Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Category: Dla domu

Walka z twardą wodą w całym gospodarstwie domowym wymaga zastosowania kompleksowych rozwiązań. Za jedno z najwydajniejszych uznawane są centralne zmiękczacze wody. Rynek obfituje w przeróżne modele. Jaki zmiękczacz wody wybrać? Czym kierować się przy wyborze zmiękczacza wody?

Czym jest zmiękczacz wody?

Zmiękczacze wody to centralne urządzenia, które podłącza się na wejściu wody do budynku. Ich główne zadanie polega na redukcji stopnia twardości wody. W zależności od potrzeb i funkcji zastosowanych w urządzeniu, wodę można zmiękczyć całkowicie lub jedynie częściowo.

Do prawidłowego działania większość zmiękczaczy wody dostępnych na rynku wymaga zasilania prądem (obsługa głowicy sterującej) oraz podłączenia do kanalizacji.

Redukcja stopnia twardości wody odbywa się na drodze wymiany jonowej na specjalnie dobranych żywicach jonowymiennych. Warunkiem koniecznym do prawidłowego przeprowadzenia zmiękczania jest okresowa regeneracja złoża.

Po co kupować zmiękczacz wody?

Wysoki stopień twardości wody wynika głównie z obecności dużego stężenia jonów wapnia i magnezu. Te substancje nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak występując w zbyt dużej ilości prowadzą do sporych problemów technicznych związanych z instalacjami, sprzętem AGD oraz do znacznego obniżenia komfortu korzystania z wody.

Wysoka twardość wody to następstwa w postaci kamiennego osadu, który prowadzi do strat energii cieplnej, lokalnych przegrzań, niestabilności w przepływie wody, większego zużycia detergentów, awarii urządzeń AGD mających styczność z wodą. Twarda woda to także wysokie napięcie powierzchniowe, które z kolei skutkuje mniejszą wydajnością środków czystości. To także problemy ze stanem skóry i włosów.

Inwestując w zmiękczacz wody, można liczyć na większe oszczędności, znacznie niższe rachunki za ogrzewanie, wolny czas wcześniej poświęcany na sprzątanie kamiennego osadu, lepszą kondycję skóry i włosów oraz wydajniejsze funkcjonowanie całego gospodarstwa domowego dzięki wykorzystywaniu wody o odpowiedniej jakości.

Rodzaje zmiękczaczy wody

Producenci oferują centralne zmiękczacze wody w dwóch odsłonach: kompaktowej oraz dwuczęściowej. Choć urządzenia różnią się od siebie nieco wyglądem, to ich sposób działania jest identyczny. Najważniejsze komponenty również w obu przypadkach są takie same.

Procesem pracy i regeneracji zmiękczacza wody steruje głowica sterująca. Proces zmiękczania wody odbywa się w butli ciśnieniowej wypełnionej złożem filtracyjnym, natomiast sól niezbędna w procesie regeneracji pobierana jest ze specjalnie przystosowanego w tym celu zbiornika.

Kompaktowe zmiękczacze wody

Kompaktowe zmiękczacze wody znajdują wielu zwolenników wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, ale również rodzin mieszkających w blokach. W modelach tego typu wszystkie elementy zamknięte są w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego, zwanej kabinetem.

Plusów zastosowania takiego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze kompaktowe zmiękczacze wody zajmują niewiele miejsca, a ich rozmiar pozwala na umieszczenie nawet w zwężeniach lub pod szafkami. To doskonały sposób na uzdatnianie wody, jeśli w pomieszczeniu gospodarczym nie ma zbyt wiele przestrzeni na instalację. Ponadto takie urządzenie jest łatwe do utrzymania w czystości.

