Jaki odżelaziacz wody wybrać?

Category: Dla domu

Odżelazianie wody to proces niezbędny w przypadku wielu gospodarstw domowych korzystających z prywatnego ujęcia wody. Żelazo obecne w wodzie w przekroczeniach stanowi dokuczliwy problem pod wieloma względami. Najlepszą drogą do zażegnania kłopotów jest właściwy odżelaziacz wody. Jaki odżelaziacz wody wybrać? Jakie są plusy i minusy konkretnych odżelaziaczy wody?

Żelazo w wodzie – uciążliwy problem

Stężenia żelaza niezgodne z normami obowiązującymi w naszym kraju są częstym zjawiskiem w przypadku czerpania wody z ujęć głębinowych. Ta substancja jest usuwana na dużą skalę z wód kierowanych do odbiorów przez zakłady wodociągowe. Sami z problemem pozostają właściciele indywidualnych ujęć wody.

Zawartość żelaza w wodzie przeznaczonej na cele użytkowe i spożywcze nie powinna przekraczać 0,2 mg Fe/l. Jeśli jednak woda jest bogatsza w tą substancję, bardzo traci na swoich walorach, a w dodatku jest w stanie wywołać wiele szkód w gospodarstwie domowym.

Zmiana właściwości organoleptycznych, a zwłaszcza barwy i mętności sprawiają, że woda przestaje być chętnie wykorzystywana w celach spożywczych. Osad, jaki po sobie pozostawia ma wpływ na przyspieszenie korozji, zmniejszenie wydajności przepływu i liczne awarie.

Woda bogata w żelazo praktycznie nie jest zdatna na cele spożywcze i użytkowe. Jej jakość jest uporczywa, a kiepski stan parametrów wody często zauważalny na pierwszy rzut oka. Ze względu na skalę oddziaływania na domowników i gospodarstwo domowe, wielu właścicieli własnych ujęć decyduje się na podjęcie walki i poprawę jakości wody na własną rękę.

Proces usuwania żelaza z wody – od czego zacząć?

Żelazo jest substancją, którą można usuwać z wody na kilka sposobów. Najistotniejszą informacją jest to, że nie wystarczy poznać wyłącznie tej wartości, by dobrać właściwy odżelaziacz wody. Każda woda ma indywidualne cechy, które oddziałują na skuteczność odżelaziania. Wpływ na proces usuwania żelaza mają między innymi czynniki takie jak: utlenialność, zasadowość, jon amonowy, zawartość manganu, odczyn pH, barwa, mętność.

Przed doborem właściwego odżelaziacza wody należy pozyskać te informacje. Ich najlepszym źródłem jest analiza wody. Możesz ją zlecić w naszym laboratorium. Wykonujemy profesjonalne badania, mające na celu ocenę parametrów fizykochemicznych wody.

Tylko z wynikami analizy wody można mieć pewność, że odżelaziacz wody został optymalnie dobrany do potrzeb. Przestrzegamy przed samodzielnym doborem urządzenia w zakresie usuwania tej substancji. Bez wiedzy w tym zakresie jest to naprawdę trudne i zazwyczaj kończy się niepowodzeniem.

Kłopotu można sobie zaoszczędzić, zlecając dobór urządzenia specjaliście z naszego działu technicznego. Wieloletnie doświadczenie w branży z pewnością zaowocuje wyborem najlepszego rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu.

Odżelaziacze wody – spory wybór rozwiązań

Pomimo tego, że wybór odżelaziacza wody najlepiej pozostawić ekspertowi, warto wiedzieć jakie są cechy indywidualne każdego z urządzeń, jakie mają wady i zalety. Nie każdy produkt jest w stanie sprawdzić się w konkretnym przypadku, jednak nie tylko ze względu na parametry wody z danego ujęcia, ale również warunki panujące w gospodarstwie domowym oraz oczekiwania i możliwości przyszłych użytkowników związane między innymi z eksploatacją.

Ogólnie rzecz ujmując, dostępne na rynku odżelaziacze wody mogą działać z potrzebą regeneracji za pośrednictwem środków chemicznych lub bez nich. Każdy z dostępnych odżelaziaczy wody ma swoje cechy charakterystyczne, wady i zalety.

Odżelaziacze wody z regeneracją środkami chemicznymi

Pierwszą grupą, jaką warto opisać są odżelaziacze wody wymagające regeneracji za pomocą środków chemicznych. W tej kategorii można sklasyfikować zarówno zmiękczacze wody, które radzą sobie z naprawdę niewielkimi przekroczeniami żelaza i manganu, jak tez stacje wielofunkcyjne oraz dość popularne odżelaziacze wody ze złożem typu Greensand.

Odżelaziacz wody na zasadzie wymiany jonowej

Odżelazianie wody na złożach jonowymiennych jest możliwe i praktykowane. W wielu domach swoje miejsce znajdują choćby stacje wielofunkcyjne. To dobry sposób na usunięcie kilku przekroczeń z wody pochodzącej z własnego ujęcia. Odpowiedni dobór złóż filtracyjnych pozwala na redukcję: stopnia twardości wody, żelaza, manganu, jonu amonowego oraz związków organicznych.

