Dlaczego badanie wody jest konieczne?

Category: Dla domu

Woda, z której korzystamy na co dzień nie jest czystym związkiem H2O. Zawiera w sobie wiele substancji, mających wpływ nie tylko na jej właściwości organoleptyczne, ale również stan gospodarstwa domowego, komfort użytkowania oraz nas samych. Jakie zanieczyszczenia może kryć w sobie woda, z której korzystamy na co dzień? Dlaczego należy przeprowadzić badanie wody? Kiedy jest konieczne?

Rodzaje zanieczyszczeń wody

Mówiąc o zanieczyszczeniach wód, przyjmuje się, że są to wszystkie niekorzystne zmiany ich cech fizycznych, chemicznych oraz biologicznych. Powodem takiego stanu jest najczęściej wprowadzanie do wody nadmiaru substancji organicznych oraz nieorganicznych.

Zanieczyszczenia wód można podzielić ze względu na ich pochodzenie. Wiele z nich bierze się ze źródeł naturalnych, jednak coraz częściej i w coraz większych ilościach są to także zanieczyszczenia spowodowane działalnością człowieka.

W wodach przeznaczonych do codziennego użytku przez ludzi w gospodarstwach domowych mamy do czynienia z trzema rodzajami zanieczyszczeń: fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi.

Zanieczyszczenia fizyczne to substancje stałe, które zazwyczaj występują w wodzie w formie zawiesin oraz cząstek koloidalnych. Wśród często pojawiających się można wymienić: cząstki obumarłych roślin, zwierząt, rozdrobnione cząsteczki gleby, substancje nierozpuszczalne, jak na przykład rdza. Oprócz tego w niektórych przypadkach pojawiają się również muł lub piana powstające wskutek występowania zanieczyszczeń chemicznych.

Do grupy zanieczyszczeń chemicznych można zaliczyć substancje pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego. Przedostają się do wód wraz ze ściekami czy zanieczyszczeniami pochodzącymi z rolnictwa, jak na przykład nawozy sztuczne. Substancje mogą być też pochodzenia naturalnego i występować w podwyższonych stężeniach ze względu na rozpuszczanie skał, rozkład substancji z gleb.

W wodzie mogą znajdować się również bakterie oraz cała masa innych mikroorganizmów. Są one często skutkiem przedostawania się ścieków do wód.

Ujęcie wody – co w sobie kryje?

Można powiedzieć, że właściwie, co ujęcie wody, to nieco inny skład oraz właściwości organoleptyczne. Mimo drobnych niuansów, woda użytkowana przez człowieka, a już zwłaszcza ta przeznaczona do celów spożywczych, musi w pełni odpowiadać normom zapisanym w specjalnym rozporządzeniu dotyczącym jakości wody pitnej.

Oto najczęściej występujące kłopoty dotyczące właściwości wody, pojawiające się w przypadku wody pochodzącej z zakładów wodociągowych oraz wody z własnego ujęcia.

Woda wodociągowa

Woda pochodząca z zakładów wodociągowych jest stale monitorowana przez odpowiedzialne za to służby. Jej skład podlega regularnym badaniom, by mieć pewność, że nie doszło do żadnych skażeń lub przekroczeń. Dostawca ma obowiązek zapewniać wodę wysokiej jakości, w pełni spełniającą warunki zapisane w najważniejszym dokumencie prawnym dotyczącym jakości wody.

Mimo to nie wszyscy odbiorcy są zadowoleni z właściwości organoleptycznych dostarczanej im wody. Przyczyną może być chlor oraz jego pochodne, czyli pozostałości po dezynfekcji. Dość częstym kłopotem jest również kamienny osad, który przysparza kłopotów podczas sprzątania, a w dodatku jest częstą przyczyną awarii domowego AGD oraz kotła grzewczego.

Ze względu na prace konserwatorskie prowadzone przez zakłady lub niezadowalający stan magistrali w budynku docelowym, mogą wystąpić również kłopoty z zanieczyszczeniami mechanicznymi w wodzie.

Sporadyczne są przypadki wystąpienia skażenia mikrobiologicznego. W razie takiego problemu odbiorcy są natychmiast informowani.

Woda z własnego ujęcia

Woda z własnego ujęcia w wielu przypadkach wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Nawet, kiedy do gospodarstwa domowego został doprowadzony system wodociągowy, odbiorcy i tak wykorzystują własną studnię jako alternatywę bądź korzystają tylko z niej.

Warto jednak mieć na uwadze, że korzystanie z własnego ujęcia wody jest równoznaczne z poborem wody o nieznanym składzie. Użytkownik pobiera wodę z takiego źródła na własną odpowiedzialność i samodzielnie musi zatroszczyć się o to, aby była zdatna do spożycia, ale przede wszystkim bezpieczna.

Jednym z najgroźniejszych kłopotów są mikroorganizmy. Stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Zazwyczaj są następstwem źle zabezpieczonej studni bądź nieszczelności szamba.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenia chemiczne, to właściciele własnych ujęć najczęściej borykają się z: wysokim stopniem twardości wody, nadmiarem żelaza, manganu, siarkowodorem, jonem amonowym, azotanami, związkami organicznymi, zanieczyszczeniami mechanicznymi.

Wpływ zanieczyszczeń w wodzie na człowieka i otoczenie

Przede wszystkim należy zacząć od wpływu zanieczyszczeń, jakie mogą znajdować się w wodzie na stan naszego organizmu. Największe negatywne konsekwencje może nieść oczywiście spożywanie wody zanieczyszczonej mikrobiologicznie. Wiele bakterii, mogących znajdować się w wodzie, jest odpowiedzialnych za wywoływanie dolegliwości układu pokarmowego, a nawet chorób zakaźnych. Szczególnie narażoną grupą są niemowlęta, dzieci, osoby starsze, żyjące w nieodpowiednich warunkach sanitarnych oraz osoby przewlekle chore.

