Kiedy potrzebny jest filtr kuchenny?

Category: Dla domu

Filtry kuchenne to niewielkie urządzenia, których przeznaczeniem jest zapewnienie krystalicznie czystej, smacznej wody o odpowiedniej barwie i zapachu. To najlepszy sposób na uzdatnianie wody wykorzystywanej do celów spożywczych. Kiedy warto zainwestować w filtr kuchenny? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Woda z kranu nie wszystkim odpowiada

Obecnie prowadzonych jest sporo akcji promujących spożywanie wody z kranu. Choć do jej picia zachęcani są wszyscy użytkownicy wody pochodzącej od lokalnych dostawców, a w zakładach jej skład jest sprawdzany nawet kilka razy dziennie, to wielu nie może przekonać się do picia kranówki.

Wśród powodów, dla których odbiorcy nie chcą jej spożywać prosto z kranu jest między innymi smak i zapach niedopasowane do ich potrzeb. Woda butelkowana często wydaje się konsumentom bardziej atrakcyjna pod względem walorów organoleptycznych, ale i bezpieczniejsza. Niemniej jednak produkcja plastikowych odpadów, która wiąże się z jej konsumpcją coraz częściej stanowi argument dla poszukiwania nowych źródeł pozyskiwania wody pitnej.

Różne ujęcia wody, różne problemy

Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym jakość wody jest nieco inna. Wynika to nie tylko ze źródła pochodzenia wody lecz także infrastruktury oraz niepowtarzalnych właściwości wody, które tworzą związki chemiczne zawarte w cieczy.

W przypadku wody doprowadzanej z lokalnych wodociągów, musi ona spełniać wszelkie normy określone przez ministra zdrowia w stosownym rozporządzeniu. O zaistniałych problemach konsumenci muszą być natychmiast informowani.

Choć woda z lokalnych sieci nie może mieć żadnych przekroczeń, to jednak należy liczyć się z jednym istotnym faktem. Zakłady wodociągowe odpowiadają za jej jakość jedynie do budynku. Nie ponoszą odpowiedzialności za stan magistrali u danego odbiorcy, a ten może być naprawdę różny. Często rury w domach wielorodzinnych są niewymieniane od dziesiątek lat. Przepływająca przez nie woda może zostać ponownie zanieczyszczona.

Zupełnie inaczej jest w przypadku wody pochodzącej z własnych ujęć. Tutaj o jej skład i zgodność z normami, mającymi na celu utrzymanie standardów pełnego bezpieczeństwa i higieny użytkowania, odpowiada sam właściciel ujęcia.

W przypadku takiej wody kłopotem mogą okazać się zarówno niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy, jak też przekroczenia żelaza, manganu, jonu amonowego, związków organicznych, azotanów. Aby rozeznać się w problemach dotyczących jakości wody, najlepiej rozpocząć od kompleksowej analizy wody.

Przeprowadzamy profesjonalne analizy fizykochemiczne wody. W celu zgłoszenia, zapraszamy do kontaktu.

Niezależnie od sposobu czerpania wody użytkowej i spożywczej, jej konsumenci najczęściej są nieusatysfakcjonowani z powodu właściwości organoleptycznych, niespełniających ich standardów oraz osadu, jaki pozostawia po sobie woda po procesie obróbki termicznej.

Właściwości organoleptyczne wody

Niewłaściwy smak, zapach i barwa wody stanowią spory kłopot, skutecznie zniechęcając użytkowników wody kranowej do jej bezpośredniego spożywania. Woda, zamiast być wykorzystywana w pełni jej możliwości, jest użytkowania jedynie w sposób pośredni: do przyrządzania kaw, herbat i innych napojów gorących, do gotowania zup i dań.

Przy takim wykorzystaniu również nie zawsze zdaje egzamin, ponieważ w wielu przypadkach może mieć wpływ na spłycenie walorów smakowych i aromatu. Niekiedy zawarte w wodzie substancje (jak choćby jony wapnia i magnezu) wytrącają się z niej pod wpływem temperatury, powodując powstawanie drobnych, nieestetycznych opiłków osadu.

Za niewłaściwy smak i zapach wody najczęściej obwiniane są chlor oraz jego pochodne, w mniejszym stopniu także związki organiczne.

Osad po gotowaniu wody

Równie częstym zjawiskiem, co właściwości organoleptyczne wody niespełniające potrzeb użytkowników, jest osad, który pozostawia po sobie woda. Najczęściej można go zauważyć na dnie garnka, grzałce czajnika lub unoszący się na powierzchni przestudzonych napojów gorących. Nie dość, że psuje estetykę, to jeszcze przyczynia się do skrócenia żywotności urządzeń kuchennych, mających z nim styczność.

Bardzo dużym problemem są częste awarie ekspresów powodowane właśnie przez osad wytrącony z wody podawanej do pojemnika, z którego czerpana jest do parzenia kaw.

Zazwyczaj przyczyną powstawania takiego zjawiska jest wysoki stopień twardości wody. Wynika on z obecności dużej ilości jonów wapnia i magnezu, do tego czasem także żelaza i manganu. Normy dotyczące twardości wody są dość rozległe, ponieważ nie stwierdzono, by to zjawisko mogło mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Filtr kuchenny – sposób na niwelację problemów

Z wszystkimi kłopotami, jakie użytkownik odczuwa podczas korzystania z wody w kuchni, może poradzić sobie odpowiednio dobrany do potrzeb filtr kuchenny.

