Jak poprawić jakość wody do picia?

Category: Dla domu

Każdy z nas codziennie korzysta z wody z kranu. Używamy jej podczas kąpieli, mycia rąk, naczyń, zębów, podlewania roślin, podajemy ją pupilom. Nie każdy jednak z takim samym przekonaniem korzysta z wody kranowej, jako głównego źródła wody spożywczej. Wielu konsumentów uskarża się na jakość wody do picia. W czym leży problem? W jaki sposób można poprawić jakość wody do picia?

Co może być nie tak z jakością wody do picia?

Obecnie przeprowadzane są liczne kampanie, których głównym celem jest zachęcenie i przekonanie do spożywania wody kranowej. Ta jednak nie zawsze odpowiada konsumentom i wielu z nich na dobre rezygnuje z użytkowania jej do celów spożywczych.

Do głównych powodów należą właściwości organoleptyczne, czyli smak, zapach oraz barwa wody. Nierzadko wiele do życzenia pozostawia sam wygląd wody, a smak lub zapach odbiegające od neutralnych przyczyniają się do negatywnego odbioru i docelowo zaprzestania bezpośredniego spożywania.

Innym zjawiskiem zniechęcającym znaczną część odbiorców i utwierdzającą ich w przekonaniu, że jakość wody pozostawia wiele do życzenia jest osad, który po sobie pozostawia. Kamień, bądź rdzawe opiłki na dnie czajnika nie wyglądają estetycznie i rozbudzają wyobraźnię.

Ponadto wspomniany już osad potrafi skutecznie popsuć estetykę dań i napojów przygotowanych na bazie użytkowanej wody. Zauważalnym kłopotem są również awarie drobnego AGD mającego styczność z wodą nieodpowiedniej jakości.

Dodatkową kwestią, która ma wpływ na zaprzestanie wykorzystywania wody kranowej do celów spożywczych są mity, przekonania oraz krążące plotki dotyczące jakości wody. Są odbiorcy, którzy nawet nigdy nie spróbowali jak smakuje woda płynąca w ich kranach.

Należy pamiętać, że woda zawsze zawiera w sobie cały szereg związków chemicznych i w zależności od ujęcia, będzie różniła się pod względem właściwości. Powody tworzenia się osadu oraz nieodpowiedni smak, zapach, barwa wody mogą mieć różne źródła. Inne problemy z jakością wody do picia występują w przypadku własnego ujęcia, a inne u osób podłączonych do sieci wodociągowej.

Jakość wody z własnego ujęcia

Choć w Polsce cały czas podejmowane są działania związane z modernizacją infrastruktury, a gospodarstwa domowe w coraz większym procencie zyskują dostęp do sieci wodociągowej, to nadal jest wielu użytkowników, dla których jedynym źródłem zaopatrzenia w wodę jest na przykład własna studnia.

Zaletami posiadania własnego ujęcia jest z pewnością niezależność oraz możliwość czerpania wody w każdych ilościach bez ponoszenia opłat za zużycie. Należy jednak liczyć się z tym, że własne ujęcie wody to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność.

W zależności od rodzaju ujęcia, głębokości i typu studni, w wodzie mogą występować różnego rodzaju związki chemiczne oraz mikroorganizmy. Wszystkie mają wpływ na jakość wody, a ich obecność niejednokrotnie potrafi sprawić, że woda ulega kompletnemu wykluczeniu do celów spożywczych.

Częstym problemem pojawiającym się przy czerpaniu wody z własnego ujęcia jest wysokie stężenie żelaza oraz manganu. Obie substancje mają znaczny wpływ na zapach i smak wody. Ponadto wytrącają się w formie osadu. Największym zagrożeniem są jednak mikroorganizmy. Jeśli zostaną wykryte w wodzie, mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Należy przy tym pamiętać, że woda z własnego ujęcia nie jest monitorowana przez żadne służby. To właściciel sam odpowiada za jej jakość i bezpieczeństwo pod względem spożywczym. W celu poznania jakości wody najlepiej wykonać analizę wody.

Zajmujemy się przeprowadzaniem badań fizykochemicznych. Wraz z wynikami analizy wody dostarczamy dopasowaną ofertę dokładnie przedstawiającą możliwości walki z występującymi problemami.

Jakość wody z sieci wodociągowej

Zakłady wodociągowe mają stały obowiązek monitorowania jakości wody dostarczanej odbiorcom. Analizy wody są przeprowadzane nawet kilka razy dziennie, a konsumenci na bieżąco otrzymują informacje związane z jej stanem. Woda wodociągowa musi spełniać normy wyznaczone w rozporządzeniu ministra dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Ten dokument podaje, że woda jest zdatna do picia, jeśli nie zawiera mikroorganizmów chorobotwórczych oraz pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, substancji występujących w stężeniach stanowiących zagrożenie dla organizmu, nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych.