Ogromną zaletą stacji wielofunkcyjnych jest to, że występują nawet w formie kompaktowej, przez co nie zajmują wiele miejsca. Znaczenia nie ma też model zbiornika hydroforowego.

Odżelazianie wody z zastosowaniem wymiany jonowej sprawdza się, o ile surowa woda nie charakteryzuje się wysoką mętnością, jednak ma dużą utlenialność.

Stacje wielofunkcyjne poradzą sobie z odżelazianiem wody, w której żelazo występuje w formie rozpuszczalnej, niewidocznej gołym okiem. Nie są to jednak urządzenia przystosowane do pracy przy wodzie bogatej w duże ilości żelaza. Może dochodzić do awarii i zapychania elementów urządzenia.

Odżelaziacz wody regenerowany nadmanganianem potasu

Przy okazji tematu odżelaziaczy wody dość dużo można usłyszeć o urządzeniach ze złożem regenerowanym za pomocą roztworu nadmanganianu potasu. Przykładem są odżelaziacze wody ze złożem Greensand.

To metoda polecana alternatywnie za odżelaziacze wody wykorzystujące w działaniu wstępne napowietrzanie wody.

Odżelaziacze wody ze złożem Greensand są w stanie usunąć dość spore ilości żelaza z wody, bo radzą sobie nawet ze stężeniami sięgającymi 10 mg Fe/l. Wielu sprzedawców proponuje ten sposób na usuwanie żelaza z wody, jeśli w gospodarstwie domowym już znajduje się hydrofor przeponowy i użytkownicy nie chcą go wymieniać lub nie ma warunków na montaż całej instalacji niezbędnej do funkcjonowania odżelaziacza wody ze wstępnym napowietrzaniem.

Przy wyborze tego typu odżelaziacza wody warto mieć na uwadze, że ogromny wpływ na jego pracę będzie miał odczyn pH. Jeśli surowa woda ma poniżej 6,8, nie można zagwarantować, że odżelaziacz wody będzie działał poprawnie.

Należy też zdawać sobie sprawę, że złoże filtracyjne powinno być regularnie płukane, a na ten proces potrzebny jest przepływ 3-4 razy większy niż normalnie stosowany w gospodarstwie domowym. Niewystarczająco silny przepływ może doprowadzić do niezbyt skutecznego płukania złoża filtracyjnego, a co za tym idzie, kiepskich efektów odżelaziania wody, a nawet awarii.

Pozostaje jeszcze kwestia regenerantu, czyli nadmanganianu potasu. Jest to substancja niewygodna w stosowaniu, a jeśli przedostanie się do instalacji, to też niebezpieczna.

Ilość nadmanganianu potasu w zbiorniku należy stale obserwować i koniecznie uzupełniać braki. Jeśli zabraknie tego środka na regenerację, proces nie zostanie odpowiednio przeprowadzony, a żelazo nie będzie usuwane z wody w sposób wystarczająco wydajny.

Właściciele odżelaziaczy wody ze złożem Greensand dość często miewają problemy z zatkanym inżektorem bądź innymi komponentami, przez które przepływa regenerant.

Jeśli w odżelaziaczu wody dojdzie do awarii i nieprawidłowego przeprowadzenia regeneracji, do instalacji może przedostać się nadmanganian potasu. O jego obecności świadczy fioletowy kolor wody. To stanowi realne niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Przy dozowaniu nadmanganianu potasu do zbiornika należy zachować wszelkie środki ostrożności. Ten środek chemiczny powinien być przechowywany w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci.

Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem

Odżelaziacze wody wykorzystujące wstępne napowietrzanie nie potrzebują do działania żadnych środków chemicznych. Te urządzenia są dostępne w dwóch typach. Pierwszym są klasyczne odżelaziacze wody z zewnętrznym aspiratorem powierza. W takiej instalacji koniecznie musi znaleźć się hydrofor ocynkowany.

Drugim rodzajem odżelaziaczy wody są te z wbudowaną komorą sprężonego powietrza. Nie wymagają żadnego zewnętrznego osprzętu do prawidłowej pracy.

Podczas wstępnego napowietrzania woda jest wzbogacana w tlen, co znacznie przyspiesza katalizę. Cząstki żelaza w formie nierozpuszczalnej pozostają na złożu filtracyjnym.

Odżelaziacz wody ze wstępnym napowietrzaniem zewnętrznym

Klasyczne odżelaziacze wody działające w oparciu o wstępne napowietrzanie wody za pomocą zewnętrznego aspiratora to bardzo wydajny sposób na usuwanie żelaza nawet przy dużym zużyciu wody i sporych przekroczeniach. Ten sposób jest polecany przy stężeniach żelaza sięgających 3-5 mg Fe/l, a nawet wyższych. Doskonale sprawdza się, jeśli woda bez żelaza jest potrzebna nie tylko w gospodarstwie domowym, ale też ogrodzie, etc. Przykładami takich odżelaziaczy są choćby Ecoperla Ironitower oraz Ecoperla Sanitower.

