Filtry do wody dla gastronomii

Category: Dla gastronomii

Odpowiednio dobrana stacja uzdatniania wody jest konieczna niemal w każdym punkcie gastronomicznym. Wybór filtrów wody do gastronomii jest spory, a rozwiązania dopasowane do potrzeb lokalu nie tylko związanych z serwowaniem dań oraz napojów na bazie wody, ale również do ochrony urządzeń gastronomicznych. Każdy może odnaleźć rozwiązanie odpowiednio skuteczne, ale i ekonomiczne.

Dlaczego warto zainwestować w filtry do wody dla gastronomii?

Przyczyn, dla których warto zatroszczyć się o właściwości wody w gastronomii jest naprawdę wiele. To stabilność i gwarancja braku nieoczekiwanych awarii, nieprzewidzianych kosztów. Na liście korzyści z całą pewnością można wymienić jeszcze:

  • Niższe koszty działalności – odpowiednia jakość wody to przede wszystkim niższe koszty utrzymania lokalu gastronomicznego. To mniejsze rachunki za prąd, niższe zużycie środków czystości i detergentów, lepsze efekty pracy urządzeń gastronomicznych, brak potrzeby wydawania pieniędzy na części zamienne i serwisowanie, dłuższa żywotność urządzeń, więcej zadowolonych, powracających gości, usatysfakcjonowanych z jakości serwowanych produktów
  • Lepsza jakość serwowanych dań i napojów – serwowane produkty stanowią najważniejszą wizytówkę każdego lokalu gastronomicznego. Woda jest niezbędna do przygotowana znacznej większości. Jeśli jej jakość będzie najwyższa, będzie to doskonale odczuwalne i widoczne w serwowanych napojach oraz potrawach. Odpowiednie parametry wody są w stanie zapewnić zadowolenie gości z obsługi na najwyższym poziomie i zaskakująco aromatycznego i smacznego menu
  • Bardziej wydajna praca urządzeń – Brak zalegających osadów, pozostające bez zmian światło przewodów w urządzeniach gastronomicznych pozwala na długo zachować ich żywotność. Dobry stan techniczny sprawia, że pracują tak samo wydajnie i skutecznie przez lata. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii
  • Niższe koszty energii – odpowiednia jakość wody przekłada się również na pobór energii. Często kamień kotłowy powoduje, że urządzenie musi zużyć więcej energii na odpowiednie dogrzanie. To przekłada się na wyższe rachunki. Z uzdatnianiem wody pieniądze za energię zostają w kieszeni właściciela lokalu gastronomicznego
  • Niższe zużycie detergentów – wysoka jakość wody przekłada się na znacznie niższe zużycie detergentów, środków czyszczących wykorzystywanych w lokalu gastronomicznym. Do zmywania, czyszczenia, płukania wszelkiego rodzaju maszyn mogą być dozowane tylko takie ilości, jakie są faktycznie potrzebne. Przy tym zachowana zostaje ich wydajność i skuteczność. Nie trzeba dopłacać, wlewać dwa razy więcej, by być zadowolonym z efektów działania
  • Niezmienna jakość wody – nawet podczas chwilowych problemów z dostawami wody, awarii sieci wodociągowej czy konserwacji, będzie można liczyć na niezmienną, najwyższą jakość wody. Stacja uzdatniania wody powstrzyma przed przenikaniem zanieczyszczenia mechaniczne, jak piasek czy żwir. To doskonałe zabezpieczenie, dzięki któremu lokal gastronomiczny nie będzie musiał ustawać w działaniu

Jaka powinna być woda do gastronomii?

Niekiedy jest potrzebna woda nawet o dużo lepszych właściwościach niż te zapisane w normach wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Przede wszystkim woda używana w gastronomii musi być bezpieczna. Powinna być wolna od wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Musi charakteryzować się neutralnym smakiem, zapachem, barwą. Powinna też posiadać związki chemiczne w zachowanych normach, by w żaden sposób nie dawały o sobie znać. Woda powinna stanowić bazę, być neutralna dla przygotowywanych na niej napojów oraz dań gorących. Musi też pozostawać neutralna dla maszyn gastronomicznych, przez które przepływa. Warto szczególnie zwrócić uwagę na parametry takie jak chlor oraz stopień twardości wody.