Mimo to wielu odbiorców nie jest w pełni usatysfakcjonowanych jakością wody. Problem może stanowić stan magistrali w budynku docelowym. Zalegające w rurach zanieczyszczenia przedostają się do dostarczanej wody, wtórnie ją zanieczyszczając. Do wody w tym procesie mogą przenikać między innymi: arsen, benzen, lotne substancje organiczne, fenol.

Zjawiskiem, na które konsumenci zwracają uwagę jest chlor wyczuwalny w wodzie. Jego obecność często wynika z potrzeby dezynfekcji sieci wodociągowej i jest koniecznością. Z drugiej strony ta substancja oraz jej pochodne nie tylko pogarszają właściwości wody spożywczej, ale mogą powodować nasilenie problemów ze skórą podczas regularnego kontaktu.

Kolejną kwestią, która wzbudza wątpliwości użytkowników jest osad wytrącający się z wody. Jego najczęstszą przyczyną jest wysoki stopień twardości. Nie dowiedziono, aby ta właściwość wody negatywnie oddziaływała na organizm, jednak nie jest to zjawisko pożądane ze względu na skracanie żywotności AGD, powodowanie awarii oraz spadku wydajności. Ponadto wytrącony z wody osad często można zaobserwować na powierzchni napojów i w daniach przygotowanych na bazie twardej wody – znacznie psuje estetykę.

Woda butelkowana? Są lepsze rozwiązania!

Niezadowolenie z jakości wody kranowej pod względem celów spożywczych skutkuje poszukiwaniem alternatywnych źródeł, będących w stanie zapewnić wodę pitną o oczekiwanych właściwościach. Ze względu na wygodę oraz brak świadomości dotyczących dostępności innych alternatyw, wiele osób podejmowało decyzję o zakupie wody butelkowanej.

Plusem tego rozwiązania z całą pewnością jest dostępność oraz możliwość odnalezienia produktu w pełni spełniającego oczekiwania. Mimo to istnieje wiele wad, przez które odbiorcy nie są do końca przekonani i do tego źródła wody spożywczej.

Przede wszystkim woda sprzedawana w opakowaniach jest znacznie droższa. Ponadto wymaga magazynowania i zebrania odpowiedniego zapasu. Nie jest to dobre rozwiązanie również ze względu na środowisko.

Decyzja o korzystaniu z plastikowych butelek wiąże się z dużą produkcją odpadów. Zanieczyszczenia tego typu rozkładają się bardzo długo, a recyklingowi podlega tylko niewielka część.

Z tych właśnie względów coraz częściej obserwuje się rezygnację z kupowania zgrzewek wody butelkowanej i rosnące zainteresowanie sposobami na poprawę jakości wody w kuchni za pomocą urządzeń filtracyjnych.

Filtry kuchenne na poprawę jakości wody

Filtry kuchenne obecnie stają się coraz popularniejszym sposobem na uzdatnianie wody do celów spożywczych. To produkty o kompaktowych wymiarach, których głównym celem jest poprawa właściwości organoleptycznych wody oraz redukcja substancji odpowiedzialnych za tworzenie osadów.

Na rynku znajdą się zarówno niewielkie, przenośne rozwiązania do podniesienia jakości wody pitnej, na przykład butelki z węglem aktywnym czy dzbanki filtrujące, jak i bardzo zaawansowane systemy oczyszczania wody, opierające swoje działanie na kilkuetapowym procesie filtracji z wykorzystaniem specjalnych membran. Jednym z najpopularniejszych typów filtrów kuchennych jest odwrócona osmoza.

Duży wybór produktów do uzdatniania wody spożywczej pozwala na dobór sposobu idealnie odpowiadającego oczekiwaniom i potrzebom gospodarstwa domowego oraz dopasowanego do warunków w nim panujących.

Dlaczego warto postawić na filtr kuchenny?

W odniesieniu do wody sprzedawanej w opakowaniach przede wszystkim argumentem przeważającym są koszty. Użytkowanie filtra kuchennego jest znacznie tańsze niż kupowanie zgrzewek wody butelkowanej. Ponadto spada produkcja odpadów, więc jest to też opcja znacznie bardziej ekologiczna. Nie trzeba chodzić do sklepu, stać w kolejkach i dźwigać ciężkich zgrzewek – woda jest dostępna na bieżąco.

Inną istotną zaletą jest stały dostęp do oczyszczonej wody i możliwość poboru w dowolnych ilościach o każdej porze. Filtrowaną wodę można nie tylko czerpać do bezpośredniego spożycia, ale również używać jej jako bazy dań i napojów gorących, zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na trening.

Oczyszczona woda dobrze nadaje się do przemywania owoców, warzyw i delikatnych powierzchni. Dzięki niektórym urządzeniom częściowo bądź całkowicie niwelowany jest problem osadu w wodzie, co skutkuje tym, że oczyszczona woda jest przyjazna ekspresowi do kawy i innym sprzętom AGD. Nie doprowadzi do ich awarii.