Usuwanie zanieczyszczeń mikrobiologicznych powinno być traktowane priorytetowo w stosunku do redukcji problemów z zanieczyszczeniami chemicznymi. Kłopoty zdrowotne w tym drugim przypadku występują zazwyczaj jako skutek uboczny długotrwałego spożywania wody o nieodpowiedniej jakości. Należy zwrócić szczególną uwagę na substancje wykazujące kumulujące właściwości toksyczne. Chodzi tu między innymi o metale ciężkie oraz substancje rakotwórcze, ale również azotany oraz azotyny.

Obecność zanieczyszczeń w wodzie to jednak nie tylko kłopoty zdrowotne, ale również znaczne pogorszenie standardu funkcjonowania całego gospodarstwa domowego oraz minimalizacja komfortu korzystania z wody.

Wiele związków chemicznych przyczynia się do powstawania osadu, jaki pozostawia po sobie przepływająca woda. Powszechnym kłopotem w gospodarstwach domowych jest kamień kotłowy, ale także wytrącone żelazo i mangan. Zjawisko osadu przyczynia się do powstawania awarii i przedwczesnej korozji, zmniejszenia światła rur, spadku wydajności pomp oraz urządzeń grzewczych, przedwczesnego zużycia elementów sprzętu AGD, większych wydatków.

Zanieczyszczenia mają ogromny wpływ na zmianę właściwości organoleptycznych wody. Częstym kłopotem jest mętność oraz niewłaściwa barwa. To sprawia, że użytkownicy podejmują decyzję o zaprzestaniu korzystania z wody, zwłaszcza do celów spożywczych. Poszukują mniej ekonomicznych i ekologicznych źródeł.

Podsumowując, można napisać, że zanieczyszczenia występujące w wodzie to możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych, mniejsza wydajność urządzeń oraz instalacji działających w domu, większe wydatki, a także niewielki komfort podczas użytkowania wody w życiu codziennym.

Te wszystkie negatywne zjawiska sprawiają, że wiele osób decyduje się na podjęcie walki z problemem złej jakości wody.

Dlaczego badanie wody jest ważne?

Jedyna droga do osiągnięcia krystalicznie czystej i bezpiecznej wody wiedzie przez analizę jej składu. Badanie wody jest istotne z kilku względów. Przede wszystkim umożliwia dokładne poznanie parametrów wody i występujących w niej substancji.

Wyniki badania wody ilustrują dokładnie wykaz parametrów oraz ich wartość. To daje możliwość kompleksowej oceny rodzaju oraz stężenia zanieczyszczeń występujących w wodzie. Dokładne rozpoznanie kłopotu zapewnia pełną możliwość jego skutecznej eliminacji.

Osoby zgłaszające się do nas z prośbą o dobór urządzeń filtracyjnych są w pierwszej kolejności pytane właśnie o przeprowadzenie badania wody. Wykaz dokładnych parametrów pozwala na precyzyjne dopasowanie urządzeń filtracyjnych, ilości i jakości złóż oraz dodatkowych komponentów w celu jak najskuteczniejszego usunięcia kłopotu z jakością wody.

Bez tej informacji właściwe uzdatnianie wody jest praktycznie niewykonalne.

Kiedy należy zlecić badanie wody?

Badanie wody nie jest konieczne w przypadku wody wodociągowej. Takich informacji udziela zazwyczaj dostawca. Użytkownicy tego ujęcia decydują się na zlecenie analizy sporadycznie i jest to dyktowane raczej ciekawością. Najczęściej sprawdzanym parametrem w przypadku wody wodociągowej jest stopień twardości wody. Tą wartość można zmierzyć także samodzielnie za pomocą specjalnych testerów twardości wody.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku własnych ujęć. Tutaj kompleksowe badanie wody jest koniecznością. Istnieje kilka sytuacji, w których szczególnie warto je przeprowadzić:

  • Zaraz po przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania, gdzie źródłem zaopatrzenia w wodę jest własne ujęcie
  • Woda ma wzbudzające niepokój właściwości organoleptyczne
  • Jakość wody uległa nagłemu pogorszeniu, na przykład nagle stała się mętna
  • Woda podrażnia skórę po kąpieli
  • Woda pozostawia osad na naczyniach, tkaninach, armaturze
  • W przypadku zatrucia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  • W przypadku konieczności wejścia do studni
  • Po zalaniu studni
  • Jeśli woda ze studni nie była wykorzystywana przez dłuższy okres

Czy jednorazowe badanie wody jest wystarczające?

Jeśli głównym źródłem zaopatrzenia w wodę gospodarstwa domowego jest własne ujęcie, badanie wody należy wykonywać regularnie. Analiza wody pod kątem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym zalecana jest do przeprowadzenia minimum raz na 12 miesięcy. Tylko wtedy można mieć absolutną pewność, że użytkowana woda jest w pełni bezpieczna.

Oferujemy przeprowadzenie profesjonalnego badania wody pod kątem fizykochemicznym. Dysponujemy profesjonalnym laboratorium, wyposażonym w sprzęt pomiarowy najwyższej jakości. Wraz z wynikami dostarczamy ich interpretację oraz ofertę obejmującą optymalne rozwiązanie problemów, jakie wystąpiły z jakością wody.

Jeśli już masz wyniki badania wody

Jeśli badanie wody zostało już przeprowadzone, zachęcamy do przedstawienia nam wyników. Służymy profesjonalną pomocą w doborze urządzeń filtracyjnych do gospodarstw domowych. Wykwalifikowana kadra inżynierów udziela także porad dotyczących montażu, aspektów technicznych oraz rozbudowy systemów uzdatniania wody.