Kiedy potrzebny jest zmiękczacz wody?

Category: Dla domu

Zmiękczacz wody to coraz częściej wymieniana nazwa urządzeń filtracyjnych. Obecnie są dostępne na coraz szerszą skalę i można je bez problemu dostać nawet w marketach budowlanych. Kiedy zmiękczacz wody jest potrzebny? Co zapewniają takie urządzenia? Czy warto zainstalować zmiękczacz wody w domu?

Twarda woda w całej Polsce

Twardość wody jest jej naturalną cechą wynikającą z obecności kationów wapnia i magnezu oraz opcjonalnie żelaza (II) oraz manganu (II). Im wyższe stężenie kationów, tym można mówić o wyższym stopniu twardości wody.

Zazwyczaj mając na myśli stopień twardości wody, odnosimy się do twardości ogólnej, jednak warto zdawać sobie sprawę, że na jej wartość składa się twardość węglanowa i niewęglanowa.

Twardość węglanowa, inaczej przemijająca, jest tworzona głównie przez wodorowęglany wapnia i magnezu. Te związki charakteryzują się nietrwałością termiczną. Podczas ogrzewania wody zmieniają formę na nierozpuszczalne w wodzie węglany, wytrącające się w formie osadu zwanego powszechnie kamieniem kotłowym.

Twardość niewęglanowa (trwała) jest z kolei powodowana obecnością w wodzie siarczanów, azotanów, chlorków oraz wielu innych rozpuszczalnych soli, w tym głównie wapnia i magnezu.

Problemy z twardą wodą występują na terenie całej Polski, jednak w każdym miejscu stopień twardości wody może być nieco inny. Problemy z wysokim stopniem twardości wody są szczególnie zauważalne na terenie województwa: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego.

Dopuszczalne w naszym kraju normy są bardzo rozległe, ponieważ wynoszą od 60 do nawet 500 mg CaCO3/l. Przy czym z kranów najczęściej płynie woda średnio twarda bądź twarda, a stąd wiele kłopotów w gospodarstwie domowym.

Najczęstsze problemy z twardą wodą

Problemy, na jakie mogą uskarżać się użytkownicy twardej wody wynikają głównie z jej skłonności do wytrącania osadu. Skutki są odczuwalne w całym gospodarstwie domowym i przyczyniają się do strat w domowym budżecie oraz znacznego zmniejszenia komfortu codziennego użytkowania wody.

Oto najczęstsze przykłady skutków regularnego i długoterminowego użytkowania wody o wysokim stopniu twardości.

Spadek wydajności urządzeń grzewczych

Największym problemem z wysokim stopniem twardości wody jest kamień kotłowy, jaki po sobie pozostawia. Przed jego obecnością ostrzegają zwłaszcza producenci kotłów grzewczych.

Kamień kotłowy ma tendencję do osiadania na ściankach kotłów grzewczych, bojlerów, wewnątrz rur, na elementach podgrzewających wodę. Jego charakterystyczna struktura sprawia, że warstwa powiększa się bardzo szybko. Przez to wydajność kotłów oraz wymienników ciepła stale spada.

Może dochodzić do lokalnych przegrzań lub niedogrzań, znacznego zmniejszenia światła rur bądź całkowitego zaniku, zmniejszenia i destabilizacji przepływu, oscylacji poziomu wody. Znacznemu przyspieszeniu ulega proces korozji pod osadami. Ponadto osad w rurach to doskonałe środowisko do rozwoju różnych gatunków mikroorganizmów – niektóre z nich mogą okazać się zagrożeniem dla zdrowia.

Warto wiedzieć, że kamień kotłowy 20 razy gorzej przewodzi ciepło w porównaniu ze stalą. To właśnie przez niego dochodzi do ogromnych strat ciepła w gospodarstwach domowych. Szacuje się, że już 3 mm osadu wewnątrz kotła spowodują straty energii sięgające nawet 30%.

Twarda woda może też spowodować problem z pracą bojlera. Przez zgromadzony wewnątrz osad bojler może załączać się częściej i gromadzić znacznie mniejsze ilości wody.