Gdzie uzdatniona woda jest niezbędna?

Uzdatniona woda jest niezbędna w wielu działaniach związanych z prowadzeniem lokalu gastronomicznego. Ma swój udział na praktycznie każdym etapie. Od sprzątania, wody do czyszczenia kuchni, naczyń kuchennych, przez wodę sanitarną, wodę do zasilania urządzeń, aż po wodę wchodzącą w skład produktu, który trafia do gościa. Jakość wody obecnej i wykorzystywanej w lokalu może rzutować na jego ostateczny odbiór oraz opinię gościa. To składowa, od której zależy czy powróci do tego miejsca, czy też nie. Parametry wody będą przekładały się na jakość dań i napojów, ale również na wydajność oraz komfort pracy. Poruszone poniżej segmenty to najważniejsze aspekty, wymagające wysokiej jakości wody lecz z całą pewnością niejedyne.

Maszyny używające pary wodnej

Odpowiednia jakość wody ma niebywałe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania maszyn gastronomicznych, opierających swoje działanie o parę wodną. Najlepszym przykładem są popularne i często wykorzystywane piece konwekcyjno-parowe. Aby urządzenia tego typu mogły działać prawidłowo, bardzo ważne jest utrzymanie właściwych parametrów wody. Przede wszystkim chodzi tu o stopień twardości wody.

Twarda woda pozostawia po sobie kamień kotłowy. Ten z łatwością gromadzi się w rurach, komponentach pieców konwekcyjno-parowych. Już nawet po krótkim czasie eksploatacji jest w stanie doprowadzić do kosztownej awarii. Poza tym pod wapiennymi osadami szybko może pojawić się problem z korozją. Do tego dochodzi jeszcze kwestia estetyki i smaku przygotowywanych w takich urządzeniach dań. Uzdatnianie wody do urządzeń korzystających z pary wodnej jest niezwykle istotne. Zaletą jest przede wszystkim zachowanie sprzętu w dobrym stanie, brak awarii, przestojów. Nie trzeba wydawać pieniędzy na wymianę części, kosztowne serwisowanie przez specjalistów. Do tego zostaje zachowana najwyższa jakość przygotowywanych potraw. Łatwiej zachować warunki gwarancyjne. W przypadku pieców konwekcyjno-parowych najczęściej niezbędne jest uzdatnianie wody oparte o demineralizację, dekarbonizację, zmiękczanie wody.

Ekspresy do kawy, warniki, dystrybutory wody

Właściwe uzdatnianie wody będzie bardzo istotne także w przypadku ekspresów do kawy, warników i dystrybutorów wody. Woda stanowi największą część naparu zarówno w przypadku kaw, jak też herbat. Ma ogromny wpływ na uwalnianie aromatów i nut smakowych. Bardzo istotnym jest, aby zawierała odpowiednią ilość minerałów i charakteryzowała się optymalnym pH. Zbyt małe lub zbyt duże ilości substancji mogą przesądzić o ostatecznym niekorzystnym odbiorze napoju.

Ponadto dochodzi jeszcze kwestia osadów gromadzących się wewnątrz sprzętów. Twarda woda może szybko doprowadzić do zniszczenia delikatniejszych przewodów i komponentów w ekspresie do kawy. Jego czyszczenie może zajmować o wiele więcej czasu, a środki na odkamieniania okazać się w perspektywie czasu bardzo dużym wydatkiem. Do tego oczywiście dochodzą jeszcze koszty serwisowania. To wszystko składa się na spore wydatki, nerwy, problemy i przede wszystkim – niezadowolenie gości.

Pozostaje jeszcze kwestia dystrybutorów wody. One również coraz częściej bazują na uzdatnianiu wody. Dzięki nim można podać gościom karafkę czystej, bezpłatnej wody do posiłku, co obecnie staje się standardem. Woda powinna być przede wszystkim bezpieczna, ale i najwyższej jakości. Jakiekolwiek zaburzenia w smaku, barwie czy zapachu będą natychmiast wyczuwalne.

