Uzdatnianie wody dla sektora rolnego

Category: Dla przemysłu

Woda pełni bardzo istotną rolę w rolnictwie. To właśnie dzięki niej możliwa jest hodowla zwierząt, uprawa roślin, ale i prawidłowe działanie urządzeń zasilanych wodą, z których korzystają rolnicy. Konkretne działania, gatunki roślin oraz zwierząt mają swoje wymagania co do jakości podawanej wody. Często należy je dostosować, co jest możliwe z pomocą dopasowanej do działalności oraz oczekiwań stacji uzdatniania wody.

Rola wody w rolnictwie

Rolnictwo pochłania ogromne zasoby wody na całym świecie. Na nawadnianie terenów uprawnych wykorzystywanych jest około 70% z zasobów. Woda w sektorze rolnym odgrywa kluczową rolę w produkcji i jakości uzyskiwanej żywności, ale również w ochronie produktów spożywczych.

Sytuacja na świecie ulega gwałtownym zmianom, a susza dotyka wiele upraw. Z tego powodu sektor rolny stawia na nawadnianie z pomocą specjalnych systemów, a to takie również wymagają zasilania wodą odpowiedniej jakości.

Woda w sektorze rolnym odpowiada za właściwe nawodnienie zwierząt (trzoda chlewna, bydło, drób) oraz wzrost roślin, niezależnie od tego, czy mowa o zbożach, warzywach, czy też owocach. Woda ma wpływ na uzysk oraz jakość upraw, a także hodowli, utrzymanie produktywności gleby, stan środowiska naturalnego. Od jakości i ilości wody stosowanej do nawadniania zależą cechy fizyczne oraz mechaniczne gleb. Do tego wlicza się struktura, a także przepuszczalność gleby. Obecność niektórych rodzajów substancji w wodzie może mieć bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia hodowanych zwierząt.

Pozostaje jeszcze kwestia urządzeń oraz obiegów obecnych w gospodarstwach rolnych. Woda jest używana w kotłach grzewczych, klimatyzatorach, systemach nawadniania. Jej jakość przekłada się na stan wszystkich urządzeń. Zanieczyszczenia mogą wytrącać się z wody w formie osadów, prowadząc tym samym do powstawania trudnych w usunięciu awarii, spadków przepływu, wydajności, lokalnych przegrzań, przyspieszenia korozji komponentów.

Podsumowując, uzdatnianie wody w przypadku sektora rolnego jest bardzo ważne ze względu na stan: hodowanych zwierząt, upraw oraz urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych. Woda oddziałuje na każdą z tych składowych. Odpowiednia jakość może przynieść korzyści, z kolei duża ilość zanieczyszczeń może powodować szkody oraz straty.

Wpływ zanieczyszczeń wody na sektor rolny

Zanieczyszczenia wody nie sprzyjają dobremu i właściwemu prosperowaniu gospodarstw rolnych. Niektóre rodzaje mogą przekładać się nawet na choroby roślin oraz zwierząt. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń pod tym względem są mikroorganizmy. Regularne pojenie zwierząt wodą zawierającą w sobie bakterie może doprowadzić do bardzo ciężkich chorób zakaźnych w stadzie, a nawet do jego wyginięcia. To przekłada się na straty i oczywiście ogromne koszty, które mogą doprowadzić gospodarstwo rolne do upadku. Zagrożenie w tym przypadku stanowi nie tylko sama woda. Jeśli do tego instalacja nie będzie prawidłowo dezynfekowana, może dochodzić do wtórnego skażenia wody. Wiele mikroorganizmów bytuje w osadach, a warstwie biofilmu mogą pojawiać się także bakterie stanowiące realne zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Z między innymi tego powodu tak ważna jest stała kontrola stanu poideł, choćby w hodowli drobiu.

Woda może zawierać w sobie wiele substancji niekorzystnych dla upraw. Wśród takich można wymienić: azotany, amoniak, metale ciężkie, związki humusowe. Skutkiem stosowania wody bogatej w wyżej wymienione zanieczyszczenia są znacznie mniejsze plony, nieestetyczny wygląd roślin, kłopoty związane z prawidłowym nawadnianiem i przyswajaniem substancji odżywczych. Szczególny wpływ na estetykę hodowanych warzyw, owoców, roślin ozdobnych będzie miało żelazo i mangan. Podczas podlewania osadza się na powierzchniach liści, gałęzi i plonów w formie rdzawych opiłków. Nie wyglądają najlepiej, a nabywcom mogą kojarzyć się z chorobami roślin, co może mieć wpływ na utrudnienie sprzedaży.

Żelazo i mangan nie tylko negatywnie oddziałują na estetykę roślin uprawnych. Ich nadmierne stężenie w wodzie podawanej zwierzętom również ma na nie niemały wpływ. Przede wszystkim może sprawiać, że zwierzęta nie będą chciały pić wody, której żelazo niekiedy nadaje metaliczny posmak. To może prowadzić do odwodnienia. Ponadto w przypadku niektórych gatunków zbyt duże stężenie żelaza w pożywieniu oraz wodzie może doprowadzać do schorzeń. Tak się dzieje na przykład w przypadku brojlerów.