Na wysokim stopniu twardości wody ucierpi również domowe AGD. Elementy mające styczność z wodą bardzo często ulegają awariom przez nagromadzony na nich osad. Nie dość, że usterki są dość kosztowne w naprawie, to jeszcze znacznie spada żywotność sprzętu i częściej trzeba go wymieniać na nowy.

Spadek wydajności środków czyszczących

Twardość wody ma bezpośredni wpływ na napięcie powierzchniowe wody. Im wyższy stopień twardości wody, tym bardziej wzrasta ta właściwość. Taką wodą ciężko zwilżyć powierzchnie, trudniej nią czyścić zabrudzenia, znacznie gorzej rozpuszczają się w niej środki czystości i kosmetyki.

Przy tej właściwości wody trzeba się przygotować na znacznie większe zużycie na przykład mydła. Wynika to z faktu, że przy twardej wodzie wytrącają się trudno rozpuszczalne kwasy tłuszczowe i metale odpowiedzialne za twardość wody. Wszelkiego rodzaju mydła i żele do mycia wykazują niską wrażliwość na obecne w wodzie rozpuszczalne sole.

Przez twardą wodę środki piorące nie spełniają swojej funkcji, a do sprzątania niezbędne jest zastosowanie niejednokrotnie o wiele silniejszych odkamieniaczy i środków chemicznych, a to ma negatywny wpływ nie tylko na portfel, ale i środowisko.

Zużycie detergentów przy korzystaniu z wody o wysokim stopniu twardości może być większe nawet o 60% od realnie koniecznego na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego.

Problemy ze skórą i włosami

Z poprzednich akapitów wynika, że twarda woda będzie miała wpływ na większe zapotrzebowanie na szampon do włosów czy żel pod prysznic, ale oprócz tego może niekorzystnie oddziaływać na skórę oraz włosy.

Sole wapnia i magnezu obecne w twardej wodzie podrażniają gruczoły łojowe, przez co te wydzielają serum w większych ilościach. To z kolei wpływa na pojawienie się niedoskonałości, zaczerwienień, uczucia pieczenia i świądu. Twardą wodą ciężko zmyć kosmetyki, a pozostający po nich osad zatyka pory w konsekwencji prowadząc do znacznego przesuszania się skóry. Takie kłopoty dotyczą całego ciała, także skóry głowy.

W związku z oddziaływaniem twardej wody na skórę głowy częstym problemem, z jakim borykają się jej użytkownicy, jest intensywne przetłuszczanie włosów, problemy z łupieżem, inne choroby skórne. Same włosy przy regularnym myciu w twardej wodzie stają się suche, matowe, ciężkie do rozczesania i odżywienia.

Kąpiele w wodzie o wysokim stopniu twardości są szczególnie odradzane osobom z wrażliwą skórą oraz alergikom ze względu na możliwość wzmożenia kłopotów.

Jak sprawdzić czy w domu jest twarda woda?

Osad jest objawem i może świadczyć o kłopocie wysokiego stopnia twardości wody. Aby precyzyjnie sprawdzić, z jakim dokładnie stopniem twardości wody mamy do czynienia, można podjąć trzy alternatywne działania:

  1. Zlecić przebadanie stopnia twardości wody w lokalnej placówce sanitarno-epidemiologicznej
  2. Zlecić analizę wody i zwrócić się z prośbą o spersonalizowaną ofertę w firmie z branży uzdatniania wody. Oferujemy wykonanie profesjonalnej analizy fizykochemicznej oraz dobór urządzeń. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie i staramy się znaleźć najlepsze rozwiązania
  3. Samodzielne przeprowadzenie testu twardości wody za pomocą paskowego lub kropelkowego testera twardości wody

W przypadku własnych ujęć zalecane jest przeprowadzenie kompleksowej analizy wody. Jest to dość istotne ze względu na źródło jej pochodzenia i brak znajomości składu chemicznego. Problemem może być nie tylko twarda woda, ale również nadmiar innych zanieczyszczeń. W wielu przypadkach niezbędne jest dodatkowe zastosowanie innych metod uzdatniania wody.