Producenci dbają o to, aby oferowane przez nich kompaktowe zmiękczacze wody były estetyczne i zawierały dodatkowe funkcje, mające na celu ułatwienie eksploatacji. Znajdziemy więc modele z podświetlanym zbiornikiem solanki, wbudowanym modułem WiFi, dźwiękowym alarmem poziomu soli czy systemem takim jak Ecoperla Perfect System.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody

W skład dwuczęściowych zmiękczaczy wody wchodzi oddzielna butla ze złożem filtracyjnym oraz głowicą sterującą i oddzielny zbiornik na sól regeneracyjną. Te modele mogą pomieścić znacznie więcej złoża filtracyjnego niż kompaktowe, więc swoje zastosowanie znajdują najczęściej przy wysokim stopniu twardości wody i dużym zużyciu wody.

Z takiego rozwiązania korzystają nie tylko domy jednorodzinne, ale szeregówki, domy bliźniaki, domy wielorodzinne czy niewielkie pensjonaty.

Zaletą dwuczęściowych zmiękczaczy wody jest możliwość dopasowania komponentów dokładnie do swoich potrzeb oraz duże wydajności.

Jak działa zmiękczacz wody?

Surowa woda wpływa do wnętrza zmiękczacza wody i jest podawana na złoże filtracyjne. Właśnie na nim dochodzi do procesu wymiany jonowej. Jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość wody i pierwotnie znajdujące się w wodzie surowej są zamieniane na neutralne jony sodu, znajdujące się na złożu.

Zmiękczona woda z jonami sodu jest prowadzona dalej do instalacji i użytkowników, natomiast jony wapnia i magnezu pozostają na żywicy jonowymiennej.

Z czasem zdolności żywicy jonowymiennej wyczerpują się, a na powierzchni zaczyna brakować jonów sodu do wymiany z jonami wapnia i magnezu odpowiedzialnymi za tworzenie twardości wody. Właśnie z tego powodu niezbędny jest proces regeneracji.

Regeneracja polega na dokładnym przepłukaniu złoża roztworem solanki oraz wodą. Dzięki temu z żywicy jonowymiennej wypłukiwane są wszelkie zalegające na niej zanieczyszczenia, a miejsce jonów wapnia i magnezu na złożu zajmują z powrotem jony sodu. Zanieczyszczenia są odprowadzane do kanalizacji. Złoże filtracyjne jest gotowe do dalszego procesu zmiękczania wody.

Najważniejsze komponenty zmiękczacza wody

Najistotniejszymi komponentami w przypadku zmiękczaczy wody są głowica sterująca oraz złoże filtracyjne. Warto zwracać uwagę na jakość i producentów tych komponentów, wybierać najlepsze propozycje, cieszące się dobrymi opiniami.

W przypadku złoża zmiękczającego o wiele częściej polecana jest monosferyczna żywica jonowymienna. Charakteryzuje się jednolitą budową każdej cząsteczki, co przekłada się na równomierne zużycie złoża, wydajniejszy proces zmiękczania i dłuższą żywotność.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zmiękczacza wody?

Przede wszystkim zmiękczacz wody należy dobrać do potrzeb oraz warunków panujących w danym gospodarstwie domowym. Ważnymi danymi są stopień twardości wody oraz zużycie wody. Warto zastanowić się, ile osób realnie będzie korzystało ze zmiękczonej wody, ile jest miejsc poboru wody.

Ustalenie tych danych to klucz do sukcesu, ponieważ bezpośrednio przekładają się one na informację dotyczącą niezbędnej ilości złoża filtracyjnego. Wybór zbyt małego zmiękczacza wody może skutkować częstą regeneracją, a więc i wzrostem kosztów eksploatacyjnych i szybszym zużyciem złoża.

Podczas poszukiwania modelu zmiękczacza wody dobrze też poczytać o już wcześniej wspomnianych komponentach urządzeń. W opisach producentów z łatwością można odnaleźć informacje o typie żywicy jonowymiennej czy cechach szczególnych głowicy sterującej.

Jeśli nabywcy zależy na większym komforcie użytkowania lub mniejszych kosztach eksploatacji, warto poszukać zmiękczaczy wody posiadających takie właśnie funkcje.

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Zmiękczacze wody to jedne z najchętniej wybieranych urządzeń do uzdatniania wody. W Polsce można spotkać się z produktami od różnych producentów, różnej jakości. Oto kilka propozycji dostosowanych do kryteriów, którymi najczęściej kierują się przyszli użytkownicy zmiękczaczy wody.