Zbyt wysokie stężenia żelaza oraz manganu w wodzie mają też bardzo negatywny wpływ na instalacje oraz urządzenia znajdujące się w gospodarstwie, jak klimatyzatory, kotły grzewcze, automatyczne systemy nawadniania roślin, zamgławiacze, etc. Podczas przepływu woda jest wzbogacana w tlen, na skutek czego wspomniane substancje wytrącają się z wody w formie osadu. Przez zanieczyszczenia może dochodzić do awarii, przytkania, blokowania przepływu, spadku wydajności, zmniejszenia przepływu, ale też bytowania bakterii żelazistych. Bakterie żelaziste stanowią idealne środowisko do bytowania innych mikroorganizmów i tworzenia się warstwy biofilmu wewnątrz. Z kolei w biofilnie mogą znajdować się mikroorganizmy, które będą stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla zwierząt.

Równie dużą przeszkodę stanowi wysoki stopień twardości wody. Osad, wytrącający się podczas przepływu jest bardzo dobrze znany pod nazwą kamienia kotłowego. Im twardsza woda, tym szybciej odkłada się trudny do usunięcia osad. Doprowadza do szybszej korozji i powoduje takie same problemy, jak ten powstający na skutek użytkowania wody bogatej w żelazo oraz mangan.

Analiza wody do sektora rolnego

W przypadku sektora rolnego kluczową rolę odgrywa przeprowadzenie kompleksowej analizy wody. Badanie powinno obejmować zarówno mikrobiologię, jak i zakres fizykochemiczny. Analiza wody stanowi podstawę do doboru urządzeń oraz metod uzdatniania wody do danego przeznaczenia. Wśród parametrów, do których przykłada się szczególną uwagę można wymienić: zasolenie, zawartość chloru, odczyn pH wody, składniki odżywcze w odniesieniu do roślin i zwierząt, pierwiastki śladowe, substancje toksyczne, współczynnik adsorpcji sodu, twardość wody.

 Analiza wody jest zawsze traktowana jako punkt wyjścia, dlatego właśnie od niej należy zacząć. Znajomość parametrów wody pozwala na precyzyjne dostosowanie ilości i rodzaju złóż filtracyjnych, parametrów pracy głowicy sterującej oraz innych kwestii mających znaczenie dla prawidłowego prosperowania stacji uzdatniania wody w danym gospodarstwie rolnym.

Dobór urządzeń do uzdatniania wody w sektorze rolnym

Dobór metod uzdatniania wody jest realizowany także na podstawie informacji przekazanych przez zleceniodawcę. Konkretne sposoby i rodzaje urządzeń są dopasowywane do zastosowania i zapotrzebowania na wodę, a to jest różne w zależności od podejmowanej działalności. Inny rodzaj uzdatniania wody będzie niezbędny do zastosowania w kurnikach, choćby do pozyskania jakości wody do pojenia zwierząt, inny do systemu zamgławiania. Zupełnie inna jakość wody będzie konieczna do nawadniania upraw pomidorów, papryki, pieczarek czy truskawek.

Jak dokładnie wygląda proces doboru urządzeń do uzdatniania wody w sektorze rolnym? Zleceniodawca zgłasza się z prośbą o dobór najlepszych metod oraz z wynikami analizy wody. Kompleksową analizę wody można zlecić także w naszym laboratorium. Dodatkowo przeprowadzany jest wywiad, a także wizja lokalna w celu oceny warunków panujących w miejscu montażu. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie rozwiązań w pełni dostosowanych także do pomieszczenia i umożliwiających optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Na podstawie zgromadzonych informacji powstaje projekt technologiczny opatrzony pełną dokumentacją. Jest przedstawiany zleceniodawcy do akceptacji. Nasi specjaliści dbają o to, aby urządzenia były jak najprostsze w kontroli i obsłudze, a cała stacja uzdatniania wody możliwie jak najbardziej ekonomiczna. Urządzenia powstają z najwyższej jakości komponentów. Kolejnym etapem jest już realizacja. Dodatkowo zawsze warto brać pod uwagę regularny, profesjonalny serwis.

Najczęściej wybierane metody uzdatniania wody

Niezależnie od ujęcia, z którego czerpana jest woda, najczęściej zakładane są przemysłowe filtry mechaniczne. Ich zadaniem jest redukcja z wody cząstek zanieczyszczeń stałych, które mogą powodować mętność wody. Niwelacja wysokiego stopnia twardości jest możliwa dzięki zastosowaniu przemysłowych zmiękczaczy wody. Przy czerpaniu wody z własnego ujęcia bardzo często niezastąpione okazują się przemysłowe odżelaziacze i odmanganiacze wody. Niekiedy właściwym wyborem będą stacje wielofunkcyjne. Zabezpieczeniem przed mikroorganizmami występującymi w wodzie może być z kole przemysłowa lampa bakteriobójcza. To doceniana obecnie metoda dezynfekcji, która nie oddziałuje na stan fizykochemiczny wody.