Jak działa ultrafiltracja?

Category: Dla domu

Filtry kuchenne stają się coraz częściej nieodłącznym elementem wyposażenia domowych kuchni. Oczywiście nadal największą popularnością cieszą się systemy odwróconej osmozy, jednak ultrafiltracja także znajduje swoich odbiorców. Na czym polega proces ultrafiltracji i jak działają takie filtry kuchenne?

Po co mi filtr kuchenny?

Filtry kuchenne to świetny sposób na poprawę jakości wody spożywczej w domach i mieszkaniach. Obecnie są podawane jako jedna z najciekawszych alternatyw na chętnie i powszechnie wykorzystywaną do picia wodę butelkowaną. Nie powodują produkcji tak dużej ilości odpadów do środowiska.

Nad takim sposobem uzdatniania wody warto zastanowić się, jeśli jakość wody płynącej w naszych kranach nie do końca spełnia nasze oczekiwania pod względem organoleptycznym lub wzbudza nasze wątpliwości co do bezpieczeństwa i czystości, na przykład ze względu na drobne cząstki mechaniczne, które przedostają się wraz z wodą podczas jej przepływu przez instalację.

Montaż filtra kuchennego to nie tylko możliwość korzystania z dokładnie oczyszczonej wody do bezpośredniego spożycia. Uzdatniona świetnie sprawdza się podczas mycia warzyw i owoców, czyszczenia delikatnych powierzchni, jak okulary czy soczewki, przygotowania napojów, sosów, zup i innych dań na gorąco. Dzięki niej będą wyglądały naprawdę apetycznie.

Filtry kuchenne są przeznaczone do montażu pod zlewozmywakiem i zapewniają możliwość oczyszczania wody tylko z jednego miejsca poboru. Z montażem większości z nich można poradzić sobie samodzielnie, a wśród rodzajów jest między innymi ultrafiltracja.

System ultrafiltracji w kuchni – podstawowe informacje

Ultrafiltracja jest filtrem kuchennym, na którego działanie składa się kilka etapów uzdatniania wody, za które odpowiadają wkłady filtracyjne. Najważniejszy z nich stanowi membrana ultrafiltracyjna. Działanie napędza ciśnienie wody w instalacji, nie ma potrzeby stosowania prądu. Woda jest możliwa do pobrania przez oddzielną wylewkę znajdującą się w zestawie. Ultrafiltracja jest uznawana za jeden z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych sposobów na samodzielne oczyszczanie wody w swojej kuchni.

Kiedy wybrać ultrafiltrację?

Ultrafiltracja jest filtrem kuchennym rekomendowanym do zastosowania przy wodzie mało i średnio zanieczyszczonej. Doskonale sprawdzi się więc (i w większości przypadków jest optymalna) przy chęci doszlifowania właściwości wody wodociągowej. Poprawi jej smak, zapach i barwę, a przy tym sprawi, że będzie dostosowana do oczekiwań.

Te urządzenia są rekomendowane także jako dopełnienie centralnej stacji uzdatniania wody jak zmiękczacz wody, stacja wielofunkcyjna, odżelaziacz wody. Woda jest tam już wstępnie uzdatniana, a ultrafiltracja ma w takich przypadkach za zadanie jedynie doszlifowanie właściwości wody spożywczej.

Systemy ultrafiltracji są także polecane osobom, które chcą oczyszczać wodę, jednak zależy im na tym, aby pozostały w niej naturalnie występujące minerały. To również dobry wybór do naprawdę niewielkich kuchni, w których ciężko o wolną przestrzeń. Ultrafiltracja świetnie sprawdza się w blokach, w tym także w wynajmowanych mieszkaniach, ponieważ jej założenie jest naprawdę proste i nie wymaga wprowadzania zbyt wielu zmian czy wiercenia dużej ilości otworów. Właściwie wystarczy jedynie przygotować miejsce na wylewkę.