Do poprawy jakości wody w tych aspektach można zastosować kilka sposobów. Ekspres do kawy najlepiej ochroni zmiękczacz wody lub gastronomiczny wkład zmiękczający wodę w całości lub częściowo. Do tego bardzo często wykorzystuje się wkłady z węglem aktywnym do poprawy właściwości organoleptycznych wody. Innym sposobem może być ultrafiltracja lub odwrócona osmoza. W ostatnim przypadku wodę osmotyczną można podmieszać z surową, by uzyskać odpowiednie parametry do parzenia kawy lub zastosować wkład mineralizujący. Dystrybutory wody wykorzystują najczęściej w swoim działaniu odwróconą osmozę dla uzyskania jak najlepszych efektów.

Kostkarki do lodu

Odpowiednio uzdatniona woda będzie odgrywała ogromną rolę nawet w przypadku kostkarek do lodu. Przede wszystkim chodzi tu o samą maszynę. Użytkując wodę kiepskiej jakości, szybko można stracić warunki gwarancyjne. Osad wewnątrz komponentów może spowodować przytykanie, spadki wydajności, zacinanie się, gorszą jakość wytwarzanego lodu. Właściwy filtr do wody dla gastronomii ochroni urządzenie przed takimi problemami.

Nieodpowiednia jakość wody to również zła jakość samego lodu. Kostki mogą wydawać się w odczuciu gości brudne, oszronione. Idealny lód to lód przeźroczysty, bez żadnej skazy. Taką jakość może zapewnić uzdatnianie wody. Lód wytworzony z wody o kiepskich parametrach to nie tylko zaburzona estetyka, ale również niebagatelny, negatywny wpływ na smak serwowanych napojów zimnych.

Przygotowanie dań i napojów

Woda ma bardzo duży wpływ na jakość podawanych potraw oraz napojów. Jakiekolwiek przekroczenia mogą mieć niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd, ale również aromat i smak podawanych pozycji z menu. Na przykład chlor jest w stanie negatywnie wpływać na wygląd i strukturę gotowanych warzyw oraz owoców. Do tego pogarsza smak i spłaszcza zapach dań przygotowanych na bazie wody. Podobnie jest z napojami. Dużym problemem może być wysoki stopień twardości wody. Jego obecność objawia się poprzez osady pozostające na ściankach kubków oraz filiżanek po napoju. W dodatku na wierzchu naparów może tworzyć się charakterystyczny kożuch oraz widoczne mogą być drobne opiłki wapiennego osadu. To znacznie zaburza estetykę i może skończyć się negatywnymi opiniami gości.

Gastronomiczna zmywarka do naczyń

Zmywarki gastronomiczne są tym rodzajem urządzeń, bez których branża gastronomiczna praktycznie nie mogłaby się obyć. Proces czyszczenia naczyń jest błyskawiczny i w pełni skuteczny, jednak pracę tego urządzenia szybko może zaburzyć występowanie twardej wody oraz zanieczyszczeń mechanicznych. W branży często mówi się o tym, że im bardziej zautomatyzowana jest zmywarka gastronomiczna, tym z wody o lepszych parametrach powinna korzystać.

Twarda woda to przede wszystkim spory problem z kamieniem kotłowym. Im wyższy stopień twardości wody, tym osad może szybciej odkładać się w przewodach, na komponentach zmywarki, prowadząc do spadków wydajności, problemów z przepływem wody, przytykania przewodów i wężyków, znacznego zmniejszenia światła przewodów. To wszystko prowadzi w rezultacie do poważnych i kosztowanych awarii, przestoju w działaniu i napraw, które prawdopodobnie nie będą podlegały warunkom gwarancji. Do tego obecność twardej wody może doprowadzić do powstawania zacieków na naczyniach, większego zużycia środka czyszczącego i nabłyszczacza. To wszystko dodatkowe straty. Niebezpieczne dla zmywarki gastronomicznej będą także zanieczyszczenia mechaniczne. Jeśli cząstki stałe przedostaną się wraz z wodą w głąb urządzenia, mogą doprowadzić do awarii.

W celu poprawy jakości wody polecany jest montaż filtrów wstępnych na całą instalację oraz zmiękczanie wody. Można zastosować punktowe filtry gastronomiczne lub centralny zmiękczacz wody.

