Jakość wody dla maszyn vendingowych

Category: Dla gastronomii

Maszyny vendingowe są naprawdę popularne i w wielu miejscach po prostu niezastąpione. Obecnie stanowią już nieodłączny element wielu budynków użyteczności publicznej. Ich oferta jest naprawdę bogata, a wiele projektowanych jest na specjalne zamówienie, w pełni dopasowanych do potrzeb. Wśród automatów sporą część stanowią te, oferujące napoje zimne i gorące. Coraz częściej źródłem zasilania jest woda pochodząca z sieci. Wraz z postępem, użytkownicy oczekują produktów na najwyższym poziomie. Nie ma co ukrywać, że w dużej mierze za ostateczny odbiór kaw i herbat odpowiada woda – stanowi ona zdecydowaną część naparu. Z tego względu należy zadbać o jej jakość. Kwestią bezdyskusyjną jest to, że woda powinna być idealna do napojów zimnych oraz dystrybutorów oferujących wyłącznie ją. Tam nie da się ukryć wad. Sama jest produktem.

Woda w maszynach vendingowych powinna mieć niezmiennie wysoką jakość, niezależną od tego, w którym miejscu stoi automat. Powinna być świeża, bezpieczna, a parametry zgodne, a nawet przewyższające normy związane z jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Szeroki wybór maszyn vendingowych

Maszyny vendingowe są tematem bardzo szerokim. Obecnie ten sektor rozkwita. Stale powstają nowe rozwiązania. Nie tylko te, oferujące gorące napoje, ale również będące alternatywą wody butelkowanej. W dzisiejszych czasach firmy produkujące maszyny vendingowe są w stanie stworzyć produkt idealny na miarę potrzeb klienta.

Jeśli chodzi o same maszyny dystrybuujące wodę, to możemy wyróżnić: automaty wolnostojące, podłogowe (są montowane w sklepach wielkopowierzchniowych lub obok nich), automaty instalowane na blacie, często obok podajników z innymi napojami. Oprócz tego są jeszcze maszyny dystrybuujące wodę, montowane na blacie, ale woda jest uzdatniana zupełnie w innym miejscu, a następnie tylko kierowana do dystrybutora. Niezależnie od rodzaju automatu, w każdym, który potrzebuje zasilania wodą, niezbędne jest utrzymanie jej najwyższej jakości.

Woda w maszynach vendingowych

Rola wody w maszynach vendingowych może być rozpatrywana na dwa sposoby. Wiele zależy od rodzaju przeznaczenia maszyny vendingowej oraz jej konstrukcji. Po pierwsze możemy mówić o wodzie bezpośrednio dostarczanej do odbiorców. Jest to woda, którą można nalać poprzez dystrybutor. Coraz modniejsze stają się dystrybutory czerpiące wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej. Woda stanowi również bazę napojów gorących, które są serwowane przez maszyny vendingowe. Praktycznie w każdej większej placówce użyteczności publicznej (na basenach, w urzędach, szkołach) spotykamy się z automatami, w których można zakupić kawę czy herbatę. W wielu krajach na popularności zyskują również automaty działające na zasadzie mlekomatów, tylko z wodą. Można w nich napełnić swoją butelkę lub baniak wodą spożywczą.

Z drugiej strony, w temacie maszyn vendingowych, należy pamiętać o wodzie, jako o płynie zasilającym automat. Na przykład, woda jest kierowana do wewnętrznego ekspresu do kawy. Przepływa przez urządzenie, a więc ma wpływ na jego stan techniczny. Nieodpowiednia jakość wody może powodować powstawanie osadów wewnątrz, których obecność doprowadza do kosztownych awarii. W rozpatrywaniu obu aspektów jakość wody odgrywa bardzo ważną rolę. Z tego względu przy projektowaniu lub wyborze maszyny vendingowej, warto wziąć pod uwagę jakość wody doprowadzanej do maszyny.

Jakość wody do maszyn vendingowych

Użytkowanie w maszynach vendingowych wody z przekroczeniami niesie ze sobą kilka poważnych konsekwencji. Przede wszystkim osady, które powodują zanieczyszczenia w wodzie, szybko mogą doprowadzić do zastojów w pracy, zacinania się, spadków wydajności, nieprawidłowego działania, a co za tym idzie, kosztownych awarii. Zastoje związane z pracą to brak zysków. Do tego klienci nie chcą produktów niskiej jakości, a zanieczyszczenia obecne w wodzie mogą psuć smak, zapach i wygląd oferowanych w maszynach vendingowych napojów.

Reasumując, zanieczyszczenia obecne w wodzie mogą prowadzić do wielu awarii, opłakanych w skutkach i kosztownych. Cierpi i stan techniczny, i sama jakość oferowanych produktów. Największym problemem wydaje się być wysoki stopień twardości wody, jednak nie jest jedyny.