Asortyment filtrów kuchennych jest bardzo rozbudowany, zarówno pod względem rodzajów, jak też ceny i kosztów eksploatacji. Obecnie coraz większą popularność zyskują kilkuetapowe urządzenia podzlewozmywakowe, jak odwrócona osmoza czy ultrafiltracja.

Głównymi argumentami przemawiającymi za ich wyborem są: możliwość przefiltrowania dużych ilości wody, dokładne oczyszczanie, możliwość czerpania wody w dowolnym momencie, nawet w większych ilościach oraz możliwość dokładnego dopasowania parametrów wody do własnych potrzeb za pomocą doboru odpowiednich filtrów.

Kiedy warto założyć filtr kuchenny?

  • Kiedy pijemy dużo wody – filtry kuchenne generują znacznie niższe koszty niż woda butelkowana i z tego powodu są polecane do gospodarstw domowych, których mieszkańcy spożywają duże ilości wody. Ta jest podawana na bieżąco, zawsze świeża i dostępna w każdych ilościach, o każdej porze dnia
  • Kiedy chcemy być bardziej eko – obecnie na całym świecie dąży się do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów. Zamiana plastikowej butelki na filtr kuchenny podłączony stale w kuchni na pewno pomoże w tym postanowieniu, a przy okazji przyczyni się do ograniczenia śladu wodnego
  • Kiedy wdrażamy zdrowy nawyk picia wody – woda to zdecydowanie najlepszy sposób na nawodnienie organizmu. Zamiana kolorowych napojów pełnych sztucznych substancji słodzących właśnie na nią jest polecana nie tylko osobom na diecie, ale praktycznie każdemu. Domowy filtr kuchenny z pewnością pomoże we wprowadzaniu i podtrzymywaniu nawyku picia wody u wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego
  • Kiedy wśród mieszkańców są sportowcy – sportowcy oraz osoby narażone na wzmożony wysiłek fizyczny (na przykład z powodu wykonywanego zawodu) to grupy szczególnie potrzebujące odpowiedniego nawodnienia. Filtr kuchenny na pewno zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na świeżą i bezpieczną wodę. Ponadto na rynku dostępne są modele specjalnie przeznaczone dla tej grupy odbiorców. Mowa tu choćby o systemach odwróconej osmozy z wkładem rewitalizującym
  • Kiedy zależy nam na wydobyciu wszystkiego, co najlepsze z dań i napojów – jakość wody i jej właściwości mają ogromne znaczenie nie tylko podczas jej bezpośredniego spożywania. Chlor, jego pochodne, wysoki stopień twardości oraz inne związki chemiczne mogą mieć niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd, aromat i smak przygotowywanych na bazie wody dań i napojów. Na przykład twarda woda przyczynia się do powstawania drobnych, białych opiłków kamiennego osadu na powierzchni herbat, kaw, zup. Dzięki filtrowi kuchennemu ich walory zostaną odpowiednio wydobyte, a wszystko, co przygotujemy będzie wyglądało po prostu apetycznie
  • Kiedy chcemy uzyskać jeszcze lepsze właściwości wody – bywają przypadki, w których jakość wody z kranu nie wzbudza żadnych obiekcji, jednak użytkownikom zależy na pełnym wydobyciu jej walorów. W takich sytuacjach filtr kuchenny również może okazać się niezastąpionym sposobem. Większość systemów dostępnych na rynku poprawia smak, zapach i barwę do tego stopnia, że wzbudzają pozytywne zaskoczenie wśród konsumentów, a do tego wreszcie w pełni odpowiadają ich oczekiwaniom
  • Kiedy zależy nam na ochronie drobnego AGD – woda z kuchennego kranu jest używana nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale w niejednym gospodarstwie domowym także do uzupełnienia drobnego AGD, jak: czajnik, ekspres do kawy, zaparzacz do herbaty, parowar, a nawet żelazko. Surowa woda często pozostawia po sobie osad, prowadzący do skrócenia żywotności tych sprzętów bądź awarii. Stosując wodę przefiltrowaną przez odpowiednio dobrany filtr kuchenny, można uniknąć takich kłopotów

Zalety stosowania filtrów kuchennych

Wybór filtrów kuchennych jest naprawdę duży. Wśród nich można wymienić zarówno te małe i przenośne, jak dzbanki czy butelki filtrujące, filtry nakranowe. Istnieją również bardziej wydajne i dokładne urządzenia podzlewozmywakowe, a wśród nich dobrze znana odwrócona osmoza, ale oprócz tego ultrafiltracja, nanofiltracja.

Przytoczone wyżej filtry kuchenne różnią się od siebie nie tylko pod względem wyglądu i wielkości, ale też dokładności oczyszczania surowej wody. Mimo to można wymienić kilka zalet, jakie uzyskamy niezależnie od dokonanego wyboru:

  • Brak potrzeby dodatkowego gotowania wody
  • Poprawa wyglądu wody poprzez redukcję jej barwy
  • Poprawa zapachu wody
  • Poprawa smaku wody
  • Głębszy aromat i smak dań i napojów przygotowanych na bazie filtrowanej wody
  • Woda doskonała do przemywania delikatnych powierzchni (soczewki, okulary)
  • Oszczędności dla ludzi spożywających duże ilości wody
  • Oczyszczona woda dostępna w każdych ilościach