Warto pamiętać, że zmiękczacz wody jest inwestycją na długie lata i będzie służył każdego dnia tak samo efektywnie.

Proste i ekonomiczne rozwiązanie

W wielu przypadkach głównym kryterium przy wyborze zmiękczacza wody jest cena. Najlepiej, aby produkt był dobrej jakości, ale przy tym nie obciążył portfela już na etapie kupna.

Nie w każdym przypadku niska cena musi iść w parze z podejrzaną jakością, jednak warto wystrzegać się produktów od mało znanych producentów o dość niskich ocenach i negatywnych opiniach wśród użytkowników. Z całą pewnością sygnałem ostrzegawczym powinna być bardzo niska cena odbiegająca od kwoty, jaką należy zapłacić za konkurencyjne urządzenia o podobnych parametrach.

Ekonomicznym wyborem, a przy tym dobrym pod względem posiadanych komponentów jest kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro. To ciekawa, prosta w montażu propozycja z 20 litrami monosferycznej żywicy jonowymiennej. Ecoperla Perfect System zapewni zrównoważoną eksploatację oraz zmniejszy jej koszty.

Zmiękczacze wody z dodatkowymi funkcjami

Przy wyborze zmiękczacza wody do zastosowań domowych wielu nabywców stawia na wygodę użytkowania oraz poszukuje produktów, które pomogłyby zminimalizować obowiązki związane z eksploatacją oraz koszty.

W tym przypadku dobrym wyborem będą zmiękczacze wody z wyższej półki cenowej, jednak często „nafaszerowane” nowoczesnymi technologiami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w programowaniu oraz samej budowie komponentów.

Ciekawym przykładem połączenia nowoczesnych technologii z metodami uzdatniania wody jest seria zmiękczaczy wody Erie IQsoft Eco. Te urządzenia zapewniają nie tylko minimalne zużycie wody i krótki czas regeneracji, ale i zdalne sterowanie za pomocą modułu WiFi.

Innym przykładem jest seria zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline CS. Dzięki między innymi Ecoperla Perfect System oraz solankowaniu proporcjonalnemu eksploatacja jest bardzo oszczędna. Dźwiękowy alarm przypomina o potrzebie uzupełnienia braków soli tabletkowanej, z kolei system suchego zbiornika zapobiega powstawaniu mostów solnych.

Wydajne rozwiązania w zmiękczaniu wody

Jeśli istnieje obawa o to, że kompaktowy zmiękczacz wody nie będzie wystarczającym rozwiązaniem, warto postawić na duże, dwuczęściowe urządzenia zmiękczające. Przykładem serii takich produktów, dedykowanych do gospodarstw domowych jest Ecoperla Softower. Występuje w trzech wariantach do wyboru. Wewnątrz butli znajduje się wysokiej klasy żywica monosferyczna, a o niskie koszty eksploatacji zadba Ecoperla Smart System.

W przypadku dwuczęściowych zmiękczaczy wody istnieje możliwość pełnego dopasowania komponentów do potrzeb przyszłego użytkownika.

Nie tylko zmiękczacz wody

Niekiedy problem w gospodarstwie domowym stanowi nie tylko wysoki stopień twardości wody, ale również wyczuwalny chlor i jego pochodne. Jeśli w pomieszczeniu gospodarczym nie ma miejsca na montaż zmiękczacza wody i kolumny węglowej, rozwiązaniem może być nowość na rynku w postaci urządzenia 2 w 1 – zmiękczacza wody z węglem aktywnym.

Przykładem takiego urządzenia jest Ecoperla Hero. Wewnątrz butli znajduje się w sumie 40 litrów złoża filtracyjnego. Pierwszą warstwę stanowi węgiel aktywny impregnowany srebrem, który nie tylko poprawia właściwości organoleptyczne wody i eliminuje z niej chlor oraz jego pochodne, ale również wydłuża żywotność żywicy jonowymiennej.