Twarda woda

Największe niebezpieczeństwo dla dobrego stanu technicznego maszyny vendingowej stanowi twarda woda. Pod wpływem temperatury podgrzewającej wodę, może wytrącać się z niej wapienny osad, znany lepiej pod nazwą kamienia kotłowego. Szybko osadza się w przewodach, na grzałkach, powodując spadki wydajności, mniejszy przepływ, mniej efektywne podgrzewanie wody. Jego obecność doprowadza do szybkiej awarii, całkowitego zatykania światła rur i przewodów. Kamień kotłowy przyczynia się także do powstawania znacznie szybszej korozji. Im twardsza woda, tym osady gromadzą się szybciej. Już nawet po krótkim okresie eksploatacji, twarda woda może doprowadzić do poważnej awarii, potrzeby wymiany komponentów. To nie tylko koszty związane z serwisem, ale również straty finansowe związane z przestojem w działaniu automatu.

Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia wyglądu samych napojów. Obecność twardej wody jest szczególnie widoczna w gorących napojach. W kawie lub herbacie mogą pływać drobne wapienne opiłki. Do tego przy stygnięciu tworzy się charakterystyczny oleisty kożuch. Kawa lub herbata przygotowana na twardej wodzie pozostawi po sobie spore, nieestetyczne osady. Ponadto ich wygląd będzie dość mętny, odbiegający od tego, jaki powinien być. Wysoka twardość wody może niekorzystnie wpływać na smak napojów gorących.

Woda bogata w chlor

Niekiedy problemem występującym w wodzie jest wyczuwalny chlor. Nie musi on występować w przekroczeniach, by tak się działo. Jego obecność mogą intensyfikować inne składniki występujące w wodzie. Chlor i jego pochodne mają spory wpływ na odbiór napojów zimnych i gorących pod względem smaku oraz zapachu. Kawa lub herbata mogą być po prostu niedobre, nie wspominając już o samej, czystej wodzie pobieranej do picia.

Zanieczyszczenia mechaniczne

Dużym problemem, zwłaszcza dla stanu technicznego maszyny vendingowej, mogą być zanieczyszczenia mechaniczne. Cząstki sedymentacyjne mogą przedostawać się do wnętrza maszyny podłączonej do sieci wodociągowej. Niekiedy jest to spowodowane awarią lub pracami konserwacyjnymi. Często pod wpływem przepływu wody z rur zaczynają odrywać się osady wewnątrz, jak rdza, kamień kotłowy. Mogą one przytykać węższe przewody bądź bardziej czułe komponenty maszyny vendingowej, prowadząc do kosztownej awarii. Obecność zanieczyszczeń mechanicznych ma duży wpływ na mętność wody.

Inne zanieczyszczenia

Wymienione wyżej zanieczyszczenia to tylko początek długiej listy substancji, które mogą powodować problemy związane z jakością wody. Największe zagrożenie powodują mikroorganizmy obecne w wodzie. Należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie instalacji pod tym kątem, jeśli wykorzystywana jest woda z własnego ujęcia. Obecność drobnoustrojów w wodzie jest prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Jeśli woda pochodzi z własnego ujęcia, dodatkowym problemem może być żelazo i mangan obecne w zbyt wysokich stężeniach. One również mają tendencję do wytrącania się z wody w formie osadów. Ponadto zmieniają właściwości wody pod kątem organoleptycznym na niekorzystne. W przypadku zasilania maszyny wodą z własnego ujęcia, niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnej analizy wody.

Uzdatnianie wody do maszyn vendingowych

Woda, którą zasilane są maszyny vendingowe powinna charakteryzować się najwyższą jakością. Przede wszystkim powinna być bezpieczna dla użytkowników. Jej właściwości, takie jak: smak, mętność, barwa, zapach będą miały wpływ na ostateczne cechy napoju, jaki przygotuje na jej bazie maszyna vendingowa. Będzie to widoczne i odczuwalne nie tylko na kawach, herbatach, naparach, ale przede wszystkim przy automatach, które dystrybuują samą wodę do picia. Zła jakość wody zasilającej będzie przekładała się na spore straty. Z tego względu bardzo ważne jest, aby zadbać o jak najlepsze parametry wody. Można to zrobić na kilka sposobów i wybrać ten, najbardziej adekwatny do potrzeb oraz jakości wody dostarczanej do maszyny vendingowej.

Najczęściej do maszyn vendingowych stosuje się specjalne wkłady filtracyjne, które nie zajmują dużo miejsca, a są doskonałą odpowiedzią na potrzeby tego zastosowania. Najczęściej wybierane są: wkłady zmiękczające wodę, wkłady z węglem aktywnym, wkłady do filtracji mechanicznej.

