Kiedy potrzebna jest kolumna węglowa?

Category: Dla domu

Kolumny węglowe obecnie zyskują na popularności i są coraz chętniej montowanymi urządzeniami filtracyjnymi, niezależnie od ujęcia poboru wody. Węgiel aktywny uznawany jest za jeden z najlepszych adsorbentów i jest w stanie zatrzymać tysiące związków chemicznych. Kiedy jednak dokładnie potrzebna jest kolumna węglowa?

Problemy z wodą z kranu

Woda wykorzystywana na co dzień w wielu gospodarstwach domowych nie zawsze jest krystalicznie czysta, a często nawet pozostawia wiele do życzenia pod względem jakości. Problemem może być nie tylko osad po twardej wodzie, który niekorzystnie wpływa na urządzenia i instalacje mające z nią styczność.

Dość zauważalnym kłopotem jest rezygnacja ze spożywania wody z kranu na rzecz butelkowanej. Najczęściej wymienianym powodem takiego zachowania użytkowników jest smak, zapach oraz barwa niespełniające ich oczekiwań.

Ponadto może się zdarzać, że woda podrażnia delikatną skórę podczas kontaktu z nią, pozostawiając zaczerwienienia, uczucie świądu bądź pieczenia lub powodując suchość.

Nieodpowiednie właściwości organoleptyczne wody z kranu

Niedopasowane do oczekiwań właściwości organoleptyczne wody to jeden z najczęstszych powodów zaprzestania spożywania wody kranowej. Jeśli pobierana woda pochodzi z sieci wodociągowej, należy mieć świadomość, że jej właściwości muszą w pełni odpowiadać wymaganiom stawianym przez adekwatne rozporządzenie i zakłady robią wszystko, by normy zostały spełnione. Użytkownicy mogą więc być pewni, że taka woda nie zaszkodzi zdrowiu.

Kłopotem jednak może być smak i zapach, które nie zawsze zachęcają do spożycia. Jest to kwestią bardzo indywidualną, jednak mogącą wynikać z obecności niektórych substancji chemicznych w wodzie (nawet, jeśli nie występują w przekroczeniach).

Najczęściej za gorszy odbiór wody pod kątem organoleptycznym obwiniany jest chlor oraz jego pochodne, jednak jest cała gama innych substancji, jak na przykład związki organiczne, które również mają niebagatelny wpływ na odczucia odbiorcy.

Rezygnacja ze spożywania wody z kranu na rzecz wody sprzedawanej w plastikowych pojemnikach wiąże się ze zwiększonymi kosztami, większą produkcją odpadów, mniej ekologicznym trybem życia, potrzebą dźwigania ciężkich opakowań.

Należy pamiętać, że związki negatywnie wpływające na smak, zapach i barwę wody nie są też mile widziane podczas przyrządzania dań i napojów na bazie takiej wody. Mają wpływ na ich walory, w tym aromat i wygląd.

Woda podrażnia skórę podczas kąpieli

Równie kłopotliwym zjawiskiem w wielu przypadkach są podrażnienia oraz przesuszenia skóry szczególnie wyczuwalne po kąpieli bądź innym kontakcie skóry z wodą. Grupą szczególnie narażoną na oddziaływanie wody w negatywny sposób na ciało są osoby z nadwrażliwą skórą, alergicy, małe dzieci, osoby starsze, osoby z chorobami skórnymi.

Do poczucia nasilenia uczulenia, suchości, zaczerwienień oraz innych skutków w dużej mierze również przyczynia się chlor oraz związki pochodne. Regularna styczność z zanieczyszczoną w ten sposób wodą może mieć negatywny wpływ na warstwę lipidową skóry, która stanowi naturalną barierę ochronną. Przez to użytkownicy stają się bardziej podatni na infekcje, grzybice oraz stany zapalne.

Na korzystaniu z wody bogatej w związki chloru cierpi nie tylko skóra, ale też włosy. Po dłuższym kontakcie z wodą stają się przesuszone, łamliwe, pozbawione blasku.

Chlor – najczęstszy winowajca

Z powyższych opisów wynika, że brak pełnego komfortu użytkowania wody w gospodarstwie domowym jest w dużej mierze spowodowany obecnością związków chloru w wodzie. I choć ten jest o wiele bardziej wyczuwalny na publicznych pływalniach, to niektórzy bez trudu są go w stanie zidentyfikować również w kranówce.

Standardy dotyczące wody spożywczej wyznaczone w rozporządzeniu mówią o tym, że tego związku nie powinno być więcej niż 0,3 mg/l. Normy w znaczącej większości są zachowane. Należy jednak mieć na uwadze, że ta substancja może dać o sobie znać nawet już przy stężeniu 0,05 mg/l.

Skąd chlor w wodzie z kranu?

Ze względu na to, że chlor jest bardzo aktywnym utleniaczem, a też do tej pory nie udało się znaleźć lepszego środka, równie skutecznego, ekonomicznego w użyciu, to właśnie tą substancję stosuje się powszechnie w dezynfekcji wody.

Za pomocą związków chloru swoje studnie dezynfekują indywidualnie użytkownicy, ale na podobnej zasadzie działają również całe sieci wodociągowe. Instalacje prowadzące od zakładów do użytkownika są bardzo rozległe. Zanim woda trafi do miejsca poboru, może nimi płynąć nawet kilka dni. W związku z tym niezbędne jest dobre zabezpieczenie przed możliwością wtórnego skażenia biologicznego.