Jak działa ultrafiltracja?

System ultrafiltracji do uzdatniania wody w domu zazwyczaj składa się z kilku etapów, najczęściej trzech. Pierwszym z nich jest uzdatnianie wody na wkładach, które mają za zadanie oczyścić wodę z cząstek mechanicznych tak, aby te nie przedostały się na membranę. W przeciwnym wypadku mogłyby doprowadzić do jej szybszego spadku wydajności. Następnie woda kierowana jest na membranę ultrafiltracyjną. Ten rodzaj uzdatniania należy, podobnie jak odwrócona osmoza, do procesów membranowych. Podczas przepływu przez membranę ultrafiltracyjną cząsteczki są rozdzielane na podstawie wielkości i kształtu molekularnego. Aby proces mógł zaistnieć niezbędne jest odpowiednie ciśnienie oraz membrana półprzepuszczalna. Większość z membran ultrafiltracyjnych zatrzymuje na swojej powierzchni cząstki o dużej masie molekularnej, duże cząstki koloidalne, nieorganiczne oraz organiczne polimery, pestycydy, bakterie, wirusy.

Po przepłynięciu przez membranę ultrafiltracyjną woda jest jeszcze kierowana na wkład z węglem aktywnym. Tam jest doczyszczana. Węgiel aktywny redukuje z niej chlor i jego pochodne, poprawia walory organoleptyczne jak smak, zapach, barwę.

Jakie są zalety ultrafiltracji?

W kontekście ultrafiltracji można mówić o kilku zaletach, które mogą się wydać szczególnie ważne niektórym osobom poszukującym idealnego filtra kuchennego. Wiele zależy od naszych priorytetów i oczekiwań oraz tego, jak bardzo dokładnie chcemy oczyścić wodę i do czego chcemy ją docelowo wykorzystywać. Plusem z całą pewnością jest rozmiar, łatwość podłączenia,  aspekt ekonomiczny i ekologiczny.

Ultrafiltracja pozostawia minerały w wodzie

Ultrafiltracja to urządzenie, które z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy cenią sobie naturalnie występujące w wodzie minerały i taką właśnie wodę chcą spożywać na co dzień. Membrana ultrafiltracyjna ma na tyle duże pory, że przepuszcza przez swoją powierzchnię naturalne składniki takie jak: magnez, wapń, potas, sód. Pozostają w oczyszczonej wodzie. Przy tym należy liczyć się jednak z faktem, że taka właśnie woda pozostawi po sobie osad podczas gotowania.

Ultrafiltracja nie ma dodatkowego zbiornika

Niektóre systemy odwróconej osmozy posiadają zbiornik, w którym magazynowana jest oczyszczona woda, a następnie dopiero stamtąd pobierana jest do wylewki. Minusem takiego rozwiązania jest jednak spora ilość miejsca, jaką zajmuje zbiornik na magazynowanie wody. W ultrafiltracji nie ma tego elementu. Cała woda jest uzdatniana na bieżąco, więc to idealne rozwiązanie, które wpasuje się nawet w małe szafki kuchenne. Oszczędność miejsca okazuje się być szczególnie ważna w blokach, dlatego właśnie warto rozpatrzeć to rozwiązanie.

Ultrafiltracja jest bardzo ekonomicznym filtrem kuchennym

Ultrafiltracja nie jest systemem powodującym odrzut wody do kanalizacji. Cała surowa woda przepływa przez urządzenie na bieżąco i w całości już oczyszczona jest podawana do odbiorcy. Nie ma więc potrzeby prowadzenia oddzielnego wężyka do kanalizacji. Nie trzeba się bać o straty wody i dodatkowe koszty za jej zużycie. Ponadto sam zakup systemu ultrafiltracji nie jest dużą inwestycją. Te urządzenia należą do jednych z tańszych, a przez swoje cechy charakterystyczne są także uznawane za jedne z najbardziej ekologicznych.