Większość osób podejrzewających obecność wysokiego stopnia twardości wody decyduje się na samodzielne przebadanie tego parametru za pomocą testera. Szczególnie polecane są kropelkowe testery twardości wody ze względu na możliwość uzyskania precyzyjnego wyniku.

W przypadku wody wodociągowej informacje o stopniu twardości wody można znaleźć na stronie lokalnego dostawcy. Zakłady mają obowiązek informowania odbiorców o aktualnych parametrach.

Uzyskane wyniki bądź informacje dotyczące stopnia twardości wody warto porównać z obowiązującą skalą twardości wody. Wygląda następująco:

  • Woda bardzo miękka – 0-4 dH
  • Woda miękka – 5-8 dH
  • Woda średnio twarda – 9-12 dH
  • Woda twarda – 13-18 dH
  • Woda bardzo twarda – ponad 19 dH

Uznaje się, że woda o stopniu twardości powyżej 10 dH kwalifikuje się, jako woda do zmiękczania.

Na ratunek zmiękczacz wody

Jednym z najczęściej polecanych sposobów na wszystkie negatywne skutki twardej wody jest centralny zmiękczacz wody. Te urządzenia są uznawane za jedne z najbardziej wydajnych i najwygodniejszych w eksploatacji. Wymagają minimum uwagi użytkownika, a proces redukcji twardości wody jest bardzo dokładny.

Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Proces ten zachodzi na specjalnie wyselekcjonowanych żywicach jonowymiennych, wymagających regeneracji. Do procesu płukania złoża zazwyczaj wykorzystywany jest roztwór solanki.

Woda po zmiękczaniu nadaje się nie tylko do celów użytkowych, ale również do bezpośredniego spożycia. Jej smak nie ulega zmianie. Na ilość wody spożywanej po procesie zmiękczania powinny uważać jedynie osoby na diecie niskosodowej.

Zmiękczacz wody sprawdzi się, jeśli:

  • Chcesz poprawić komfort korzystania z wody
  • Zależy Ci na ochronie domowych instalacji oraz urządzeń
  • Chcesz uniknąć kosztownych awarii powodowanych przez osad
  • Chcesz pozbyć się raz na zawsze problemów z kamiennym osadem na powierzchniach
  • Stawiasz na nowoczesne rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić
  • Zależy Ci na korzystaniu z wody najwyższej jakości
  • Cenisz wygodne rozwiązania, niewymagające wiele uwagi

Korzyści, jakie zapewnia zmiękczacz wody

  • Oszczędności w domowym budżecie – zamieniając twardą wodę na miękką można sporo zaoszczędzić. Przede wszystkim chodzi tu o mniejsze rachunki za ogrzewanie. Dzięki zwiększeniu wydajności kotła grzewczego (co zapewnia brak osadu odkładającego się wewnątrz) można zaoszczędzić nawet do 30% w tym zakresie w ciągu roku. Przy miękkiej wodzie znacząco spada zużycie środków czystości, proszków do prania, detergentów. Szacuje się, że zapotrzebowanie na detergenty może być mniejsze nawet o 60%. To oznacza dobre efekty przy znacznie mniejszych zużywanych ilościach. Ponadto odchodzą wydatki na środki odkamieniające i naprawę komponentów urządzeń zniszczonych przez twardą wodę
  • Dłuższa żywotność sprzętu AGD – brak osadu to lepsza wydajność i dłuższa żywotność domowego sprzętu AGD mającego styczność z wodą, kotłów grzewczych, bojlerów oraz całych instalacji
  • Łatwe i szybkie sprzątanie – dzięki miękkiej wodzie można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas poświęcany na sprzątanie. Brak osadu odkładającego się na kuchennej i łazienkowej armaturze to brak potrzeby uciążliwego szorowania i stosowania silnych detergentów
  • Lepszy wygląd dań i napojów – potrawy i napoje przyrządzone na miękkiej wodzie zawsze będą wyglądały apetycznie i charakteryzowały się odpowiednim aromatem. Brak drobnych opiłków osadu na ich powierzchni to dodatkowa zaleta
  • Lepszy stan tkanin – świeżo uprane tkaniny będą miękkie i pachnące. Substancje odpowiedzialne za twardość wody często tworzą związki ze środkami piorącymi, prowadząc do ograniczenia ich skutecznego działania. W przypadku zmiękczonej wody nie będzie takich problemów
  • Naczynia wymyte na błysk – mycie naczyń w twardej wodzie sprawia, że szkło staje się matowe, a na talerzach i kubkach pozostają smugi oraz zacieki. Zupełnie odwrotna sytuacja jest przy wodzie miękkiej. Właściciele zmiękczaczy wody często rezygnują z dosypywania soli do zmywarki oraz dolewania dodatkowego nabłyszczacza, ponieważ uzyskiwane efekty mycia są zadowalające
  • Lepsza kondycja skóry i włosów – miękka woda jest przyjazna dla skóry oraz włosów. Dobrze spłukuje kosmetyki i środki czystości, dzięki czemu na skórze nie tworzy się warstwa osadu. Nie dochodzi do przesuszeń i występowania zaczerwienień. Często przy regularnym stosowaniu miękkiej wody do kąpieli kondycja skóry poprawia się na tyle, że nie trzeba stosować silnych kremów nawilżających do ciała. Poprawie powinien ulec także stan włosów. Użytkownicy miękkiej wody zauważają, że po użyciu włosy są przyjemne w dotyku, mniej się puszą, a produkty do pielęgnacji działają znacznie lepiej