Środki dezynfekujące na bazie chloru doskonale radzą sobie z zatrzymywaniem rozwoju mikroorganizmów, dzięki czemu woda jest bezpieczna i nie ma szans na zaistnienie ryzyka pojawienia się chorób zakaźnych u odbiorców.

Choć chlor jest toksyczny, to jednak stosowany w dezynfekcji zgodnie z obowiązującymi normami nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Czy obecność chloru w wodzie jest konieczna?

Dezynfekcję wody za pomocą środków posiadających chlor w składzie zaczęto stosować pod koniec XIX wieku. Od tamtego czasu jest niezastąpiony i pewnie jeszcze trochę minie zanim znajdzie się lepszy środek ochrony wody przed skażeniem biologicznym.

Współcześnie w zakładach wodociągowych stosuje się naprawdę nowoczesne metody uzdatniania wody. Dzięki zastosowaniu procesu oczyszczania wody możliwa jest minimalizacja dawki chloru do dezynfekcji.

Przy tym wszystkim należy mieć na uwadze, że jednak obecność chloru w wodzie to nie są same plusy. Oprócz zmiany smaku, zapachu i właściwości podrażniających skórę, należy jeszcze poruszyć kwestię produktów ubocznych dezynfekcji wody.

Podczas przepływu dezynfekowanej wody przez instalację chlor zaczyna wchodzić w reakcję z innymi substancjami. Na skutek tego procesu powstają chlorowcopochodne, które nie dość, że są bardzo toksyczne to jeszcze wykazują działanie kancerogenne.

Inne związki wpływające na jakość wody

Chlor i jego pochodne nie są jednak jedynymi substancjami, których należy pozbyć się, aby korzystać z wody najwyższej jakości.

Warto redukować także związki organiczne, pestycydy, herbicydy, radon, rozpuszczalniki oraz całą masę związków chemicznych wytworzonych przez człowieka, które znajdują się w wodzie i stanowią zagrożenie dla dobrego stanu zdrowia.

Te zanieczyszczenia jest w stanie wyeliminować z wody węgiel aktywny. Oprócz tego na drodze filtracji usuwane są: niektóre metale ciężkie, a nawet cysty giardia, mętność czy pyłki.

Kolumna węglowa – najlepsze rozwiązanie

Jednym z najchętniej polecanych i wybieranych sposobów na walkę z wszystkimi wyżej wymienionymi problemami jest kolumna węglowa.

Kolumny węglowe to centralne urządzenia filtracyjne, które montuje się na wejściu wody do budynku. Cechą charakterystyczną są duże pojemności butli ciśnieniowych, dzięki czemu wnętrze wypełnia węgiel aktywny, zapewniający ogromną powierzchnię filtracyjną do pochłaniania zanieczyszczeń chemicznych.

Zastosowanie kolumny węglowej niesie ze sobą kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim chodzi tu o wydajną filtrację wody, która ma wystarczająco długi kontakt ze złożem, by zostać dokładnie oczyszczoną. Czysta woda jest podawana na całą instalację, a więc niezależnie od miejsca poboru wody, zawsze jest odpowiedniej jakości.

Kolumny węglowe nie powodują znaczących spadków ciśnienia w instalacji, a do tego są bardzo ekonomiczne w utrzymaniu. Właściwości węgla aktywnego stanowiącego złoże można odzyskiwać kilkukrotnie na drodze regeneracji.

Warto wybierać kolumny węglowe pracujące na węglu aktywnym wytworzonym z łupin orzechów kokosowych. Takie właśnie ma między innymi seria kolumn węglowych Ecoperla Carbotower.

Kiedy warto założyć kolumnę węglową?

Kolumnę węglową warto założyć, jeśli gospodarzom zależy na tym, aby woda w każdym miejscu poboru odznaczała się najlepszymi właściwościami.

To dobry pomysł na oczyszczanie wody, jeśli użytkownikom zależy na jej kompleksowym wykorzystaniu. Montaż kolumny węglowej zapewni wodę o odpowiednim smaku i zapachu przystosowaną do użycia w kuchni – spożywania bezpośrednio z kranu, gotowania na niej, przyrządzania napojów gorących. Z drugiej strony będzie można odczuć również pozytywne zmiany w użytkowaniu wody podczas kąpieli, mycia rąk czy twarzy.

Ta metoda uzdatniania wody jest polecana zwłaszcza osobom z kłopotami skórnymi. Alergicy zazwyczaj odczuwają o wiele większy komfort korzystając z wody przefiltrowanej przez kolumnę węglową.

Jeśli tylko istnieją warunki w gospodarstwie domowym, to kolumny węglowe są polecane zamiast filtrów narurowych z wkładami węglowymi ze względu na trwałość i efektywność. Ponadto złoże w takim urządzeniu wystarczy wymienić raz na kilka lat, a wkłady wymagają wymiany co parę miesięcy.

Kolumny węglowe są również polecane w zestawach ze zmiękczaczami wody. To rozwiązanie dla wymagających, którzy oczekują najwyższego standardu podczas użytkowania wody.