Choć to niezwykle wydajny sposób na usuwanie żelaza z wody, ma swoje minusy. Na instalację odżelaziacza wody z pełnym wyposażeniem należy poświęcić sporo miejsca. Najważniejszy punkt stanowi ocynkowany zbiornik hydroforowy – przy innym odżelaziacz wody nie będzie działał prawidłowo.

Nie każdy ma możliwość poświęcenia tak dużej ilości miejsca pod montaż ocynkowanego zbiornika hydroforowego oraz pozostałego osprzętu.

Jeśli w wodzie znajdują się duże przekroczenia żelaza, należy regularnie monitorować stan zwężki napowietrzającej. Może się zapychać wytrąconym żelazem, co będzie skutkowało brakiem poboru powietrza. Stan tego komponentu warto skontrolować przynajmniej raz w roku, a w razie wystąpienia problemów, przeczyścić.

Ocynkowany zbiornik hydroforowy wymaga kontroli ilości powietrza w jego wnętrzu. Na szczęście nie jest to skomplikowany proces. Obserwację ułatwia manometr wskazujący ciśnienie wewnątrz zbiornika, a także poziom wody. Powietrze uzupełnia się za pomocą sprężarki.

Odżelaziacz wody z komorą sprężonego powietrza

Odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza to najmniejsze dostępne na rynku urządzenia do usuwania żelaza. Nie mają dodatkowego zbiornika na środek do regeneracji, ani nie potrzebują żadnych urządzeń zewnętrznych do działania. Ich wymiary sprowadzają się do wielkości butli ciśnieniowej wypełnionej złożem filtracyjnym i komorą napowietrzającą.

Nie ma przeciwwskazań, aby odżelaziacz wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza współpracował ze zbiornikiem ciśnieniowym membranowym. Nie trzeba myśleć o dopompowywaniu powietrza, jak to ma miejsce w przypadku hydroforów ocynkowanych.

Sam montaż odżelaziacza wody z komorą sprężonego powietrza jest bardzo prosty i nie potrwa długo. Przy posiadaniu niewielkiej wiedzy z zakresu hydrauliki można sobie z tym poradzić samodzielnie.

Odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza mają szansę dobrze sprawdzać się w odpowiednich warunkach oraz przy przekroczeniach żelaza sięgających na przykład około 2 mg Fe/l. Przed zakupem bardzo ważna jest konsultacja z ekspertem i pokazanie wyników analizy wody.

Porównując odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza do tych z zewnętrznym aspiratorem, największą uwagę należy zwrócić na napowietrzanie wody oraz powierzchnię filtracyjną.

W przypadku odżelaziaczy wody z komorą sprężonego powietrza, woda jest wzbogacana w mniejszą ilość tlenu niż przy zewnętrznym aspiratorze, a czas kontaktu wody ze złożem filtracyjnym jest krótszy. Z tych powodów wybór odżelaziacza wody z komorą sprężonego powietrza może okazać się w niektórych sytuacjach niewystarczającym rozwiązaniem.

Ponadto złoże filtracyjne w odżelaziaczach wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza podlega nieco większej eksploatacji, więc należy brać pod uwagę szybszą potrzebę wymiany na nowe niż w klasycznych odżelaziaczach wody z zewnętrznym napowietrzaniem.

Na który odżelaziacz wody najlepiej się zdecydować?

Wśród wymienionych powyżej odżelaziaczy wody największym zainteresowaniem wśród właścicieli prywatnych ujęć cieszą się te, które nie wymagają w swoim działaniu stosowania żadnych preparatów chemicznych do regeneracji.

Takie rozwiązania niosą ze sobą wiele zalet. Po pierwsze odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem nie wymagają kontrolowania poziomu regenerantu w zbiorniku. Nie trzeba pamiętać, by sprawdzić jego poziom, regularnie uzupełniać braki czy myśleć o przestrzeni na przechowywanie. Odchodzi więc cały stres związany z dodatkowymi obowiązkami.

W dodatku to też spore oszczędności. Środki chemiczne to dodatkowy koszt w skali miesiąca, często niemały. Do tego należy jeszcze zawsze brać pod uwagę dodatkowe zużycie wody na regenerację. W przypadku odżelaziaczy wody ze wstępnym napowietrzaniem generowany jest jedynie koszt zużycia wody. To również metoda bardzo ekologiczna, ponieważ nie wprowadza do obiegu w środowisku dodatkowych substancji.

Dość istotna jest także kwestia bezpieczeństwa. Niektóre regeneranty, jak na przykład nadmanganian potasu, są szkodliwe i stanowią potencjalne zagrożenie w przypadku środowiska, jak i samego człowieka. Odżelaziacze ze wstępnym napowietrzaniem nie powodują takich problemów.

Ponadto dzięki napowietrzaniu usuwany jest z wody siarkowodór, który często stanowi dodatkowy kłopot z jakością wody.