Gdzie zamontować zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody powinien zostać zainstalowany na głównym wejściu wody do budynku, w okolicach wodomierza, przed rozgałęzieniem instalacji na konkretne pomieszczenia. Należy zadbać, aby w pomieszczeniu przeznaczonym na montaż znajdował się odpływ do kanalizacji oraz stały dostęp do prądu.

Eksploatacja zmiękczacza wody

Centralne zmiękczacze wody nie są wymagającymi urządzeniami, jeśli chodzi o eksploatację. Cały proces zmiękczania wody oraz regeneracji jest sterowany automatycznie za pośrednictwem głowicy sterującej. Użytkownik musi pamiętać o regularnym kontrolowaniu poziomu soli w zbiorniku solanki oraz uzupełnianiu deficytów w razie wystąpienia takiej potrzeby.

Raz na 12 miesięcy warto przeprowadzić czynności, mające na celu utrzymanie urządzenia w jak najlepszym stanie. Warto zaaplikować preparat dezynfekujący oraz środek mający na celu oczyszczenie żywicy (między innymi z żelaza i manganu).

Co roku lub co dwa lata rekomendowany jest kompleksowy serwis zmiękczacza wody. W trakcie wizyty profesjonalistów sprawdzany jest stan techniczny zmiękczacza wody, przeprowadzane są prace konserwacyjne (między innymi kontrola: ustawień sterownika, elementów głowicy najbardziej narażonych na awarie, parametrów wody po uzdatnianiu).

Istotną kwestią jest również wymiana złoża filtracyjnego zgodnie z zaleceniami producenta.

Dzięki podjęciu tych działań zmiękczacz wody powinien służyć niezawodnie przez wiele lat.

Który zmiękczacz wody wybrać?

Przyszli użytkownicy mają do wyboru kompaktowe zmiękczacze wody oraz dwuczęściowe zmiękczacze wody. Wśród tak szerokiej gamy produktów występują urządzenia w różnym zakresie cenowym, o różnych pojemnościach i funkcjach.

Aby wybrać najbardziej optymalny model należy szczególnie wziąć pod uwagę: ilość złoża filtracyjnego oraz jego jakość, rodzaj zastosowanej głowicy sterującej, dodatkowe usprawnienia. Podczas doboru zmiękczacza wody należy dysponować informacjami dotyczącymi zużycia wody w gospodarstwie domowym, stopnia twardości wody.

Atrakcyjną propozycję stanowią zmiękczacze wody marki Ecoperla, które łączą w sobie nowoczesne i wysokie jakościowo rozwiązania, wydajność, a przy tym nie generują wysokich kosztów eksploatacji