Odwrócona osmoza

Zastosowanie systemu odwróconej osmozy jest coraz popularniejsze przy automatycznych dystrybutorach wody, które czerpią wodę bezpośrednio z sieci. Woda jest na bieżąco oczyszczana i podawana do użytkownika. Zawsze świeża, smaczna o idealnym wyglądzie i właściwościach. Jest to również system, który można zastosować do przygotowania kaw i herbat przez maszyny vendingowe. Membrana osmotyczna jest jednym z najdokładniejszych sposobów na oczyszczanie wody. Usuwa z niej nawet zanieczyszczenia wielkości pojedynczych jonów. Z wody redukowane są: bakterie, wirusy, cysty, metale ciężkie, chlor i jego pochodne, pestycydy i wiele innych. Oczyszczona w ten sposób woda jest dobra do bezpośredniego spożycia, jak też przygotowania na jej bazie napojów gorących. Do systemu odwróconej osmozy bardzo często dodawany jest wkład mineralizujący, dzięki któremu można wyregulować poziom minerałów w wodzie.

Węgiel aktywny

Zastosowanie węgla aktywnego stanowi idealny sposób na poprawę właściwości organoleptycznych wody. Ten materiał filtracyjny doskonale adsorbuje wszelkie zanieczyszczenia tworzące niewłaściwy smak, zapach i barwę wody. Do tego skutecznie redukuje z wody chlor oraz jego pochodne. Zastosowanie wkładu z węglem aktywnym sprawi, że każdy napój na bazie oczyszczonej wody będzie charakteryzował się bogatym smakiem, intensywnym aromatem. Poza tym będzie wyglądał jak z najlepszych kawiarni. Im dłuższy czas kontaktu wody z węglem aktywnym, tym dokładniejsze oczyszczanie. Stosowane wkłady zawierają najczęściej w sobie granulowany węgiel aktywny lub w postaci bloku.

Zmiękczanie wody

Najczęściej wybieranym procesem uzdatniania wody do maszyn vendingowych jest jej zmiękczanie. Ochrona przed wapiennym osadem, który może znaleźć się w napojach, jak i na komponentach automatu, jest naprawdę ważna. Oprócz filtracji mechanicznej wody jest to niezbędne minimum. Najczęściej stosowane są wkłady zmiękczające skonstruowane specjalnie do takich wyzwań. Zawarta wewnątrz żywica jonowymienna szybko i skutecznie redukuje z wody jony powodujące twardość. Uzyskana w taki sposób miękka woda jest przyjazna dla maszyny vendingowej, zapewnia odpowiedni wygląd napojów, podkreśla ich walory.

Filtracja mechaniczna

Bardzo istotną kwestią jest ochrona przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. To podstawa, o której zawsze warto pomyśleć w celu zapewnienia pełnego i sprawnego funkcjonowania maszyny vendingowej zasilanej wodą z sieci. Najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednio dobrany filtr mechaniczny. Obecny wewnątrz wkład zatrzyma nawet drobne cząstki sedymentacyjne. Do filtracji wstępnej najczęściej wykorzystuje się wkłady o dokładności 1-20 mikronów.

Dezynfekcja wody

Aby zapewnić najwyższy komfort i bezpieczeństwo użytkownikom maszyn vendingowych, można postawić na wyposażenie systemu przygotowania wody w lampę bakteriobójczą. Wtedy woda podawana do kaw, herbat, naparów bądź picia na zimno, będzie dodatkowo dokładnie zdezynfekowana. Promieniowanie ultrafioletowe, jakie generuje lampa bakteriobójcza, jest niezwykle skuteczne w redukcji wszelkich mikroorganizmów, które mogłyby przedostawać się z instalacji i stanowić niebezpieczeństwo. Lampa UV jest koniecznością przy wodzie z własnego ujęcia, jednak może stanowić doskonałą ochronę także, jeśli źródłem jest wodociąg.

Dobór metod uzdatniania wody

Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą w celu doboru właściwej możliwości uzdatniania wody. W sektorze gastronomicznym oferta powinna być ściśle dopasowana do potrzeb, dobrana optymalnie pod każdym względem. Wstępny wywiad dotyczący potrzeb oraz analiza wody dają możliwość doboru urządzeń i metod uzdatniania wody, które mają szansę sprawdzić się najlepiej. Po konsultacjach można przejść do etapu montażu. Oferujemy również usługi z zakresu serwisu, doradzamy w trakcie eksploatacji, szkolimy z obsługi oraz właściwej konserwacji stacji uzdatniania wody.