Filtry do wody na pojedyncze ujęcia i cały obieg

Filtry do wody dla gastronomii dobiera się na podstawie wielu istotnych informacji. Wśród nich można wymienić nie tylko zużycie wody, ale również obecność różnych urządzeń gastronomicznych, oczekiwania wobec jakości wody, sposób jej wykorzystania w danym lokalu lub punkcie gastronomicznym, wielkość obiektu, możliwości instalacji wodnej, rodzaj ujęcia. Warto wiedzieć, że istnieją rozwiązania punktowe w postaci pojedynczych filtrów bazujących na wkładach lub zespołach z nich złożonych. Inną opcją są urządzenia centralne, które uzdatnią wodę w całym obiegu. To bardzo wydajne rozwiązanie, jeśli tylko punkt gastronomiczny dysponuje częścią przeznaczoną na montaż dużej stacji uzdatniania wody (na przykład pomieszczeniem gospodarczym) oraz odpowiednimi warunkami instalacyjnymi.

Wśród rozwiązań w uzdatnianiu wody na cały obieg można wymienić: kolumny węglowe, centralne zmiękczacze wody, filtry mechaniczne, lampy bakteriobójcze. Jeśli woda pochodzi z własnego ujęcia, potrzebny może okazać się odżelaziacz i odmanganiacz wody. Wszystkie dostępne możliwości warto skonsultować z ekspertem.

Jak uzdatnia się wodę w gastronomii?

Dobór skutecznych filtrów do wody do gastronomii jest zależny od kilku kwestii. Wśród nich należy wymienić:

  • Wielkość lokalu gastronomicznego
  • Ilość i dostępność miejsca na montaż stacji uzdatniania wody
  • Rodzaj i zapotrzebowanie na wodę urządzeń gastronomicznych
  • Zużycie wody w lokalu gastronomicznym
  • Wymagane parametry wody
  • Budżet na stację uzdatniania wody
  • Warunki panujące w lokalu gastronomicznym

Dopiero mając te wszystkie informacje, można dobrać właściwe metody uzdatniania wody. Ważną wskazówką jest też to, by zwrócić uwagę na wymagania producentów urządzeń gastronomicznych, co do jakości wody zasilającej. Takie informacje bardzo często znajdują się w instrukcjach obsługi bądź kartach technicznych. Spełniając te ustalenia, z pewnością uda się zachować warunki gwarancyjne.

Filtry do wody dla gastronomii

Wybór filtrów do wody dla gastronomii jest naprawdę szeroki. Wśród propozycji znajdują się urządzenia centralne, montowane na wejściu wody do budynku, jak i punktowe. W lokalach gastronomicznych bardzo popularne są filtry z dedykowanymi wkładami, montowane koło konkretnego ujęcia wody. Poniżej przedstawione zostały najczęściej wybierane rozwiązania.

Warto pamiętać, że jeśli punkt gastronomiczny korzysta z własnego ujęcia wody, koniecznością jest zlecenie kompleksowej analizy wody zanim ta będzie jeszcze użytkowana. Ze względu na to, że woda ze studni często posiada przekroczenia żelaza oraz manganu, potrzebny może być odżelaziacz i odmanganiacz wody. W takich sytuacjach w celach prewencyjnych, rekomendowana jest instalacja lampy bakteriobójczej. Dobór urządzeń do uzdatniania wody jest kwestią bardzo indywidualną, która najlepiej jest skonsultować ze specjalistą.

Filtracja na węglu aktywnym

W gastronomii bardzo często wykorzystywane są filtry z węglem aktywnym. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, dzięki któremu możliwe jest przywrócenie wodzie odpowiedniego smaku, zapachu i barwy. Węgiel aktywny stanowi doskonały adsorbent. Redukuje z wody wiele zanieczyszczeń, w tym toksyczne związki organiczne. Doskonale radzi sobie z eliminacją chloru oraz jego pochodnych. Dzięki filtracji na węglu aktywnym woda świetnie nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak też baza dań i napojów na ciepło.

Redukcja twardości wody (zmiękczanie wody)

Dość ważnym i często przydatnym procesem w gastronomii jest zmiękczanie wody. Redukcja twardości wody to najlepszy sposób ochrony wielu sprzętów gastronomicznych, jak piece konwekcyjno-parowe, zmywarki gastronomiczne czy ekspresy do kawy. Dzięki temu wewnątrz urządzeń nie odkłada się kamień kotłowy, nie dochodzi do spadków wydajności, awarii. Można wybrać całkowite zmiękczanie wody lub tylko częściowe (na przykład proces dekarbonizacji). Propozycją do lokali gastronomicznych mogą być centralne zmiękczacze wody lub filtry z wkładami zmiękczającymi. Najskuteczniejszym sposobem zmiękczania wody jest wymiana jonowa.

