenie brudnej wody. Następnie naczynia są suszone i wyparzane.

Wiele standardowych modeli zmywarek gastronomicznych jest wyposażonych w automatyczną pompę do płukania naczyń. Większe modele dodatkowo posiadają automatyczne pompy do dozowania chemii. Duże znaczenie dla działania mają same stosowane środki czyszczące. Należy zwrócić uwagę na stężenie oraz jakość składników aktywnych. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednią konserwację oraz częstotliwość czyszczenia.

Zmywarka gastronomiczna a jakość wody

Jakość wody w lokalu gastronomicznym jest kwestią, na którą mało kto zwraca uwagę. To jednak stanowi ogromny błąd! Parametry wody najlepiej jest brać pod uwagę już na etapie zakupu zmywarki. Jest to tak samo ważne w przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia, jak i wody z wodociągu. W eksploatacji zmywarki gastronomicznej największy problem stanowi wysoki stopień twardości wody, w przypadku wody z własnego ujęcia także żelazo i mangan.

Twarda woda – największy problem dla zmywarek gastronomicznych

Wysoki stopień twardości wody stanowi jedną z największych przeszkód podczas eksploatacji zmywarki gastronomicznej. Skutkiem użytkowania twardej wody jest przede wszystkim wapienny osad, który doskonale przywiera i szybko narasta w komponentach urządzenia. Równie dużym problemem jest wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody, przez które nie są w stanie rozpuścić się w niej środki czyszczące. Woda nie jest też w stanie ich dokładnie spłukać. Przez to spada wydajność i skuteczność.

Twardość wody jest jej naturalną cechą, wynikającą głównie z obecności jonów wapnia i magnezu, ale również innych jonów, jak choćby żelazo i mangan. Im jest ich więcej, tym woda jest twardsza. Obecność twardej wody nie jest niebezpieczna z perspektywy zdrowia, jednak ma duży wpływ na stan techniczny instalacji, urządzeń oraz skuteczność działania różnego rodzaju detergentów.

Zalecana maksymalna twardość wody do zmywarek gastronomicznych to około 6 stopni niemieckich. Oczywiście w tym przypadku im bardziej miękka woda, tym lepiej. Niestety, rzadko kiedy zdarza się, że surowa woda dopływająca z instalacji ma taką wartość. Najczęściej parametr jest znacznie wyższy, a stan zmywarki gastronomicznej mocno zagrożony. W Polsce mamy do czynienia z dość zróżnicowanym stopniem twardości wody. Przed zakupem zmywarki gastronomicznej warto zwrócić szczególną uwagę na tą właściwość. Jeśli jest taka możliwość, nawet przeprowadzić test twardości wody.

Jak twarda woda wpływa na zmywarkę gastronomiczną?

Twardą wodę można uznać za jednego z największych wrogów zmywarek gastronomicznych. Szybko skraca żywotność tych urządzeń. Jej obecność jest też mocno odczuwalna w efektach mycia naczyń. Oto cztery największe problemy, które powstają z powodu użytkowania twardej wody:

  • Gorsze efekty mycia naczyń – przede wszystkim im woda jest twardsza, tym gorsze są efekty mycia. Po wodzie mogą pozostawać osady oraz zacieki. Resztki jedzenia oraz napojów mogą zostać niewystarczająco dokładnie spłukane
  • Większy pobór środków chemicznych – przez twardą wodę zmywarka będzie pobierała znacznie większe ilości środków czyszczących – środka myjącego i nabłyszczającego. Przy tym efekty będą gorsze
  • Osad po twardej wodzie odkładający się wewnątrz zmywarki gastronomicznej – bardzo dużym problemem w przypadku korzystania z twardej wody jest wytrącający się kamienny osad. Im woda jest twardsza, tym odkłada się on w większych ilościach i znacznie szybciej. Można go znaleźć nie tylko w wewnętrznej komorze zmywarki, ale również na grzałkach, w bojlerze, przewodach. Osad zmniejsza wydajność komponentów, doprowadza do zatykania przewodów, potrzeby wymiany na nowe. To wszystko wymusza na właścicielu potrzebę serwisowania, odkamieniania, co rodzi dodatkowe koszty i niemożność pełnego korzystania z możliwości urządzenia, a także przerwy w użytkowaniu
  • Osad z płynów czyszczących wewnątrz – twarda woda sprawia, że wszelkie środki czyszczące nie rozpuszczają się w niej dostatecznie dobrze. Mydliny mogą mieszać się z twardą wodą i osiadać na grzałce, dyszach. Niezbędne staje się regularne czyszczenie i odkamienianie zmywarki gastronomicznej, często przy zastosowaniu przeznaczonych do tego specjalnie środków

Jak uzdatniać wodę do zmywarki gastronomicznej?

Największym zagrożeniem dla zmywarki gastronomicznej jest wysoki stopień twardości wody. Można z nim sobie poradzić na kilka sposobów. To mogą być specjalne środki chemiczne, niwelujące skutki oddziaływania twardej wody, specjalny gastronomiczny filtr do wody z wkładem zmiękczającym. Najskuteczniejszym sposobem, który może zapewnić miękką wodę nie tylko zmywarce gastronomicznej, ale również innym urządzeniom korzystającym z wody w lokalu, jest centralny zmiękczacz wody.

Dzięki zmiękczaczowi wody na zmywarkę gastronomiczną zostanie podana całkowicie miękka woda, która nie pozostawia po sobie osadów, nie wytrąca się z niej kamień. Zwiększy wydajność i skuteczność działania urządzenia oraz stosowanych środków chemicznych. Zmiękczacze wody są całkowicie bezobsługowe. Cały proces pracy i regeneracji odbywa się automatycznie. Należy pamiętać jedynie o regularnym dosypywaniu soli. Proces zmiękczania wody przeprowadzany jest dzięki żywicy jonowymiennej. Jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za tworzenie twardości wody wymieniane są na neutralne jony sodu. Zmiękczacz wody to również idealne rozwiązanie między innymi przy piecach konwekcyjno-parowych.

W przypadku pobierania wody z własnego ujęcia bardzo ważne jest zlecenie profesjonalnej analizy wody. Zmywarce gastronomicznej może zaszkodzić nie tylko twarda woda, ale między innymi żelazo i mangan. Te substancje bardzo chętnie wytrącają się z wody, doprowadzając do wielu awarii, przytykania przewodów, zabrudzeń, niedokładnego działania urządzenia.

Jak dobrać najlepszą stację uzdatniania wody?

Niezależnie od tego, czy woda pochodzi z wodociągu, czy z własnego ujęcia, warto zgłosić się po pomoc w doborze najlepiej dopasowanej stacji uzdatniania wody. W trakcie konsultacji z naszymi specjalistami przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz wizja lokalna. Powstaje projekt technologiczny, a na podstawie zebranych informacji dokonuje się doboru urządzeń. Kolejnym etapem jest montaż oraz serwis. W przypadku gastronomii instalacja stacji uzdatniania wody często okazuje się być jedną z najlepszych inwestycji, która nie dość, że szybko się zwraca, to przynosi spore oszczędności.