Uzdatnianie wody dla wież chłodniczych

Category: Dla przemysłu

Podczas eksploatacji instalacji chłodniczych zdecydowane znaczenie ma jakość wody. Jej nieodpowiednie parametry mogą doprowadzić do realnych, dużych strat finansowych w przedsiębiorstwie. Niewłaściwa jakość wody przekłada się na gorszą wydajność systemu chłodniczego, korozje materiałów, z których została skonstruowana instalacja, problemy związane z osadzaniem kamienia, rozwojem środowiska mikrobiologicznego. Uchronienie przedsiębiorstwa przed tymi wszystkimi problemami jest możliwe z odpowiednio dobraną stacją uzdatniania wody.

Obieg otwarty i zamknięty a jakość wody

Woda o dostosowanych parametrach jest tak samo ważna niezależnie od tego, z jakimi dokładnie urządzeniami i układem mamy do czynienia. Uzdatnianie i dostosowanie właściwości jest tak samo istotne w perspektywie każdego obiegu, niezależnie od pochodzenia wody. W obiegach otwartych woda najczęściej pochodzi z sieci wodociągowej lub jest pobierana ze specjalnie przygotowanego, otwartego zbiornika. W obiegach zamkniętych z kolei woda opuszcza skraplacz i przepływa do wieży chłodniczej. Tam podlega procesowi chłodzenia, a następnie jest kierowana z powrotem do skraplacza.

Każdy z wymienionych układów potrzebuje wody nieco innej jakości. Za jeden z najważniejszych przykładów obiegów otwartych można uznać wieże chłodnicze. W tym przypadku należy zwracać uwagę na to, że odparowywana jest czysta woda, a zasolenie wody obiegowej stale wzrasta. Dodatkowy problem mogą stanowić mikroorganizmy obecne w wodzie. Z kolei układ zamknięty, czyli na przykład klimatyzacja, wymaga wody, która nie będzie pozostawiała po sobie osadów. Najlepiej sprawdzi się więc woda zdemineralizowana oraz zmiękczona.

Problemy związane z jakością wody do wieży chłodniczej

Najczęstszym problemem, a w dodatku pierwszym na liście, który może spowodować ogromne straty, jest osad. Kamień kotłowy szybko obniża wydajność urządzeń chłodniczych. Osad tworzy izolacyjną warstwę, która może bardzo szybko się powiększać. To wpływa na bezpośrednie obniżenie wydajności układu. Kamień powoduje znaczny wzrost kosztów związanych z eksploatacją wieży chłodniczej poprzez zmniejszenie się dynamiki przebiegu ciepła w systemie, powstawania strat w ciśnieniu, wystąpienie problemu zatykania się zaworów, rur, przewodów.

Drugą ważną kwestią jest zapobieganie powstawania korozjom. Wystąpienie korozji prowadzi do awarii oraz przedwczesnej wymiany na nowe komponentów takich jak: sprężarki, pompy oraz zawory. Korozyjność wody w dużej mierze dyktuje odczyn pH, stężenie tlenu rozpuszczonego, stężenie chlorków oraz siarczanów. Odczyn pH powinien być neutralny – ani zbyt zasadowy, ani za kwaśny. Ogólnie przyjmuje się, że najlepiej kiedy odczyn pH mieści się w przedziale 6,5-8. Wysokie stężenia tlenu rozpuszczonego są szczególnym problemem otwartych układów chłodzenia. Zapobieganie temu problemowi jest możliwe z wykorzystaniem procesów kondycjonowania wody.

Jeśli woda będzie pozostawiała osady, pojawi się kolejny problem w postaci mikroorganizmów. Osad jest doskonałym środowiskiem do rozwoju i bytowania drobnoustrojów, tworzących warstwę biofilmu. Często z ich powodu dochodzi do zamulenia wody chłodzącej.

Bakterie z grupy Legionella w wodzie chłodniczej

W odpowiednich warunkach każdy system ciepłej lub zimnej wody może być podatny na wzrost bakterii Legionella. Wieże chłodnicze z systemem odparowania i podobne systemy mokre stanowią jednak szczególnie wysokie ryzyko zagrożenia infekcją, ponieważ mogą rozprzestrzeniać wodę w postaci aerozolu na bardzo dużych obszarach. Właśnie dlatego tak istotne są działania w zakresie kontroli ryzyka, namnażania i rozprzestrzeniania się tych drobnoustrojów w instalacjach chłodniczych wyparnych i podobnych im wodnych chłodniach kominowych. Uzdatnianie wody dla wież chłodniczych w kontekście eliminacji bakterii Legionella obejmuje kondycjonowanie wody za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych, takich jak biocydy.