Kompaktowe sposoby na poprawę jakości wody do picia

Wśród najbardziej rozpowszechnionych sposobów na poprawę jakości wody pitnej z pewnością można wymienić niewielkie filtry wody typu butelki filtracyjne lub dzbanki filtrujące. Są dostępne w każdym większym sklepie, nie zajmują wiele miejsca, a ich użytkowanie to nic skomplikowanego.

Należy jednak mieć na względzie, że są to produkty przeznaczone do doczyszczania wody mało lub średnio zanieczyszczonej. Sami producenci często podają w informacjach, że sprawdzą się w przypadku wody wodociągowej.

Woda ma dość krótki kontakt ze złożem filtracyjnym, a wkłady wymagają stosunkowo częstej wymiany w celu zachowania zadowalających efektów filtracji. Należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu oczyszczonej wody bądź spożywać ją na bieżąco.

Wśród niewielkich rozwiązań do oczyszczania wody pitnej można wymienić również filtry nakranowe. Pasują do większości baterii, a ich wnętrze jest zazwyczaj wypełnione węglem aktywnym. Poprawiają walory organoleptyczne wody, jednak nie usuwają związków odpowiedzialnych za tworzenie osadu.

Podzlewozmywakowe filtry kuchenne

O wiele bardziej dokładnym sposobem oczyszczania wody są podzlewozmywakowe filtry kuchenne. Wśród takich rozwiązań można wymienić: ultrafiltrację, nanofiltrację, odwróconą osmozę.

Obecnie producenci tworzą te urządzenia filtracyjne w taki sposób, by zajmowały jak najmniejszą przestrzeń. Umożliwiają pobór oczyszczonej wody przez dodatkową wylewkę. Woda jest uzdatniana na drodze kilku etapów. Membranie towarzyszą zazwyczaj filtry mechaniczne oraz węglowe.

Jeśli woda jest mało bądź średnio zanieczyszczona lub w gospodarstwie domowym działa już centralny filtr wody, wystarczającym sposobem na poprawę jakości wody spożywczej jest ultrafiltracja. To niewielkie urządzenie przepływowe, wykorzystujące w swoim działaniu ciśnienie, pod jakim przepływa woda w instalacji.

Ultrafiltracja nie powoduje odrzutu wody do kanalizacji, pozostawia w wodzie naturalnie występujące w niej minerały, poprawia smak, zapach oraz barwę wody.

Do wody bardziej zanieczyszczonej lub w celu dokładnego dopasowania wody pitnej do swoich potrzeb polecane są systemy odwróconej osmozy. Te filtry kuchenne mogą mieć od czterech do nawet ośmiu etapów filtracji. Odwrócona osmoza jest uznawana za jeden z najdoskonalszych znanych sposobów uzdatniania wody. Oczyszcza ją z najdrobniejszych zanieczyszczeń, nawet pojedynczych jonów, bakterii, wirusów.

Wodę oczyszczoną przez odwróconą osmozę można uzupełnić w cenne minerały za sprawą wbudowanego mieszacza do regulacji ich ilości (taki ma choćby Ecoperla Profine Zero) bądź doborowi dodatkowego wkładu w postaci mineralizatora lub wkładu rewitalizującego (na przykład Ecoperla Elixir).

Innymi sposobami na uzyskanie wody pitnej o oczekiwanych właściwościach są obecne na rynku jonizatory wody i generatory wolnego wodoru. Te sposoby wywołują jednak żywe dyskusje dotyczące efektów działania.

Centralne urządzenia na poprawę jakości wody

Jakość wody pitnej można poprawić także za pomocą centralnych urządzeń filtracyjnych. Ciekawym połączeniem proponowanym zarówno do wody wodociągowej, jak i z własnego ujęcia jest zestaw składający się ze zmiękczacza wody i kolumny węglowej.

Dzięki zastosowaniu obu urządzeń woda będzie miała odpowiedni smak, zapach oraz barwę i nie będzie pozostawiała po sobie osadu. Jeśli w domu nie ma miejsca na zestaw, zamiennikiem może być kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, jak Ecoperla Hero.

W przypadku wody z własnego ujęcia duże znaczenie ma analiza fizykochemiczna wody. W zależności od występowania problemu, jakość wody można poprawić za pomocą: odżelaziacza i odmanganiacza, stacji wielofunkcyjnej. Zabezpieczenie przed mikroorganizmami w wodzie może stanowić lampa bakteriobójcza.

Zastosowanie odpowiedniej metody uzdatniania sprawi, że woda użytkowa, w tym też do celów spożywczych będzie bezpieczna dla zdrowia, smaczna, a jej jakość nie będzie budziła wątpliwości.