Dezynfekcja wody

Wielu właścicieli lokali gastronomicznych decyduje się na zabezpieczenie instalacji wodnej pod kątem mikrobiologicznym. To pełna, niezawodna ochrona przed możliwością wtórnego skażenia wody, którego szczególnie powinna wystrzegać się ta branża. W tym celu na wejściu wody do budynku lub jako część systemu odwróconej osmozy, montowana jest lampa bakteriobójcza. To urządzenie, które swoją pracę opiera na działaniu promieni ultrafioletowych. To bardzo skuteczny sposób dezynfekcji wody, a w dodatku nie ma wpływu na jej skład fizykochemiczny. Lampa UV nie potrzebuje też żadnych środków chemicznych na regenerację, nie wytwarza produktów ubocznych dezynfekcji. Jest to więc ekonomiczne, ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie.

Filtracja mechaniczna

Filtracja mechaniczna powinna stanowić niezbędne minimum w każdym lokalu gastronomicznym. Dzięki obecności filtra mechanicznego, woda zawsze pozostanie wolna od cząstek sedymentacyjnych. Jest to szczególnie ważne podczas awarii wodociągu czy prac konserwacyjnych. Dzięki uzdatnianiu, jakość wody pod tym kątem pozostaje niezmienna, niezależnie od sytuacji. W dodatku filtry mechaniczne stanowią doskonały sposób na doczyszczenie wody oraz ochronę urządzeń do uzdatniania wody i sprzętów gastronomicznych podpiętych do instalacji wodnej. Dzięki temu znacznie maleje ryzyko awarii spowodowanej przytkaniem przez cząstki stałe delikatniejszych komponentów czy cieńszych przewodów w układzie.

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza jest obecnie najdoskonalszym oraz najdokładniejszym sposobem na oczyszczanie wody. Jej dokładność sięga 99%, a membrana osmotyczna zatrzymuje nawet zanieczyszczenia wielkości pojedynczych jonów. Dzięki systemowi odwróconej osmozy z wody można usunąć: bakterie, cysty, wirusy, metale ciężkie, toksyny, pestycydy, chlor. Woda jest czysta, bezpieczna, neutralna w smaku, zapachu i barwie. Świetnie nadaje się jako baza potraw oraz napojów. Jest również doskonała do wykorzystania na kostki lodu. Woda uzdatniona w ten sposób nie pozostawia po sobie żadnych osadów.

Ultrafiltracja

Ultrafiltracja jest dobrym sposobem na podszlifowanie jakości wody mało oraz średnio zanieczyszczonej. Membrana ultrafiltracyjna jest w stanie zredukować z wody najczęściej wszelkie zanieczyszczenia do wielkości 0,1 mikrona, w tym: bakterie, wirusy, cysty, niektóre metale ciężkie. Z wody niwelowany jest również chlor i jego pochodne, poprawie ulega smak oraz zapach wody. Stopień twardości wody pozostaje bez zmian.

Jak dobrać filtr do wody dla gastronomii?

Dobór najlepszego rozwiązania w uzdatnianiu wody dla gastronomii jest kwestią bardzo indywidualną. Niemal każdy lokal, punkt gastronomiczny ma swoje specyficzne wymagania i oczekiwania co do jakości. W przypadku korzystania z własnego ujęcia wody należy zacząć od zlecenia profesjonalnej, kompleksowej analizy wody. Ważnym krokiem jest kontakt z ekspertem. Na podstawie wywiadu oraz wizji lokalnej możliwy jest dobór urządzeń. Powstaje projekt technologiczny, dokumentacja. Po ich zatwierdzeniu możliwy jest montaż. Nasza firma świadczy usługi także z zakresu serwisu, szkolenia z obsługi urządzeń. Na każdym etapie możesz liczyć na nasza pomoc.

Urządzenia do uzdatniania wody są dobierane nie tylko pod względem skuteczności, ale również wydajności, ekonomiczności eksploatacji oraz wygody. Są w pełni dopasowywane do warunków panujących w lokalu gastronomicznym.