Zalety stosowania stacji uzdatniania wody do wież chłodniczych

Uzdatnianie wody to przede wszystkim ochrona przedsiębiorstwa na wielu frontach. Chodzi tu przede wszystkim o koszty eksploatacyjne i jak najlepsze prosperowanie firmy. Osady, kamień, muł, korozja prowadzą do potrzeby częstszej i dokładniejszej konserwacji oraz przeprowadzania remontów. Koszty użytkowe mogą wzrosnąć nawet o połowę przez stosowanie wody nieodpowiedniej jakości! Warto pamiętać, że remonty maszyn, czyszczenie, wymiana komponentów to przestoje. Te przekładają się na ogromne straty. Ponadto równie istotne jest zabezpieczenie instalacji przed mikroorganizmami. Niektóre z nich są w stanie wyniszczyć instalację w przeciągu niecałego roku.

Uzdatnianie wody do weź chłodniczych

W przypadku wież chłodniczych przed stacjami uzdatniania wody stoi kilka ważnych zadań. Wśród nich wymienić można:

  • Zminimalizowanie ryzyka występowania korozji
  • Zredukowanie występowania zanieczyszczeń
  • Zapobieganie osadzania się kamienia kotłowego
  • Zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów
  • Przedłużenie żywotności i zachowanie stałej wydajności urządzeń

Dobór stacji uzdatniania wody jest przeprowadzany indywidualnie, a urządzenia w pełni dostosowywane do potrzeb przedsiębiorstwa. Najważniejsze jest, aby rozpocząć od profesjonalnej, kompleksowej analizy wody. Parametrami, które odgrywają największą rolę w doborze metod uzdatniania wody do obiegów chłodniczych są: odczyn pH wody, twardość wody, zasadowość, utlenialność, przewodność, zawartość tlenu, korozyjność, stabilność choćby pod względem termicznym, a to nadal nie wszystko. Z pewnością nie można mówić o jednym skutecznym rozwiązaniu. Można natomiast wymienić te, które znajdują swoje zastosowanie najczęściej.

Redukcja zanieczyszczeń mechanicznych

Do uzdatniania wody do wież chłodniczych w tym zakresie najczęściej stosuje się przemysłowe filtry mechaniczne o dużych wydajnościach. Są przedsiębiorstwa, w których swoje zastosowanie znajdą kolumny filtracyjne lub filtry multikartridżowe. Niezależnie od urządzenia, celem jest usunięcie z wody cząstek stałych. Ten rodzaj filtracji stanowi również zabezpieczenie kolejnych etapów stacji uzdatniania wody.

Ochrona przed kamieniem kotłowym

W przypadku zapobiegania gromadzenia się kamienia kotłowego najlepszym rozwiązaniem będzie przemysłowy zmiękczacz wody. Redukcja twardości wody przyniesie liczne korzyści. W wielu zakładach, ze względu na duże zapotrzebowanie na miękką wodę, zakładane są stacje składające się z dwóch bądź większej ilości zmiękczaczy wody.

Odwrócona osmoza do wody do wież chłodniczych

Przemysłowa odwrócona osmoza jest najczęściej niezbędnym etapem uzdatniania wody w przedsiębiorstwach, gdzie część wody ulega odparowaniu i wzrasta zasolenie wody obiegowej. To powoduje pozostawanie i odkładanie się sporego osadu. W takich przypadkach potrzebna jest woda zdemineralizowana, dokładnie oczyszczona, praktycznie pozbawiona soli mineralnych.

Kondycjonowanie wody do wież chłodniczych

Do obiegów chłodniczych bardzo często proponowane jest kondycjonowanie wody. To pozwala dobrze zabezpieczyć instalację, a jeśli firma do tej pory korzystała z nieuzdatnionej wody, to też zwalczyć osad, który mógł do tej pory nagromadzić się wewnątrz. Przede wszystkim warte stosowania są inhibitory korozji. Chronią instalację przed powstawaniem osadów oraz rozwojem korozji poprzez stworzenie specjalnej warstwy ochronnej na metalowych częściach instalacji. Dodatkowo bardzo dobre efekty przyniesie dozowanie biocydów. Dzięki nim szybko i skutecznie hamowany jest rozwój glonów, grzybów, bakterii. Biocydy chronią instalacje przed odkładaniem się wewnątrz biofilmu.

Dobór stacji uzdatniania wody do wież chłodniczych

Jak już zostało wspomniane wyżej, bardzo ważny jest indywidualny dobór urządzeń do uzdatniania wody. W tym celu warto zgłosić się do naszych specjalistów. Istotne są wyniki analizy wody, ale również wizja lokalna oraz szczegółowy wywiad dotyczący potrzeb przedsiębiorstwa. Na bazie tych zebranych informacji powstaje projekt technologiczny dopasowany do oczekiwań. Stacja uzdatniania wody ma produkować wodę o optymalnej jakości we wskazanych ilościach. Rozwiązania są dopasowywane do przestrzeni, wygody eksploatacji oraz zapewnienia możliwie jak najniższych kosztów.

Po zatwierdzeniu projektu przez zleceniodawcę jest on wdrażany w fazę realizacji. Przy przemysłowych stacjach uzdatniania wody bardzo dużą rolę odgrywa serwis oraz właściwa, regularna konserwacja.